Serif PhotoPlus 6 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Serif PhotoPlus 6

15. ledna 2001, 00.00 | Kvalitní bitmapový grafický editor za slušnou cenou, to je PhotoPlus firmy Serif.

PhotoPlus pro Windows 95/98/NT/2000 je ve své šesté verzi grafický editor k pohledání. Za sympatickou cenu 30$ (krabicová verze je dražší o 10$ + poštovné) získáte bitmapový kreslící program s možností pracovat s animacemi, vytvářet propracované grafické kreace interně s libovolným počtem vrstev, používat řadu dodávaných efektů, retušovat fotografie, exportovat grafiku pro web a spoustu dalších věcí.

V PhotoPlus 6 můžete pracovat s vrstvami podobně jako v Adobe Photoshopu, obdobná je i práce s výběrem (včetně prolnutí okrajů výběru) a možnost maskování jednotlivých vrstev. Většinu základních kreslících nástrojů si můžete prohlédnout na prvním velkém obrázku - jejich ikonky v prvním levém sloupci jsou myslím dostatečně názorné a nepotřebují další komentář. Mezi standardní kreslící prvky patří i definovatelný brush nazývaný v PhotoPlus "Brush Tip", možnosti vytváření a úprav brushů jsou však na rozdíl od Photoshopu či PaintShopu Pro výrazně chudší. Pro rychlé kreslení některých obrazů máte na výběr paletu 20 základních obrazců - viz malý obrázek nástrojové palety."Layer Manager" má jednu zvláštní vlastnost, neukazuje totiž náhled každé vrstvy, ale po kliknutí na požadovanou vrstvu se relativně velký náhled naštěstí objeví. Nevím zda je to lepší způsob než "standardní" zobrazení preview vrstev u Photoshopu, ale lepší něco než nic. Při úpravách velikosti vrstev lze pracovat s vrstvami jako s objekty, velmi jednoduché je přidat ke každé vrstvě/výběru stín nebo plastičnost - oba efekty jsou dostupné přímo v menu související s vrstvami.

Preference programu umožňují nastavit si využití paměti pro funkci Undo, zapnout kompresi dat v paměti či na disku (volba smaller vyžaduje dost rychlý počítač, jinak si na kompresi obrázku a jeho uložení do paměti chvilku počkáte), nastavit můžete i velikost a barvu vodící mřížky, jednotky pro pravítka, cestu k adresáři s plug-iny a další věci související s pracovním prostředím programu.

Mimo klasických funkcí, kterými je změna velikosti celého obrázku nebo jen pracovní plochy můžete obrázek, vrstvu či výběr otáčet, pracovat ve vrstvách s textem (nelze ho ovšem zpětně editovat) - PhotoPlus podporuje jak TrueType, tak i AdobeType1 fonty včetně češtiny.

Popis možností image processingu a efektů u každého kvalitního grafického editoru sám o sobě vydal takřka na román a ani PhotoPlus není v tomto směru žádná výjimka. Několika desítkám dodávaných efektů zdatně sekunduje podpora Photoshop kompatibilních plug-inů, takže si můžete s použitím výběru a vrstev vyřádit na každém obrázku dosyta - viz několik ukázek poměrně známých efektů.

V PhotoPlus 6 můžete obrázek rozřezat pro použití na webu a optimalizovat každou část zvlášť. "Export Optimizer" je na dalším obrázku, ukládat můžete do mnoha grafických formátů s nastavitelnou kvalitou, při čemž pomůže velký náhled exportovaného obrázku.

Kvalitní jsou i tiskové funkce - pominu-li základní nastavení umístění obrázku na stránce a přizpůsobení jeho velikosti každého "détépáka" určitě potěší možnost tisku ořezových a registračních značek, color baru, informací obrázku a také barvové separace s volitelným lpi rozlišením.

Serif PhotoPlus 6 se mezi poloprofesionálními a částečně i profesionálními grafickými editory nemá za co stydět. Jedinou připomínku snad budou mít majitelé pomalejších procesorů, se vším co je pomalejší než cca 300 MHz totiž PhotoPlus v některých operacích připomíná hlemýždě, nutnost rychlejší procesoru však částečně vynahradí cena programu. Při srovnání PhotoPlus s PaintShopem Pro má v některých věcech navrch druhý jmenovaný, v některých je tomu zase naopak. Jako vždy tedy záleží jen na Vás, zda si PhotoPlus oblíbíte a dokáže využít jeho možností.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: