PLDA 5: nová verze pluginu pro archovou montáž v Adobe Acrobatu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

PLDA 5: nová verze pluginu pro archovou montáž v Adobe Acrobatu

30. listopadu 2010, 00.00 | Kvalitní a přitom cenově dostupný plugin Adobe Acrobatu PLDA, určený pro archovou montáž PDF dokumentů, se v těchto dnech dočkal verze 5. Ta přináší sadu dílčích vylepšení jednotlivých funkcí, kompatibilitu s Acrobatem X a také zvýšení celkového výkonu. Autor pluginu Michal Polanský navíc jednu z funkcí PLDA vyčlenil a nabízí ji coby samostatný plugin PDF Summary, umožňující snadno vytvořit souhrnný přehled o sadě PDF dokumentů, použitelný k různým účelům („inventarizace“, správa dokumentů aj.). Podrobnosti přinášíme v tomto článku.

Na stránkách Grafiky jsme již několikrát referovali o zajímavém pluginu Adobe Acrobatu PLDA, určeném pro archovou montáž PDF dokumentů – viz zejména naše recenze verzí 1.5 a 3.0 daného produktu. Autor programu, český programátor Michal Polanský, vytvořil v daném případě nástroj s dobrým výkonem cena/výkon, jehož funkční výbava vychází evidentně ze znalostí požadavků praxe.

Nedávno se PLDA dočkal verze 5, která obdobně jako několik verzí předchozích nenabízí nějaká revoluční vylepšení, ale spíše dále rozšiřuje možnosti stávajícího solidního základu. Významná je v daném případě také kompatibilita PLDA 5 s nedávno uvedeným Acrobatem X, dále autor slibuje zvýšení výkonu při vyřazování objemných souborů a hospodaření s pamětí, dialogy pluginu byly (zejména na platformě Mac OS X) vylepšeny směrem k zavedenému úzu. Níže uvádíme přehled všech změn převzatý ze stránek produktu.

PLDA 5 je k dispozici pro Acrobat 8-X ve Windows (XP/Vista/7) a Mac OS X (10.5 a vyšší; pouze Intel procesory). Majitelé starších verzí Acrobatu mohou zakoupit PLDA 3.5 pro Acrobat 5-7. Cena obou podob činí 5 000 Kč bez DPH. Nákup je možný přes e-mail či server KAGI.

Autor také vyčlenil funkci PLDA 5 pro vytváření HTML přehledu o zvolené sadě PDF dokumentů (rozměry, počet stránek, uzamčení heslem aj.) do podoby samostatného pluginu PDF Summary. Bližší podrobnosti o daném řešení, jenž je k dispozici za 200 Kč bez DPH lze nalézt zde.

Změny v PLDA 5 (převzato z www.plda.net)

Poznámka: kompletní přehled všech změn v pluginu od uvedení počáteční verze 1.0 je k dispozici zde.

Menu PLDA:

 • Přidána položka "Deaktivovat" - pro použití při plánovaném přenosu licence na jiný počítač.

 • Přidána položka "Zálohovat" - do zvoleného PDF souboru zazálohuje všechna nastavení PLDA.

 • Přidána položka "Obnovit" - ze zvoleného PDF souboru obnoví nastavení PLDA, lze zvolit, která nastavení se mají obnovit.

Dialog Stránka/Nastavení:

 • Přidáno tlačítko "UserUnit". Umožňuje nastavit celému dokumentu UserUnit. PLDA může vyřazovat soubory pouze s UserUnit rovné 1. Specifikaci UserUnit lze nalézt v PDF Reference, sixth edition, version 1.7, implementation note 177 in Appendix H.

 • Přidáno tlačítko "Přehled". Vytvoří HTML přehled PDF souborů (názvy, počty stran, formáty apod.). Umožňuje soubory i přejmenovat podle toho, jaký formát obsahují.

 • Přidán výběr "Vyřazené soubory". Výsledné soubory lze buď zobrazit nebo i automaticky uložit. Automatické uložení zachová výchozí verze PDF.

 • Přidána možnost "Vyřazovat anotace a formulářová data". PLDA 4 a dřívější anotace a formulářová data nevyřazoval.

Dialog Arch (hlavní PLDA dialog):

 • V informacích o novém archu je v závorce uveden i nový čistý formát výsledného archu.

 • ALT + klik na informaci o souboru pozadí zobrazí celou cestu k souboru.

 • ALT + klik na popis mixéru zobrazí pravidlo mixéru.

 • Přidány volby pro Duplexing (prohození okrajů archu na každém sudém archu) zvlášť pro levý a pravý okraj a pro horní a spodní okraj. Levo-pravý duplexing je nastaven automaticky při zvolení typu vyřazení "Brožura V1" a "Rozřez" (oboustranný).

Mixér:

 • Povoleny znaky Enter, Tabulátor a dvojitá mezera pro základní formátování zápisu v okně. Použití tabulátorů a entrů umožňuje základní formátování pravidla pro lepší přehlednost.

 • Povolen znak "|" pro oddělování souborů.

 • Oddělovač souborů umožňuje automaticky rozdělovat výsledné soubory podle zadaných parametrů (např. po určitém počtu stránek).

Dialog Ořezové značky:

 • Přidána volba kalibračních pruhů. Pruhy lze používat jak standardní CMYK, tak vlastní.

Ostatní:

 • Velikost pozadí je nyní ve všech případech brána z CropBoxu a je zobrazen počet stránek v PDF souboru pozadí.

 • Další zrychlení u vyřazování rozsáhlých souborů, menší nároky na paměť.

 • Pokud při extrakci není hledaný soubor pozadí přesně na svém místě, ale v aktuální složce je soubor stejného jména, je jeho použití jako pozadí nabídnuto uživateli.

 • Pokud je vybráno pozadí, nezle nastavit formát výsledného archu.

 • Byly provedeny další drobné změny ve vzhledu dialogů (zejména na MAC OS X) tak, aby více odpovídaly zvyklostem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: