TerraRay 3.5 umí vykreslit několikanásobně větší 3D krajiny - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

TerraRay 3.5 umí vykreslit několikanásobně větší 3D krajiny

20. června 2011, 00.00 | Mezi oblíbené grafické programy patří generátory realistických 3D krajin (často je umí též animovat). Pro Mac OS X se jich najde celá řada, ovšem vedle profesionálních (a obvykle i patřičně drahých) programů existují i docela schopné nástroje pro amatérské nadšence. Právě na takovou skupinu uživatelů se zaměřuje německá firma AvisNocturna, nabízí jim svůj generátor krajin TerraRay, poskytující docela dobré výsledky za nízkou cenu. Bližší představení daného softwaru naleznete v tomto článku.

Mezi oblíbené grafické programy patří generátory realistických 3D krajin (často je umí též animovat). Pro Mac OS X se jich najde celá řada, ovšem vedle profesionálních (a obvykle i patřičně drahých) programů (jako jsou například programy rodiny Vue) existují i docela schopné nástroje pro amatérské nadšence.

Právě na takovou skupinu uživatelů se zaměřuje německá firma AvisNocturna, nabízí jim svůj generátor krajin TerraRay, poskytující docela dobré výsledky za nízkou cenu.

TerraRay umožňuje vytvářet poměrně realistické 3D krajiny zahrnující vegetaci, skály, písek a bahno, led a sníh, vodní plochy a toky a samozřejmě oblaka a další atmosférické jevy. Využívá vyspělé otevřené vykreslovací jádro YafaRay s možností globálního nastavování světelných zdrojů a s realistickými odrazy světla.

Nabízí integrovaný editor pro elevační (výškové) mapy, průběžné náhledy, generování realistických oblaků a vody (včetně volumetrické mlhy), systém tvorby vegetace a vyspělé procedurální materiály (třeba bump mapování a reflexní mapy).

S aplikací se dodává řada přednastavených konfigurací parametrů a také předem připravené 3D modely různých objektů, které lze umisťovat do generovaných krajin, navíc se dají importovat další 3D modely ve formátu 3ds. Práci s programem názorně předvádí tohle video.

První verzi programu firma uvedla počátkem dubna a od té doby rychle vydává nové vylepšené verze, na MůjMacu jsme naposledy zmiňovali verzi 2.5 počátkem května.

A nyní AvisNocturna uvolnila již verzi 3.5. Avšak ještě než probereme, co vlastně přináší, musíme se zastavit u předchozí verze 3.0, jež nějak unikla pozornosti médií, přestože zavedla mnoho důležitých změn. Verze 3.0 byla oznámena 23. května, blíže ji popisuje firemní blog.

Nový generátor drátových modelů terénu používá nový algoritmus mnohonásobně zkracující doby vykreslování a umožňuje detailnější vykreslení krajiny. Dále verze 3.0 přinesla okno živého náhledu, vylepšila editor elevačních map a nasadila nový, úplně přepracovaný systém vykreslování oblaků.

K četným menším změnám došlo v uživatelském rozhraní programu, byl vylepšen editor materiálů a přibylo mnoho přiložených materiálů. Snížila se spotřeba paměti a byly též opraveny některé chyby předchozích verzí.

A na tahle vylepšení verze 3.0 nyní navazuje verze 3.5, podrobněji popsaná tady. (Mezitím se objevily ještě další menší aktualizace, jež přinesly pouze menší změny, přehled všech dosavadních verzí najdete na blogu AvisNocturna.)

Hlavní novinku verze 3.5 představuje mnohonásobné zvětšení možného rozsahu generovaných krajin, v této nové verzi mohou být terény až devětkrát rozlehlejší. Úplně přepsán byl algoritmus pro generování trávy, který teď nabízí realističtější výsledky a navíc pracuje rychleji. Zkrátila se i celková doba vykreslování, a to až o 50 procent. Hodně vylepšen byl také editor krajin a v nástrojovém panelu okna vykreslování přibylo tlačítko tisku.

TerraRay se od počátku nabízí výlučně v Mac App Store, což samozřejmě platí i pro nejnovější verzi 3.5. Zkušební verze se dá stáhnout z webu výrobce (jde o 23,47 MB velký ZIP soubor).

Program vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší (už nyní je kompatibilní s chystaným Mac OS X Lion), procesor Intel a 2 GB RAM. Cena programu je poměrně nízká, činí 14,99 USD, případně 11,99 EUR, přičemž stávající vlastníci získají všechny následné verze zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » 3dscena  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: