Paint.NET: editujte fotografie a webovou grafiku zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Paint.NET: editujte fotografie a webovou grafiku zdarma

sw software

15. března 2006, 00.00 | Slušně vybavených bitmapových editorů je dnes nespočet. Paint.NET mezi nimi zaujme
škálou nabízených funkcí, snadností ovládání, českým uživatelským rozhraním a v
neposlední řadě tím, že se jedná o aplikaci typu freeware. Více už v naší recenzi.

Editorů bitmapové grafiky, používaných dnes převážně k úpravám digitálních fotografií, je v současnosti celá řada, i když jasným hegemonem na daném poli je Adobe Photoshop. Jeho konkurence se uživatele snaží přilákat především nižší cenou a funkcemi či ovládáním, které vychází vstříc typické uživatelské skupině (tj. obvykle domácím, kancelářským či obecně amatérským uživatelům). Najdou se pak i řešení zcela zdarma: fenoménem je zde jednoznačně Gimp, jehož ovládání ovšem nemusí být každému po chuti. Zajímavým produktem typu freeware, který lze použít k editaci bitmap na platformě Windows XP či 2000, pak je i Paint.NET, který bychom rádi přiblížili v této recenzi.

Základní přiblížení

V úvodu nebude od věci zmínit pozadí a dosavadní vývoj kolem Paint.NET. Jedná se o produkt, který původně (začátek roku 2004) vznikal jako projekt na Washington State University v kooperaci se společností Microsoft, když počátečním cílem bylo vytvořit (z programátorského hlediska) ukázkové rozšíření editoru MS Paint (součást Windows). Postupně bylo implementováno stále více funkcí a původní vývojářský tým (jehož všichni členové pracují pro Microsoft) dnes pokračuje (ve svém volném čase) spolu s rozrůstajícím se týmem dobrovolníků (lokalizace, tutoriály) v práci na projektu. Primárním cílem projektu je přitom nabídnou produkt, který "je pro každého" především jednoduchost užívání, takže je vhodným nástrojem zejména pro ty, kdo hodlají začít objevovat tajemství úprav bitmapové grafiky. O nějakém Photoshop či Gimp killeru zde rozhodně hovořit nelze.

Paint.NET je provozovatelný nejlépe na platformě Windows XP, s omezeními pak ve Windows 2000 a Windows 2003 Server, připravuje se portace pro Windows Vista. Samotný instalační balík produktu je poměrně malý (cca 3,1 MB), ovšem k provozu je třeba mít instalován .NET Framework, což přidá instalaci cca 43 MB. Instalace je jinak standardní a dle našich zkušeností zcela bezproblémová.

paintnet1f.jpg

Prostředí produktu

Rozhraní

Rozhraní produktu je přehledné a intuitivní. Mimo nabídek lze k ovládání použít nástrojových paletek, přičemž ty, které jsou umístěny pod nabídkami, nelze podle všeho ani skrýt ani přemisťovat. To je trochu škoda, zvlášť když jiné paletky či dialogy programu (Nástroje, Historie aj.) lze nejen přemisťovat či schovávat, ale též používat coby transparentní. Trošku nelogicky je pak řešen i způsob práce s okny, kdy sice lze mít otevřeno více oken, ale s každým z nich se otevírá nová instance programu. Konečně je možno mít výhrady k tomu, že produkt deklarující se jako intuitivní nepodporuje použití kontextových nabídek (pravé tlačítko rozšiřuje schopnosti některých nástrojů). Leckoho každopádně potěší existence české lokalizace rozhraní (ovšem bez odpovídající nápovědy), kterou si troufáme označit přes drobné nedostatky jako zdařilou.

Vstup a výstup

Paint.NET dovoluje začít vytvářet bitmapový obrázek zcela od základu, na čistém plátně, mnohem obvyklejší ovšem bude načtení souboru v některém z grafických formátů. Podporovány jsou takto JPEG (při ukládání lze nastavit kvalitu komprese), TIFF, GIFF či PNG (zde i u GIFF lze kontrolovat průhlednost a alfa kanál) a také třeba TGA (počítačové hry), zapomenout je ovšem třeba na Photoshop či RAW formáty, produkt dále disponuje vlastním formátem (PDN), sloužící k ukládání informací o vrstvách, textu a dalších objektech přidaných programem k bitmapě. Obrázky lze načítat ze skenerů či fotoaparátů, ovšem je zde třeba technologie WIA, která vyžaduje Windows XP a odpovídající podporu na straně zařízení. Co se výstupu týče, umožňuje produkt tisk fotografií s pomocí průvodce, který nabízí různé možnosti rozvržení (na celou stránku, ve více kopiích a velikostech atd.).

paintnet2f.jpg

Ukládání do JPEG

Nástroje

To, co je v Paint.NET na skutečně dobré úrovni, je odpovídající nástrojová výbava. K dispozici jsou samozřejmě základní prostředky pro práci s výběry či různé transformace, jako jsou změna velikosti, rotace, zkosení, odstranění atd., využít lze klonovací razítko. Nasadit je dále možno kreslicí nástroje pro různé typy objektů (čáry, ovály, obdélníky, Bézierovy křivky aj. a také třeba tužka, štětec či plechovka) s možností nastavení barvy či výplně a poměrně dobře je řešeno i vkládání a formátování textu. K umisťování objektů lze použít mřížku a pravítka. Nadstandardní je pak nástroj pro vrstvy, kdy jsou možné nejen základní manipulace (vkládání, odebírání, skrývání atd.), ale také třeba nastavení barvových charakteristik či prolínání s jinými vrstvami.

paintnet3f.jpg

Nastavení vrstvy

Upravovat pak lze všemožně parametry týkající se barev v obrázku. Možné jsou nastavení jasu, kontrastu, odstínu a sytosti, graduačních křivek či úrovní histogramu (včetně automatizovaného vyladění). Obrázek či výběr lze také odbarvit, invertovat v něm barvy nebo jej obarvit do sépiové hnědi. Aplikace všech nastavení je přitom viditelná ještě před tím, než ji uživatel definitivně odsouhlasí. To se týká i použití efektů, kterých je opět v produktu slušná řádka. Najdeme zde takto třeba odstranění červených očí, rozostření podle různých algoritmů, vyznačení hran, zaostření, olejomalbu, reliéf a leccos dalšího.

paintnet4f.jpg

Nechybí ani odstranění červených očí

Poměrně povedený je způsob odvolávání změn, který je řešen přes paletku History. Ta zobrazuje všechny akce provedené z obrázkem, takže odvolání či nové aplikování je snadné, danou funkci lze určitě s úspěchem využít při experimentování, posuzování různých podob náhledu atd. Můžeme přitom konstatovat, že daný princip dobře fungoval i při odvolání mnoha desítek změn. Produkt na nás celkově působil stabilním dojmem a většinu akcí vykonával i na nepříliš silném PC svižně.

paintnet5f.jpg

Historie: nástroj pro práci se změnami

Závěrem

Paint.NET nepatří rozhodně k nějakým killer aplikacím, kvůli kterým by se měli uživatelé vzdát svých komerčních nástrojů. Sami jsme z něj měli dosti smíšené pocity: něco zde vypadá hodně dobře, něco naopak chybí dosti nepochopitelně. Nicméně ti, kterým již nestačí schopnosti jejich obrázkového prohlížeče či jiného základního nástroje, který používají ke zpracování digitální fotografie či jednodušší webové grafiky, mohou o Paint.NET uvažovat jako o zajímavé alternativě. Vždyť za vyzkoušení, ale ani dlouhodobější používání, zde skutečně nic nedají.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: