Meta Creations Painter 5. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Meta Creations Painter 5.

6. července 1998, 00.00 | Jde o program sloužící k vytváření obrázků přímo na počítači, a to tak že kreslíte, malujete, stříkáte, rozmazáváte a vůbec děláte vše, co si jen grafik ve svém ateliéru může dovolit.

Vy co znáte Painter 4.0 nebo starší klidně přejděte k další části a pro vás ostatní malé seznámení s tím, co to vlastně Painter je. Ještě pro upřesnění, původně tento program vyvíjela firma Fractal Design, ale ta přešla pod firmu Meta Creations, která ve vývoji pokračuje.

Co Painter je ?
Nástroje Jde o program sloužící k vytváření obrázků přímo na počítači, a to tak že kreslíte, malujete, stříkáte, rozmazáváte a vůbec děláte vše, co si jen grafik ve svém ateliéru může dovolit. Je to něco jiného, než pomocí Corel Draw, nebo Adobe Illustrátoru. V programech tohoto typu to je spíše tak, jako by jste seděli u kreslícího prkna a tu narýsovali kružnici, tam čáru, tady čtvereček a pěkně vybarvili. Tady jde o něco jiného. Základním kreslícím prostředkem není nějaký objekt, který otáčíte a vybarvujete. To co máte k dispozici je nějaký nástroj. Tužka, pero, sprejová barva, obtisk, voskovka, nebo něco zcela zvláštního umožňujícího dělat nečekané efekty. Dále máte volnou plochu a svou fantazii.
Nástroje jsou opravdu velice reálné. Pokud jste dobrý grafik, máte k dispozici tablet a nebo to alespoň velice slušně dokážete myší, nikdo nepozná, jestli jste obrázek kreslili na počítači, nebo kreslili ručně na papír a poté obrázek nascanovali.

Jaký je Painter program? Painter jsme testovali ve verzi pro Windows 95/NT. Jde o plně 32 bitovou aplikaci. Instalační program je zcela standardní. K dispozici je i možnost program odinstalovat. Vzhled programu je plně ve stylu Meta Creations. Vychází ze starého Painteru od Fractal Design, ale je o něco málo střízlivější. Přesto počítejte s netradičním, ale pěkným prostředím.

Výhody programu ...
Naprosto jasné. Nemusíte mít doma desítky různých grafických pomůcek. Váš stůl nikdy nebude umazaný od barev, inkoustu ani uhlového prachu. A co víc můžete opravovat chyby, které jste při kreslení udělali. Můžete se vracet o několik kroků nazpět a můžete kreslit do jiné vrstvy. Tedy nad obrázkem. Tak, že spodní vrstvu nepoškodíte. Vrstvy pak můžete posunovat. U těchto pokročilých věcí ovšem musím přiznat, že jsem jejich filozofii ovládání v tomto programu nikdy pořádně nepochopil. Vždy mi dělalo potíže, aby něco bylo průhledné. Často se vám stane, že kreslíte a ono nic není vidět. Nakonec vám to je divné, zkusíte operace s floatery ( vrstvy ), pohnete s tím vrchním a vida dole se schovává nesmyslná čmáranice, kterou jste poslepu udělali. Jsou pouze dvě možnosti jak se tomu vyhnout. Buď vystačíte s tím, že máte k dispozici ten jeden kus plochy ke kreslení a všechny možné nástroje. Pak je vše v pořádku a ovládání je jednoduché. Druhou cestou je pochopit do detailu veškerá možná nastavení a to zabere dlouhou dobu systematické práce s programem, než se stanete tím správným odborníkem.
Ještě jednou zopakuji, co je pro začátečníka příjemné a i odborník ocení. Je to spousta dobře udělaných nástrojů, které mají vlastnosti dost blízké nástrojům skutečným. Velice jednoduchý je výběr barvy pomocí kroužku barev a trojúhelníku odstínů. Je velice blízký tomu, jak oko skutečně barvu vnímá.

Nevýhody …
Z toho špatného je to hlavně malá názornost složitějších operací. Jinde zase téměř nulový vliv uživatele na vzhled výtvoru, jako je to u některých vzorkovaných výplní. Výtvarník si může jen vybrat z předložené sady a nemá možnost jí nějak měnit. Snad až následnými operacemi a tedy nic pro začátečníka. Opět tedy tatáž filozofie, buď jsi začátečník a stačí ti vybrat si a nebo jsi odborník a pak si poradíš. Nic mezi není.

Rozdíly oproti Fractal Design Painteru 4.0
Rozdíly nejsou nikterak velké, co se týče filozofie. Přibyly některé nástroje, jiné zase ubyly, ale většinou vše zůstalo na stejných místech. Ikonky jsou teď střízlivější, ale zato je na nich mnohem lépe poznat, co představují. Přesto některé zajímavé funkce zcela zmizeli. Nenašel jsem různé zrnitosti barev, ani změnu velikostí vzorků. Doufám že snad byly přesunuty jen do skrytých dialogů, které se mi nepodařilo objevit.
Co je nové: Příjemná pro začátečníka i pokročilého je kontextová nápověda ke všem tlačítkům. Tak jak jsme zvyklí u jiných programů, tak teď i u Paintera je bublinová nápověda u všech tlačítek. Stačí jen chviličku vydržet s šipičkou na místě a objeví se.
Dále je nová celá položka menu select ( výběr ) a související tlačítka. Přibyla magická hůlka a zlepšilo se označování výběrů. To co zběhlého počítačového grafika potěší je fakt, že autoři konečně upustili ode své tradice kráčet vlastní cestou a použili klasické metody pro ovládání výběrů, tak jak je známe z jiných programů. Dokonce i příslušné ikony vypadají podobně.
Program slibuje používání instrukční sady MMX a tedy by měl být na vhodných procesorech až dvakrát rychlejší.

Hodnocení
Tedy když vše zhodnotíme nový Painter je hlavně přizpůsobení toho starého novým technologiím. Novému hardwaru, i novým trendům v operačních systémech i aplikacích. Přesto myslím, že má smysl si nový Painter pořídit. Zvláště pak, pokud nemáte starší verzi a začínáte. Potom vám budou nová vylepšení určitě užitečná. Cena je v součastné době přibližně 14680 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: