Pixia 1.6 - japonský unikát - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Pixia 1.6 - japonský unikát

Pixia

3. ledna 2001, 00.00 | Se software japonské provenience se z důvodů většinou chybějící anglické, či jiné, pro nás srozumitelné lokalizace setkáváme jen velmi zřídka.Kreslící a retušovací program Pixia je čestnou výjimkou.

Pixia od je poměrně komfortní grafický editor pro Windows 95/98/NT4/2000 s maximální velikostí kreslící plochy až 10240x10240 bodů (tuším, že Photoshop 4 uměl taky tolik...), podporou neomezeného počtu vrstev, image processingu, TWAIN rozhraní, tlakových tabletů Wacom, to vše za nulovou cenu. Originální webovou stránku programu najdete zde, anglickou verzi si pak můžete stáhnout například z PD serveru WinFiles nebo tady.Prostředí programu nepřipomíná žádný ze známých kreslících programů, také systém přepínání mezi nabídkami a vyvolávání několika pop-up menu je odlišný od standardních postupů. Vše je totiž skryto v rozsáhlé nástrojové paletě (na obrázku vpravo), po aktivaci zvolené funkce se část palety změní a objeví se podrobná nabídka související s danou funkcí. Nástrojová paleta se přitom skládá z několika částí, které si můžete v případě potřeby odtrhnout z doku a umístit na ploše hlavního okna programu, takže není problém si Pixii "přestavět" podobně jako například paletky v programech od Adobe nebo Macromedie. Většinu z toolbarů lze samozřejmě upravit, v "Customize Tool Baru" můžete přidávat nebo ubírat jednotlivé kreslící, retušovací a manipulační nástroje.

Vrstvy se chovají stejně jako v kterémkoliv jiném grafickém editoru, možnosti s nimi spojené jsou však podstatně nižší než ve Photoshopu nebo PaintShopu Pro - lze nastavit průhlednost a jeden ze sedmi kreslících módů, které budou na vrstvu aplikovány, chybí masky, slučování vybraných vrstev a další věci dostupné v profesionálních kreslících programech. Počet kroků zpět je limitován číslem 100 (protože se ale všechno ukládá do paměti, musíte mít dostatek volné RAM), to však určitě bude naprosté většině uživatelů stačit.

Na čtyřech malých obrázcích jsou ukázky některých nástrojových palet, při kreslení brushem máte k dispozici ještě náhledový systém pro statické brushe - animace nejsou podporovány.

Většina z kreslících a manipulačních nástrojů má své vlastní nastavení dostupné v příslušné paletce, takže jedním kliknutím myši nebo klávesovou zkratkou můžete vyvolat preference pro stínování, výběr, maskování, dalším kliknutím lze vyvolat například image processing filtry a efekty.Mimo možnosti barvových korekcí (barvová paleta nabízí práci se standardy RGB, CMY, HLS a HSV), výpočtů histogramů a všeho, co s tím souvisí, obsahuje Pixia kolem 30 efektů rozdělených do pěti skupin podle jejich zaměření. Každý efekt či filtr má své samostatné okénko s miniaturním preview, které nelze nijak zvětšit, pro zrušení nepovedeného efektu lze samozřejmě použít Undo.

Většina z nabízených efektů je relativně známá (různé efekty využívající průhlednost, reliéf, šumové filtry, zaostřování, sépiové efekty, rastrování, výroba okrajů apod.), zajímavé je například kopírování barvových kanálů a několik efektových modulů z nabídky "Utility" - vytvoření grafického kalendáře, grafu s biorytmy nebo třeba milimetrového papíru. Protože používá Pixia svůj vlastní formát efektových modulů ve formě DLL knihoven a nepodporuje Photoshop kompatibilní plug-iny, není bohužel možné počet efektů dále rozšířit.Pixia má při srovnání se známějšími freeware a shareware grafickými editory určitě co nabídnout, zvláště nulová cena by mohla vyhovovat méně náročným uživatelům. Méně náročnými myslím ty z vás, kteří si chtějí či potřebují pouze občas (a zadarmo) něco namalovat, potřebují pracovat s vrstvami a mít možnost své kreace patřičně graficky upravit. Protože se však programu v jedné z jeho prvních do angličtiny přeložených verzí nevyhnula řada chyb a některá pop-up menu v nástrojových paletkách jsou dokonce stále v japonštině, doporučuji zatím počkat na dokončení kompletního překladu, teprve pak si budete moci tento freewarový grafický editor takříkajíc vychutnat - vyzkoušet si jej samozřejmě můžete už nyní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: