Novinky ze světa publikačního průmyslu (43.-44. týden/2006) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Novinky ze světa publikačního průmyslu (43.-44. týden/2006)

lcd trend

1. listopadu 2006, 00.00 | Adobe uvedla rozšíření svých technologií pro tiskovou produkci i elektronické
publikování, společnost Dynagram přichází s novým nástrojem pro archovou montáž z PDF a
upgradu se dočkalo i jedno z nejúspěšnějších řešení pro online softproofing. Více již v
našem pravidelném přehledu novinek z oblasti publikačního průmyslu.

Adobe uvedla rozšíření svých technologií pro tiskovou produkci i elektronické publikování, společnost Dynagram přichází s novým nástrojem pro archovou montáž z PDF a upgradu se dočkalo i jedno z nejúspěšnějších řešení pro online softproofing. Více již v našem pravidelném přehledu novinek z oblasti publikačního průmyslu.

Adobe uvedla PDF Print Engine 1.1

V polovině října oznámila společnost Adobe upgrade své technologie PDF Print Engine, sloužící k nativnímu výstupu z PDF dokumentů v různých zařízeních. Uvedení PDF Print Engine je prvním krokem, vedoucí k (zcela logickému) vytlačení jazyka PostScript z pre-pressových workflow a jeho úplnému nahrazení PDF. (Otázkou samozřejmě je, jak dlouho bude takovéto vytlačování, vzhledem k všeobecnému rozšíření postscriptových zařízení - tiskárny, osvitové a CtP jednotky, atp. - trvat.) Vyzdvihnout je pak třeba i použití formátu pro jobtikety JDF v rámci Print Engine (připomeňme, že JDF jobtikety umí vytvářet a do PDF dokumentů vkládat odpovídající nástroj Adobe Acrobatu), které dovoluje podstatně automatizovanější a celkově "inteligentnější" zpracování PDF dokumentů s JDF informacemi (atraktivní je zejména plně automatizovaná archová montáž). I zde nicméně potenciál dané technologie vynikne teprve se všeobecnou podporou JDF v hardwarových a softwarových prostředcích používaných v publikačním průmyslu.

Adobe PDF Print Engine 1.1 nabízí nově především podporu na platformě Mac OS X přes vývojářské prostředí Apple Xcode 2.3 (dosud byla k dispozici pouze podpora pro Windows skrze Microsoft Visual Studio) a dále možnost zpracování PDF 1.7 (uvedeno s Acrobatem 8). K dispozici je pak i podpora správy vrstev v PDF dokumentech. Nová podoba Print Engine je opět k dispozici OEM partnerům Adobe, ke kterým v daném případě patří například Kodak Graphic, Océ, Heidelberg, Hewlett-Packard, Agfa, Fujifilm či Efi.

Adobe rozšířuje podporu Rich Internet Applications na Maca a Linux

Jedním z horkých želízek v ohni, které má společnost Adobe na poli internetového publikování, je technologie Flex. Jedná se o sadu vývojářských prostředků (v základní podobě k dispozici zdarma), s jejichž pomocí lze vytvářet webové aplikace označované jako "Rich Internet", tedy takové, které provozovány ve webovém prohlížeči poskytují vlastnosti a funkce tradičních aplikací desktopových. Základem dané technologie je formát multimediálních animací SWF (nepřesně Flash) a k němu příslušející Flash Player, dovolující animace přehrávat jak v prostředí desktopových počítačů, tak na různých mobilních zařízeních.

flexflash1fa.jpg

Flash Player 9 v akci

Dosud byl daný prostředek podporován pouze na platformě Windows, nyní ale začíná Adobe plnit své sliby a přichází s podporu Flexu i na platformě Mac OS X. Uvedeny takto byly pre-release verze nástrojů Flex Builder 2 a Flex 2 Eclipse Plug-in, podporující PowerPC i Intel procesory. Dále byla zveřejněna public beta Flash Playeru 9 pro platformu Linux, která dovoluje v kombinaci s odpovídající Flex 2 SDK vytvářet linuxové Flex aplikace. Všechny zmíněné produkty jsou k dispozici na serveru vývojového střediska Adobe Labs.

Uveden PROOF-it-ONLINE 3.0

Známé řešení pro online proofing PROOF-it-ONLINE stejnojmenného výrobce se nedávno dočkalo verze 3.0. Připomeňme, že daný produkt, či lépe řečeno systém, si získal poměrně značnou popularitu díky značně transparentní koncepci, dovolující sdílet náhledy (PDF, GIF, JPEG soubory) v prostředí online úložiště a zde jde prohlížet, anotovat a tisknout v prostředí webového prohlížeče. I když řešení postrádá pokročilejší funkce například pro zajištění shody barev, lze jej použít v mnoha různých situacích, například při textových korekturách, posuzování rozvržení dokumentu atd. Produkt je k dispozici na subskripční bázi (od 39 USD měsíčně) a podle tvrzení výrobce jej v současnosti využívá víc jak 20 000 společností.

bull4344-2006-1f.jpg

Anotování v PROOF-it-ONLINE

K podstatným novinkám patří v nové verzi především lepší možnosti úprav a administrace uživatelského účtu. Mimo jiné lze takto nastavit vzhled rozhraní pro anotace (možnost sdělení pro klienty, umístění loga atp.) nebo způsob, jakým se e-mailem zasílají notifikace o nahraných náhledech a provedených korekturách zainteresovaným uživatelům. Dále jsou k dispozici pokročilé možnosti nastavení voleb, určujících způsob přístupu k náhledům a status náhledu. Možné je nastavení různých typů skupinových recenzí, dovolujících definovat a zapojit do anotování náhledů skupiny uživatelů (včetně třeba "Review Teams" pro zpracování sady náhledů skupinou recenzentů v předem definovaném pořadí nebo "TeamTrack" pro vícestupňové zpracování). Na skupinovou spolupráci pak myslí i nová funkce "User Group", jež dovoluje filtrovat náhledy na pracovní ploše podle uživatelské skupiny, která může být určena například oddělením podniku či projektem. Pro ty, které nová verze zajímá blíže, je zde možnost vyzkoušet si její funkce prostřednictvím 30denního zkušebního účtu nebo ukázkového dema.

Dynagram inpO2: revoluce v archové montáži?

Výrobce produktů pro archovou montáž, společnost Dynagram, známý svými řešeními INposition a DynaStrip, nedávno uvedl novinku ve svém produktovém portfoliu. Produkt inpO2 1.0 znamená podle Dynagramu novou generaci řešení daného typu. Uvedené tvrzení je ovšem v současnosti dosti těžké posoudit, když demo inpO2 je podle webu výrobce k dispozici pouze za úplatu (!). Cenu nového řešení Dynagram na svých stránkách zatím rovněž nezveřejnil, je třeba se na ni dotázat.

Z informací zveřejněných Dynagramem se lze nicméně alespoň dozvědět, že inpO2 je plugin Adobe Acrobatu Standard či Professional, jenž dovoluje archovou montáž zajistit ve WYSIWYG prostředí, simulující montážní stůl, a to buď manuálně nebo automatizovaně (s možností pozdějšího doladění změn). Výstupem produktu je pak buďto PDF dokument nebo odpovídající JDF layout (řídící pak činnost výstupního zařízení, montážní aplikace atp. nad konkrétními daty). Produkt by měl dovolovat provést v podstatě libovolné vyřazení. Archy či desky zde simulují stránky PDF dokumentu, tiskové značky, čísla stránek, stránkové rámečky aj. jsou pak nativní PDF objekty. Pro automatické vyřazování s pomocí šablon je zde Assembly Manager, precizní umisťování při manuální montáži lze zajistit s pomocí pravítek, vodítek či zadáním odpovídajících hodnot. Správu stránek v montáži dovoluje Document Manager, Color Table zase slouží ke kontrole barev použitých v tiskových značkách a na stránkách. Zobrazení na montážním stole a ve výstupu lze kontrolovat s pomocí tzv. profilů, které takto dovolují vytvářet různá nastavení pro náhledy, nátisky či finální výstup.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: