Vydán Mac OS X 10.5.2, Acrobat 8.1.2 kompatibilní s Leopardem a nové Safari bude mnohem rychlejší - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce
Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Software

Vydán Mac OS X 10.5.2, Acrobat 8.1.2 kompatibilní s Leopardem a nové Safari bude mnohem rychlejší

12. února 2008, 00.00 | Apple uvolnil ostrou verzi Mac OS X 10.5.2. Adobe Acrobat 8.1.2 je konečně kompatibilní s Leopardem. A podle předběžných testů se zdá, že nová verze Safari bude podstatně rychlejší než ta stávající.

K digitálním fotoaparátům neodmyslitelně patří i paměťové karty. Zatímco rozlišení snímačů roste u fotoaparátů rovnoměrnými přírůstky, tak kapacity paměťových karet se rok od roku násobí. Ještě před několika lety by asi nikdo nevěřil, že CF (Compact Flash) karty budou mít kapacitu až 48 GB. A kdo by čekal od SD karet, že se dostanou až na 32 GB, i když v novějším standardu SDHC? V závěsu se snaživě drží formát Memory Stick (MS), který ve verzi PRO Duo dosáhl již na 16 GB a stále není u limitu. Nejméně v současné době nabízejí xD karty (2 GB).

Jednoznačnými favority současných trendů jsou tedy CF a SDHC karty, které nabízejí největší kapacity a zároveň jsou masivně podporovány mnoha výrobci. Formát SD a SDHC stále ukrajuje více a více podílu CF karet, protože se SD karty dostaly i do levnějších zrcadlovek. Sony a jeho formát Memory Stick má dobrý potenciál, alespoň co se týče kapacity. Ta ještě může růst. Navíc je karta využívána nejen ve fotoaparátech, ale i videokamerách Sony. Zato formát karet xD v současné době skomírá. Donedávna jej plně podporovali dva výrobci, ale Fujifilm zavádí do svých kompaktů duální sloty, které zvládnou nejen xD, ale i SD. Olympus tak zůstal jediný, kdo ve svých kompaktech nabízí sloty pouze pro xD karty. Výhodou jsou sice malé rozměry, ale absence vestavěného řadiče, nízké nabízené kapacity (max. 2 GB) a nemožnost využití v jiných zařízeních je v žebříčku obliby u uživatelů neřadí vysoko.

Překvapením je také derivát SDHC formátu pojmenovaný microSDHC. Tyto paměťové karty určené pro mobilní telefony dosáhly neuvěřitelné kapacity 12 GB. Nebylo by překvapením jejich případné nasazení v miniaturních kompaktech, ale o ničem podobném zprávy nemáme.

 

Obecně platí, že karty s největší kapacitou nejsou ty nejrychlejší. Resp. růst kapacity u vysokorychlostních karet není tak rychlý. Ty se nabízejí cca na polovině námi uváděných maximálních kapacit, ale záleží na konkrétní značce. Nejzajímavější karty nabízí již tradičně SanDisk, i když kapacita jeho představených CF karet je oproti konkurenci nízká (na druhou stranu oznámil zavedení nové technologie produkce, takže se určitě dočkáme). Kartu s největší kapacitou představil Pretec (ovšem otázkou je, kdy se dostane do prodeje k normálním zákazníkům). Karty s vysokou kapacitou také představily PNY a Panasonic. Oproti tomu Lexar a Kingston hladinu vod nijak nečeřily. To ovšem neznamená, že jsou pozadu. V prodeji jsou jejich karty o kapacitě 8 GB (CF i SDHC u Lexar), resp. 16 GB (CF i SDHC u Kingston).

 

Závěr
V tomto přehledu jsme se orientovali hlavně na kapacitu paměťových karet. Některé společnosti oznámily zvýšení kapacit vysokorychlostních karet, ovšem nedošlo ke zvýšení samotné rychlosti. Trend u pamětí všeobecně (harddisky, USB flash disky, paměťové karty) je v současné době velmi nakloněn zákazníkovi. Kapacity stoupají a ceny klesají. Za 600 - 700 korun lze pořídit i ty nejrychlejší SD 2 GB karty. Pokud se spokojíte s obyčejnější (byť značkovou), dostane se cena na polovinu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nabídka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: