VIGC Live Preflight Profiles: cesta k bezchybnému tiskovému výstupu z Adobe InDesignu CS4? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

VIGC Live Preflight Profiles: cesta k bezchybnému tiskovému výstupu z Adobe InDesignu CS4?

Adobe InDesign sazba

30. června 2009, 00.00 | Používáte Adobe InDesign CS4 a dbáte na to, aby výstupy z něj splňovaly přísná kritéria na bezchybnost tiskového výstupu? V takovém případě vám mohou být užitečné VIGC Live Preflight Profiles, zdarma dostupná nastavení, určená pro funkci živého preflightu v InDesignu, která vycházejí ze zavedených profilů Ghent PDF Workgroup. Jakým způsobem lze tato nastavení použít v pre-pressových workflow?

Jedním z nejdůležitějších vylepšení, které s sebou přinesl Adobe InDesign CS4, je bezesporu funkce pro živý, resp. „real-time“ preflight (blíže viz náš dřívější článek na Grafice). Tato dovoluje kontrolovat platnost dokumentu proti sadě uživatelem určených kritérií bezprostředně poté, co byla v dokumentu provedena nějaká změna. Daným způsobem lze přitom kontrolovat poměrně širokou škálu parametrů jednotlivých součástí dokumentu, jako jsou text, písma, obrázky, barvy, či vektorové objekty (linky apod.), a také třeba nastavení průhlednosti, či dokumentu samotného. Je ale třeba říci, že daný aparát neposkytuje tolik možností jako například preflight v Adobe Acrobatu Pro (či Professional) – o kompletní přehled všech kontrolovaných prvků se pokusil Petr Lozan na webu Pdf-x.cz – viz zde.

idprofilyghent-2f.jpg

Velkou výhodou dané funkce oproti dřívějším postupům je to, že proces kontroly přenáší do dřívější fáze workflow. Dosud byla v případě InDesignu (pomineme-li nasazení ne právě laciných nástrojů společnosti Markzware či pouze pro Mac OS X dostupného produktu Zevrix Solutions InPreflight) mnohem obvyklejší kontrola PDF podkladů vytvořených výstupem z daného programu, a to často až na straně příjemce podkladu, tedy obvykle tiskárny. V případě nalezení chyb bylo tedy obvykle zapotřebí informovat zpětně tvůrce podkladu, který provedl změnu nastavení a generoval nový PDF podklad, což je obvykle časově poměrně náročný proces. Samozřejmě se zde dá použít i korekce samotného PDF dokumentu, na straně tvůrce pak ale zůstává dokument InDesignu, který je v určitých ohledech chybný a není přitom vyloučeno, že obdobná chybná nastavení se budou opakovat při přípravě dalších tiskových podkladů – i po korekcích v PDF je tedy obvykle opět zapotřebí tvůrce podkladu informovat, aby změnil určitá nastavení svého dokumentu pro příští použití. Situaci lze pak dále poměrně dobře, ale přece jen s určitými zdrženími a zvýšením nároků řešit i tak, že tiskárna poskytne zhotoviteli podkladu konfiguraci nastavení pro export do PDF přímo z InDesignu či použitím Acrobatu (Distilleru).

Díky živému preflightu v InDesignu CS4 lze daným problémovým situacím předcházet výrazně snáze. Stačí pro vytvářený dokument použít preflightový profil odpovídající požadavkům tiskárny. Následně pak uživatel vidí přímo v InDesignu po každé provedené změně, zda dokument odpovídá daným nárokům či nikoli, a řídí se tím při svých úpravách.

idprofilyghent-1f.jpg

Odpovídající profily lze samozřejmě vytvořit od základů. Velmi užitečné může ale být nasazení připravených profilů (s jejich případnými dalšími úpravami, adaptací pro konkrétní podmínky). Zajímavým počinem na daném poli je sada 13 profilů z dílny belgické organizace VIGC. Tyto profily odpovídají svým zaměřením profilům, které dříve vytvořilo konsorcium Ghent PDF Workgroup pro tvorbu PDF podkladů. S jejich pomocí lze tedy ošetřit většinu požadavků na podobu bezproblémového podkladu v případě ofsetového, digitálního i novinového tisku, či též dodávky inzerce určené k další montáži do publikace.

Jak ale zdůrazňuje na svých stránkách PDF-Aktuell známý pre-press guru Stephan Jaegi, je třeba myslet na to, že preflightový engine InDesignu nedokáže zkontrolovat tolik prvků jako preflight v Acrobatu a chyby pak mohou vzniknout i při následném převodu InDesign dokumentu do PDF. VIGG proto doporučuje pro "maximálně bezpečné" workflow použít v následující fázi zpracování odpovídající Ghent profily jak pro tvorbu PDF, tak jeho preflight. Postup je tedy následující:

  1. Tvorba dokumentu v InDesignu CS4 s preflightem používajícím jednu z VIGC preflightových konfigurací

  2. Převod daného dokumentu do PDF s použitím odpovídajícího (podobný název) převodního Ghent profilu (ke stažení zde)

  3. Preflight vytvořených PDF dokumentů opět s použitím obdobného Ghent profilu (ke stažení zde)

Instalace samotných prefligthových profilů do InDesignu CS4 je jednoduchá. Po downloadu (formulář s dotazníkem je možno ponechat nevyplněný) rozbalí uživatel profily do zvolené složky a odtud je může (z podsložky Profiles) načíst do InDesignu s použitím příkazu Načíst profil z dialogu Definice profilů, spuštěného z panelu Kontrola před výstupem příkazem Definice profilů. (Profil VIGC_v1.0_Prepare for WebSpotHiRes_1v4.idpp se nám načetl pod stejným názvem jako následující VIGC_v1.0_Prepare for WebSpotNews_1v4.idpp, bylo tedy potřeba ho adekvátně přejmenovat.) Součástí dodávky profilů je i nepříliš objemná, ale poměrně pěkně zpracovaná dokumentace (podsložka Tutorial Files), zabývající se jak postupy užití, tak benefity nasazení živého preflightu v InDesignu.

idprofilyghent-3f.jpg

Otázku, zda lze daná kritéria v podmínkách českých polygrafických provozů použít zcela bez úprav, či až s určitými modifikacemi, ponecháváme otevřenu do diskuze pod tímto článkem, stejně tak zde přivítáme jakékoli další postřehy ohledně použití daných profilů i samotné preflightové funkce InDesignu. Každopádně pak doporučujeme danou sadu profilů všem uživatelům InDesignu CS4 třeba i jen coby inspiraci pro tvorbu profilů vlastních.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: