UltraEdit 16.0: král vývojářských textových editorů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

UltraEdit 16.0: král vývojářských textových editorů

17. března 2010, 00.00 | Programátorský textový editor UltraEdit vyniká svojí univerzálností a modifikovatelným pracovním prostředím, které si můžete přizpůsobit k celé řadě účelů včetně editace HTML/XHTML/CSS a PHP kódu, práci se zdrojovými kódy různých skriptovacích a programovací jazyků, dále na přípravu technické dokumentace a obecně i libovolné jiné účely v oblasti zpracování textů a prakticky libovolných zdrojových kódů.

Plnohodnotný textový editor zdrojových kódů a „čistých“ textů ve Windows chybí. Notepad je vzhledem ke svému nulovému vývoji i možnostem jednoduše k smíchu a naopak WordPad nelze nijak smysluplně použít na úpravy zdrojových kódů či skriptů.

Komerční obdobou editoru textů typu Notepadu je univerzální editor UltraEdit, který nabízí obrovskou škálu funkcí a možností pro zpracování běžných textů, skriptů či zdrojových kódů mnoha jazyků včetně PHP, HTML/XHTML a kaskádových stylů. Autoři UltraEditu, společnost IDM Computer Solutions, charakterizují program jako vyspělou náhradu Notepadu (což právě v případě UltraEditu zní dost komicky) s orientací do oblasti programátorských editorů, kódování webových stránek, tvorbu technické dokumentace a řadu dalších účelů souvisejících s textem.

UltraEdit pro Windows se ve své šestnácté stěžejní verzi prodává za 60 USD, vývojářům navíc společnost IDM Computer Solutions nabízí rozšířenou edici s názvem UEStudio (80 USD), doplněnou například o komplexnější podporu PHP včetně integrovaného modulu PHP Debugger (využívá XDebug), podporu Ruby, správce projektů, správu verzí přes SVN/CVS, Resource Editor, konvertor projektů z Visual Studia a (mimo jiné) především podporu 65 kompilátorů různých programovacích jazyků. Nově představená varianta UltraEditu pro Linux s názvem UEx (nyní ve verzi 1.1) není navlas shodná s UltraEditem 16, nabízí však valnou část jeho funkcí a prodává se za zaváděcí cenu 50 USD.

Prostředí editoru a modulární sekce

Celý UltraEdit je vlastně propracovaná skládanka, jejíž prostředí a funkce si můžete nakonfigurovat a přizpůsobit konkrétním účelům. Výraz prostředí je přitom doslovné, neboť UltraEdit obsahuje celkem šest hlavních typů prostředí (Environments), jejichž součástí jsou modulární části editoru s rozvržením vhodným pro daný účel. Konkrétně se jedná o náhradu Notepadu se zjednodušenou paletou funkcí UltraEditu a dále pak prostředí Power User s větším počtem editačních funkcí.

Trochu odlišná jsou pak prostředí Programmer pro práci se zdrojovými kódy, System Administrator pro správu souborů, konfigurací apod., které pak ještě doplňuje prostředí Technical Writer pro zpracování technické dokumentace. Poslední šestý hlavní typ prostředí s názvem Web Developer je obecně zaměřený na vývoj webových projektů kombinujících různé technologie a skriptovací/programovací jazyky s editorem kaskádových stylů.

Každé prostředí zahrnuje specifické moduly například pro offline i online správu souborů a souborové operace, makropříkazy či různé selektory s výběrem příslušných části kódu, HTML/CSS tagů apod., podle prostředí se navíc mohou měnit klasická i kontextová ovládací menu. Jednotlivá prostředí si také můžete zduplikovat a částečně upravit k vlastním (většinou specializovaným) účelům.


UltraEdit 16 - prostředí editoru lze přizpůsobit nejrůznějším účelům od editace webových stránek až po programování či tvorbu technické dokumentace


UltraEdit 16 - editace PHP kódu s přehledem programových funkcí v daném souboru


UltraEdit 16 - prostředí editoru ve variantě editoru kaskádových stylů s možností doplňovat jednotlivé styly a jejich parametry

UltraEdit 16 - na ukázce několika ovládacích menu programu lze získat hrubou představu o tom, co všechno editor vlastně umí

Práce se soubory

Import, správa a manuální či automatické ukládání souborů realizuje UltraEdit v několika úrovních. Vyjma vestavěného XML Manageru a jednoduchého správce projektů (plnohodnotná správa projektů je pouze v UEStudiu) máte k dispozici služby rovněž integrovaného FTP klienta (pouze 32 bitového) s podporou SFTP a FTPS a solidní podporou SSL certifikátů. SCP bohužel UltraEdit neumí, SSH a Telnet už samozřejmě ano.


UltraEdit 16 - vestavěný FTP Browser slouží k procházení obsahu FTP serverů a k eventuálnímu otevírání souborů v UltraEditu


UltraEdit 16 - funkce na porovnávání vybraných souborů nebo celých adresářů


UltraEdit 16 - program může fungovat i jako jednoduchý hexa editor


UltraEdit 16 - vestavěný Telnet s podporou SSH

Mnoho volitelných panelů a lišt

Různé volitelné a částečně konfigurovatelné nástrojové panely a lišty s ikonkami umožňují jedním kliknutím myši vkládat kousky kódu, pracovat se skripty, funkcemi v kódu, jejich parametry, proměnnými a vlastnostmi. Zajímavé je propojení na různé online vyhledávače a služby přímo v okně UltraEditu. Pro „programovatelné“ akce můžete využít systém makropříkazů, které lze v UltraEditu libovolně nahrávat a uložit pro pozdější použití.

Běžné editační funkce UltraEditu nemá smysl popisovat, je jich velmi mnoho. V předvolbách editoru si navíc můžete nastavit obrovské množství předvoleb ovlivňujících jednotlivé editační či zobrazovací funkce editoru, například včetně (do verze 16 nově přidané) schopnosti graficky zvýraznit upravené a změněné řádky textu či kódu, skrývající logicky se pod funkcí Line Change Indicator.

Mezi nejdůležitější vlastnosti UltraEditu patří tzv. Code Folding, nastavitelné zvýrazňování syntaxe pro spoustu skriptovacích a programovacích jazyků, XML struktur (včetně XML parseru) a také schopnost editovat i velmi rozsáhlé soubory (i více než 4 GB) přímo z disku. Samozřejmostí je pak 64 bitový file handling, podpora Unicode (+ několika desítek jiných kódování písem), relativně komfortní víceřádkové vyhledávání a nahrazování textových řetězců a mimo jiné také možnost editovat text či kód ve sloupcích.

K UltraEditu dostanete i spell checker pro několik jazyků, čeština mezi nimi bohužel není a slovníky z MS Office či OpenOffice. org využít nelze.


UltraEdit 16 - funkce na vyhledávání a nahrazování slov, výrazů a obecně libovolných textových řetězců


UltraEdit 16 - součástí editoru je i kontrola pravopisu, bohužel ne pro češtinu


UltraEdit 16 - informační funkce editoru o statistice počtu slov v textu


UltraEdit 16 - další informační funkce zobrazuje podrobné údaje o konkrétním znaku


UltraEdit 16 - jeden z doplňkových nástrojů pro výběr a případnou konverzi kódů/zápisu barev


UltraEdit 16 - úpravy speciálních tagů


UltraEdit 16 - hlavní předvolby editoru a jeho jednotlivých funkcí jsou opravdu rozsáhlé


UltraEdit 16 - předvolby pro tvorbu a úpravy makropříkazů

Závěr

I když se to možná ze skromného popisu základních funkcí UltraEditu pro Windows příliš nezdá, jedná se o pravděpodobně nejlépe vybavený editor zdrojových kódů, „čistých“ textů a všeho dalšího, co s textovými soubory na platformě Windows nějak souvisí. Obrovská škála funkcí UltraEditu nachází své stěžejní uplatnění v uživatelsky volitelném prostředí editoru s různými modulárními částmi, které můžete využívat pro práci s XML, HTML/XHTML a PHP kódem, skriptováním v Perlu či JavaScriptu a také u editace zdrojových kódů v různých programovacích jazycích.

Vzhledem k celkovým schopnostem UltraEditu je jeho cena 60 USD poměrně příznivá. Ocenit navíc musím i poměrně rychlý vývoj editoru jako celku, který do sebe postupně integruje velmi mnoho užitečných funkcí a nezanedbává ani opravy chyb a případných zjištěných nedostatků.

Zkušební verzi UltraEditu či případně UEStudia si můžete stáhnout zdarma z webových stránek editoru.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: