Signalize! - RIP pro tiskárny Epson - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Signalize! - RIP pro tiskárny Epson

3. února 2000, 00.00 | Ink-jet tiskárny otevřely trh pro specifické RIPy, a ty na oplátku posouvaly možnosti tiskáren zase o krok dále. Co nabízí u nás zatím nepříliš známý produkt?

S odstupem jednoho či dvou roků se stále jasněji uvědomujeme, že právě ink-jet tiskárny Epson daly hlavní impuls k masovému přijetí ICC profilů jako nástrojů pro dosažení věrných barev. Jejich výtisky poprvé ukázaly, že "to" začíná fungovat i na přijatelné cenové úrovni. Pro přesnost však musíme jedním dechem dodat, že praktické využití ink-jet tiskáren v pre-pressu by bylo jen málo myslitelné bez výborného software, v tomto případě bez RIPů. Určitě se dá říci, že šlo vždy o vzájemně výhodné vztahy. Tiskárny otevřely trh pro specifické RIPy, a ty na oplátku posouvaly možnosti tiskáren zase o krok dále. V tuzemských podmínkách se v souvislosti s ink-jet tiskárnami a nátisky Epson vybaví asi nejčastěji pojmy jako EFI a Best. Náš článek představuje další, v našich zemích zatím méně známý produkt.

Systém Signalize! pochází z Holandska od firmy Dunaway Products BV. V kompletní podobě sestává Signalize! z několika aplikací a utilit, které dohromady tvoří profesionální tiskové workflow řešení.

Signalize! Production je výstupní modul, jehož specializovanou variantou je právě Signalize! RIP pro tiskárny Epson. Ve své "plné" verzi pracuje samostatně, nebo ve spojení s aplikací Signalize! Editor. Signalize! Production se v systému chová jako tiskárna LaserWriter 8 s tiskovou frontou. Přesněji řečeno, každá fyzicky připojená podporovaná tiskárna má potom v Signalize! Production svou vlastní tiskovou frontu. Z každé stanice na síti lze přes běžné LaserWriter drivery tisknout na kteroukoliv připojenou tiskárnu, z aplikace Signalize! Editor je možné z každé stanice spustit RIPování.

Vlastní tisk začíná již v prvních fázích RIPování; dokumentace udává, že v praxi se tisk rozbíhá zhruba do minuty po zahájení zpracování zakázky. Systém Signalize! Production je tak označován za velmi produktivní řešení, eliminující běžné ztrátové časy. Signalize! Production samozřejmě podporuje ICC profily a podobně jako třeba Best je umí kombinovat a simulovat tak různé tiskové technologie.

Signalize! Editor je vizuální PostScriptový editor s nečekaně širokými možnostmi. Uživatel může prohlížet a měnit samostatné soubory, stejně jako je navzájem kombinovat. Nechybí možnost měnit barvy, upravovat tvar či velikost objektů, k dispozici jsou nástroje pro vektorovou kresbu - skladbou nástrojů a jejich možnostmi jde o komfortní editor. Aplikace umí importovat do stránky další obrázky (PS, EPS, TIFF, JPEG, DXF) a je možné i vytvořit dokument úplně nový. Od Signalize! Editoru je odvozena odlehčená shareware verze, Signalize! Layout. Ta je určena pro klienty pre-press studií jako nástroj pro kontrolu a drobné opravy odevzdávaných souborů.

Do plné sestavy systému Signalize! patří ještě několik utilit pro barevné kalibrace, přizpůsobení driverů apod.

Signalize! RIP pro Epson je dodáván jako samostatná aplikace. K RIPu mohou být připojeny podporované tiskárny (Epson 3000, Epson 5000 nebo Epson EPL-C8000) pro přímý tisk, možný je samozřejmě i tisk do spool souboru. Po jednoduchém nastavení typu tiskáren a způsobu komunikace se uživatel může soustředit na vlastní tisk dokumentů.

I Signalize! RIP stejně jako Signalize! Production podporuje kombinace ICC profilů. To znamená, že barvy v dokumentu vstupujícím na tiskárnu jsou modifikovány podle ICC profilu aktuálně použité podložky (papíru), tiskárny (tj včetně inkoustů) a případně podle profilu simulované technologie (např. SWOP). V případě potřeby je možné definovat i profil pro vstupující obrázky. Vstupní ICC profily jsou volitelně aplikovány na bitmapové i vektorové objekty. Uživatel potom může volit, zda dokument vytisknout v tak věrných barvách, jak to kombinace tiskárna-inkoust-podložka umožňuje, nebo násobnou kombinací profilů simulovat výstup jiné tiskové technologie. S RIPem uživatel dostává soubory obsahující charakteristiky v současnosti firmou dodávaných podložek i sadu ICC profilů, popisujících jednotlivé simulované tiskové technologie (Cromalin, novinový tisk apod.).

Jak se na správný RIP sluší, nechybí podrobné nastavení parametrů screeningu. Signalize! nabízí celkem tři metody. Polotónový rastr dovolí nastavit lineaturu, úhly separací a tvar tiskového bodu. Kromě polotónového rastru je možné tisknout u ink-jet tiskáren běžným stochastickým rastrem. Známý problém stochastického rastru s obtížnou reprodukcí slabých tónů má podle údajů firmy odstraňovat třetí rastrovací metoda, Dunaway Screen. Jde rovněž o stochastický rastr, který ale podle firemní dokumentace uvedenými potížemi netrpí. Pro rychlou orientaci je možné zobrazit okno s náhledem RIPovaného souboru.

Signalize! RIP podrobujeme v současné době podrobnějšímu testu. Kromě toho, zda se Signalize! RIP ovládá tak snadno a funguje opravdu tak rychle, jak slibuje firemní literatura, nás bude zajímat hlavně kvalita tisku a použitelnost RIPu pro simulace reálných tiskových technologií. Výsledky přineseme v některém dalším článku.

Výrobce: Dunaway Products BV Cena: 800-900 EURO dle konfiguraceČlánek byl převzat z lednového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu ý9,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: