Tři tipy pro Adobe Illustrator - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Tři tipy pro Adobe Illustrator

27. dubna 2011, 00.00 | V dnešním článku nebudeme kreslit, ale ukážeme si tři malé tipy pro práci v Illustratoru. Zkušený uživatel je bude zřejmě znát, ale začínajícím nebo mírně pokročilým uživatelům mohou pomoci v práci. Oč půjde? Vytvoříme si vlastní zkosení pro 3D efekt, trochu si pohrajeme s vodítky a také se naučíme přidávat tah pro importované obrázky. Tipy jsou ukázány pro Illustrator CS4.

Tip první: jak vytvořit vlastní zkosení v 3D efektu

V základní nabídce 3D efektu je několik přednastavených zkosení, ale ti, kdo rádi experimentují a zkoušejí nové věci, popř. je jim tato nabídka málo, si mohou vytvořit vlastní. V instalační složce Illustratoru najděte soubor „Úkosy.ai“ (Bevels.ai).

Cesta pro Win7 (64-bit): lokální disk:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Illustrator CS4\Support Files\Required\Resources\cs_CZ\

Pravým tlačítkem myši klikněte na soubor a z kontextové nabídky vyberte „Vlastnosti“, kde zrušíte zatrženou položku „Jen pro čtení“, tím odemknete soubor k dalším úpravám.

Poté soubor otevřete v Illustratoru.

Vytvořte vlastní zkosení, např. nástrojem Pero (P) nebo Segment čáry s tahem 1 pt, přetáhněte do paletky „Symboly“ a pojmenujte. Soubor uložte a restartujte Illustrator.

Po restartu programu se v nabídce 3D efektu u položky Zkosení objeví Vámi vytvořená nová položka.

Pozn.: tento tip pro 3D zkosení byl zpracován na základě nápovědy v Illustratoru.

Druhý tip: práce s vodítky

Vytvoření vodorovných či svislých vodítek není nic složitého. Těmto vodítkům však také můžete nastavit libovolný úhel, a to tak, že vytvořené vodítko označíte nástrojem Výběr (V) a v paletce Transformace nastavíte požadovaný úhel (v případě, že jsou vodítka zamknutá, tak v hlavní nabídce vyberte Zobrazení/Vodítka/Odemknout vodítka).

Vodítka také můžete vytvářet přímo z objektů. Nástrojem Elipsa (L) vytvořte kružnici bez výplně a tahem 1 pt. Nyní vezměte nástroj Výběr (V), klikněte pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky vyberte položku „Vytvořit vodítka“. Objekt kružnice se převede na vodítko.

A k vodítkům ještě jeden malý tip. Pokud chcete, aby vodítka nepřesahovala přes okraj kreslicího plátna, vyberte nástroj Kreslicí plátno (Shift+O), zapněte pravítka (Ctrl+R) a vytáhněte z pravítka potřebná vodítka. Posléze se přepněte zpět, např. nástrojem Výběr (V). Nyní se vodítka zobrazují pouze v oblasti kreslicího plátna.

Tip třetí: jak nastavit importovanému (rastrovému) obrázku libovolný tah

Chcete přidávat tah k umístěnému obrázku jednoduchým kliknutím v paletce Barvy a nejde to? Ano, tak to skutečně nefunguje u importovaných či navázaných rastrových obrazů. Na to musíte trochu jinak… Umístěte na plátno jakýkoliv rastrový obraz (Soubor/Umístit…), na paletce Vzhled v rozbalovací nabídce zvolte „Přidat nový tah“.


Pro zvětšení klikněte


Pro zvětšení klikněte

Poté v hlavní nabídce zvolte „Efekt/Cesta/Obrysy objektu“, přejděte zpět na paletku Vzhled a už můžete libovolně nastavit rastrovému obrazu tloušťku tahu a barvu.


Pro zvětšení klikněte


Pro zvětšení klikněte

To je v tomto tutoriálu vše a doufám, že Vám byl užitečný či napomohl k ulehčení práce s Illustratorem – vektorovým profíkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: