Photoshop Touch SDK: aplikace na mobilních zařízeních spolupracující s Photoshopem CS5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Photoshop Touch SDK: aplikace na mobilních zařízeních spolupracující s Photoshopem CS5

14. dubna 2011, 00.00 | V pondělí Adobe představila novou „meziverzi“ 5.5 svého programového balíku Creative Suite. Vedle povýšení některých aplikací balíku na verzi CS 5.5 uvolnila také novou vývojářskou sadu Photoshop Touch Software Development Kit (SDK). Sada umožní vývoj aplikací pro nejběžnější současné mobilní platformy, jež budou schopné interaktivně spolupracovat s Photoshopem CS5. Jakými způsoby je možno zařízení typu iPadu či Android tabletu použít ke kreativní práci v Photoshopu? A jak vypadají již existující aplikace z dílny Adobe i dalších vývojářů?

V pondělí Adobe představila novou „meziverzi“ 5.5 svého programového balíku Creative Suite, její novinky včera blíže popsala Grafika.

Vedle povýšení některých aplikací balíku (nikoli všech) na verzi CS 5.5 však Adobe současně uvolnila také novou vývojářskou sadu Photoshop Touch Software Development Kit (SDK). Předběžnou verzi této sady Adobe nabízí jak pro Windows, tak pro Mac OS X (obě varianty se dají stáhnout tady, zabírají necelých 6 MB každá).

Sada umožní vývoj aplikací pro nejběžnější současné mobilní platformy, konkrétně pro zařízení s operačními systémy Android, Blackberry a iOS, jež budou schopné interaktivně spolupracovat s Photoshopem CS5. (Pro testování takovýchto aplikací budou vývojáři potřebovat Photoshop CS5.1, který mohou získat zde v předběžné verzi).

V případě iOS bude možné pomocí téhle vývojářské sady psát aplikace iPhonu a iPadu, jimiž půjde Photoshop ovládat přes WiFi připojení, umožní to nové skriptovací jádro Photoshopu CS5 (aplikace budou spolupracovat s Photoshopem verze 12.0.4 a vyšší, verze 12.0.4 by se měla brzy objevit na webu Adobe, v rámci automatických aktualizací Adobe bude dostupná od 3. května).

Adobe připravila ukázkové aplikace Color Lava, Eazel a Nav

Jako ukázku toho, co lze se sadou Photoshop Touch SDK udělat, připravila Adobe tři doprovodné aplikace Photoshopu CS5 pro iPad: aplikace Adobe Color Lava for Photoshop, Adobe Eazel for Photoshop a Adobe Nav for Photoshop.

Aplikace Color Lava umožní na iPadu dotyky prstů připravovat vlastní barvy, bude možné si v ní vytvářet vlastní vzorníky barev a barvové motivy. Dále bude aplikace podporovat interaktivní spolupráci s barvovým panelem Photoshopu v reálném času a vytvořené vzorníky barev a barvová schémata půjde sdílet s ostatními elektronickou poštou. Color Lava se bude prodávat za 2,99 USD.

Adobe Eazel (za 5 USD) dovolí na iPadu prsty vytvářet kresby a odesílat je do Photoshopu CS5. Nová technologie umožní, aby použité barvy časem „vysychaly“ a půjde míchat „mokré“ a “suché“ barvy pro vznik nových odstínů. Ovládací prvky pro změnu barvy, průhlednosti, velikosti štětce a dalších parametrů se objeví pouze tehdy, když se na obrazovku iPadu přiloží všech pět prstů.

Hotovou kresbu bude možné odeslat do Photoshopu, kde se vykreslí ve vyšším rozlišení a uloží se v zadaném formátu (samozřejmě musí být na cílovém počítači Photoshop spuštěný a mezi ním a iPadem musí být zřízeno síťové spojení.) Kresby se dají též uložit do fotografické aplikace iPadu, odkud se mohou elektronickou poštou rozesílat ostatním jako JPEG soubory.

A konečně aplikace Adobe Nav (za 2 USD) umožní z iPadu na dálku ovládat Photoshop CS5 na osobním počítači a pracovat s jeho soubory. Z obrazovky bude možné vybírat nástroje Photoshopu a půjde uzpůsobovat jeho nástrojový panel (aplikace dovolí uložit konfiguraci panelu s až 16 nástroji).

Lze z ní otevírat soubory Photoshopu, procházet je, přeuspořádávat a zobrazovat, na obrazovce iPadu se budou moci dokumenty Photoshopu zvětšovat až na 200 procent. To vše pochopitelně opět vyžaduje, aby na cílovém počítači byl Photoshop spuštěný a bylo zřízeno síťové spojení k iPadu s aplikací Adobe Nav.

Podrobnější recenzi všech tří aplikací nabízí Macworld v tomto článku, v iTunes Store se aplikace objeví až počátkem května za výše uvedené ceny.

Aplikace Photoshop Remote dovoluje pracovat s Photoshopem na dálku

Výše popsané tři aplikace Adobe ukazují, co je s Photoshop Touch SDK možné, ale své ukázkové aplikace začali zveřejňovat i další vývojáři, kteří nyní mají k této vývojářské sadě přístup. Kupříkladu Shawn Welch vydal krátké video předvádějící jeho aplikaci Photoshop Remote, jež využívá Photoshop Touch SDK.

Tato aplikace funguje jako průhledový displej pro všechny aktivní instalace Photoshopu v lokální síti, obrazovka iPadu ukazuje změny v běžících kopiích Photoshopu téměř v reálném času. Pro všechny připojené klienty poskytuje aplikace živé náhledy jejich obrazovek a na všech z nich lze provádět určité globální úkony.

Například je možné ukládat v nich otevřené obrázky do fotoknihovny iPadu, na všech připojených počítačích se dá otevřít stejný obrázek nebo se může všem klientům zaslat zpráva. A když se uživatel zaměří na jednotlivou instalaci Photoshopu, poslouží aplikace Photoshop Remote skutečně jako dálkové ovládání dovolující vybírat nástroje, barvy, filtry, vrstvy úprav a mnoho dalšího.

Také tato aplikace by se měla objevit v App Store v květnu (poté, co Adobe vydá novou verzi Photoshopu CS5, která bude spolupracovat s takovýmito mobilními aplikacemi). Do té doby jistě vznikne řada dalších takovýchto aplikací třetích stran. Podobně jako nyní spousta vývojářů připravuje nejrůznější zásuvné moduly pro Photoshop, mohli by vytvářet též mobilní aplikace pro něj.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: