Mac OS X software: Virtualbox - virtuální stanice zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Mac OS X software: Virtualbox - virtuální stanice zdarma

26. září 2007, 00.00 | Software pro provoz virtuální stanice s Linuxem nebo Windows v Mac OS X zdarma? Ale ano, i to je možné. Řešení zvané Virtualbox.

Pracovní prostředí Adobe Ultra CS3

Na první pohled vypadá Ultra jako hračička pro malé děti. Jednoduché okno se dvěma náhledy a pár záložkami. Dokonce tu není ani obligátní řada ikonek pod hlavní programovou nabídkou, která je rovněž poměrně chudá. Přesto můžete od Adobe Ultra CS3 očekávat velké věci.

V levé části okna se zobrazuje náhled na vybranou vstupní položku (Input), vpravo pak můžeme sledovat, jak zatím celková kompozice vypadá (Preview) (obrázek 1).


Obr. 1.: Pracovní plocha Adobe Ultra CS3.

Rychlý start

Pro rychlý start s programem Ultra nás společnost Adobe vybavila několika ukázkovými klipy natočenými na zeleném pozadí. Ty nalezneme v adresáři C:\Program Files\Adobe\Adobe Ultra CS3\Content\Sample Clips\PAL Sample Clips na našem pevném disku. Tedy pokud jsme ovšem při instalaci nezakázali nakopírování zdrojových souborů na počítač. Není špatné si uložit cestu k těmto souborům mezi oblíbené položky (Favourites) v Adobe Bridge. Složku přidáte mezi oblíbené, pokud z kontextového menu adresáře vyberete Add to Favourites (obrázek 2), nebo v programové nabídce zvolíte File - Add to Favourites.


Obr. 2.: Adresář s ukázkovými klipy v Adobe Bridge.

Najděte si tedy na počítači klipy patřící k Adobe Ultra a některý z nich (pro účel tohoto článku doporučuji PAL Suzy Hair Flip.avi) naimportujte do projektu (stačí jej přetáhnout myší z Adobe Bridge).

V tuto chvíli by se měl náhled u položky Input změnit na první snímek vloženého klipu (obrázek 3). Máme-li do projektu vložený klip, můžeme se pustit do klíčování.


Obr. 3.: Po vložení vstupního videa se změní náhled u položky Input.

Klíč na jedno kliknutí myši

Líné kůže mohou jásat. Vyklíčování videa na jedno kliknutí myši již u Adobe není šálení smyslů, ale fakt. Při natáčení však nesmíte zapomenout na jednu drobnost, natočit si alespoň kousek videa pouze s pozadím. Máte-li tedy pořízenu stopáž ze stativu s osobou na zeleném pozadí, nechte kameru ještě chvíli běžet poté, co osoba opustí záběr (anebo předtím). Jednodušší je mít pozadí součástí klipu určeného k vyklíčování, ale není to nutné. Výše doporučený klip pro rychlý start s názvem PAL Suzy Hair Flip.avi tuto podmínku splňuje, na jeho začátku je pouze pozadí. Ujistěte se tedy, že máte naimportován správný soubor.

Pokud potom v levém náhledovém okně zobrazíte snímek bez osoby (určíte tím referenční snímek) a ze záložky Keyer vyberete Set Key, bude v celém zbytku klipu oblast s danými barvami nastavena jako průhledná (obrázek 6).


Obr. 4.: První snímek klipu je bez postavy.


Obr. 5.: V záložce Keyer zvolíme Set Key.


Obr. 6.: V celém zbytku klipu dojde k vymazání referenčního pozadí z prvního snímku.

Export s alfa kanálem

Jak vytvořit jednoduchý klíč jsme si ukázali. Co s tím ale teď? Zkušení uživatelé editačních programů nejspíše budou chtít video vyexportovat s alfa kanálem a použít výsledek v jiném softwaru.

Není nic snazšího. V záložce Output je možné nastavit si některé vlastnosti exportu. Důležité je nezapomenout na alfa kanál (32-bit Keyed Source) (obrázek 7).


Obr. 7.: Nastavení exportu včetně alfa kanálu.

Virtuální studio

Pokud by Ultra umělo pouze dobře klíčovat, většině uživatelům by to zřejmě úplně stačilo. Pro hračičky disponuje program možností rovnou začlenit klíčované video do kontextu nějakého prostředí. Jejich přehled naleznete v záložce Virtual Sets. Není jich málo, avšak profesionálové asi dají přednost nějakému svému vlastnímu výtvoru v After Effects.


Obr. 8.: K dispozici máme celou řadu uměle vytvořených prostředí.

V každém případě, pokud si chcete tuto funkci alespoň vyzkoušet, směle do toho. Vyberte si prostředí, které se vám líbí, a přetáhněte jej nad náhled Virtual Set v levé části obrazovky. Pod vyklíčovaným videem se rázem objeví zvolená scéna (obrázek 9).


Obr. 9.: Aplikaci virtuálního prostředí dosáhneme přetáhnutím myší.

Přidání stínu a odrazu

Vzhledem k tomu, že velká část virtuálních prostředí z nabídky obsahuje reflexní podlahu, nebo alespoň jasné světelné zdroje, je vhodné zvýšit reálnost začlenění postavy do scény přidáním odrazu či stínu.

V záložce Shadows naleznete několik zaškrtávacích polí Effect Type, pomocí nichž přidáváte efekty stínu či odrazu. Pozici, velikost a další parametry lze pro jednotlivé položky měnit v pravé části okna - Settings for Shadow (obrázek 10).


Obr. 10.: Nastavení stínů a odrazu.


Obr. 11.: Klíčovaná postava v prostředí s využitím stínů a odrazu.

Chceme-li jedno nastavení stínu použít i v jiném projektu, je možné jej uložit pomocí tlačítka Save.

Přidání vlastního pozadí

Pokud nám nevyhovují předdefinovaná prostředí, můžeme pro pozadí klipu použít vlastní obrázek až do rozměru 4 096 x 4 096 pixelů. Přetažení fotky nad náhled Background v Ultra nefunguje, proto je potřeba přepnout zobrazení vstupu na Background a poté vybrat obrázek (nebo klidně video), který chceme použít.


Obr. 12.: Pro přidání obrázku je nutné změnit vstupní typ na Background.

Další možnosti programu Ultra

Štětec a guma
Adobe Ultra poskytuje celou řadu drobných nástrojů, které mohou být někdy velice nápomocné. Jedním z nich je například guma (Mask out an area) pro zamaskování nepotřebné části záběru. Nalezneme ji pod levým náhledovým oknem (obrázek 13). Po jejím zvolení stačí v záběru malovat obdobně jako ve Photoshopu. Zamalovaná část bude brána jako průhledná. Pokud se dopustíme chyby, lze místo gumy použít štětec (Undo key masking).


Obr. 13.: Pomocí nástrojů štetec a guma lze určit vždy průhlednou oblast.

Manipulace s klipem
Další možnosti práce s videem nám poskytuje manipulace s parametry v záložce Input. S videem lze rotovat pomocí Angle, nebo jej zvětšovat či zmenšovat díky Scale. Často také dobře poslouží oříznutí okraje funkcí Crop. Oříznuté okraje lze zjemnit pomocí Edge Softness.


Obr. 14.: Parametry ovlivňující zobrazení klipu.


Obr. 15.: Otočené, oříznuté a zmenšené video se zjemněnými okraji.

V této záložce můžeme také nastavit počáteční a koncový snímek klipu (hodnoty In Point a Out Point). Většina uživatelů bude ale do Ultra vkládat klipy s délkou, kterou potřebují, proto nastavení In a Out bodu pravděpodobně nikdy nevyužijí.

Animace pohybu klipu

Právě uvedené parametry nelze animovat, zůstávají tedy stejné po celou dobu práce s klipem v Adobe Ultra. Jinak je to však s nástroji záložky Pan & Zoom. Zde lze vytvořit tlačítkem Add New Point klíčové snímky a v nich změnit přiblížení a posunutí scény. Tyto operace je možno provést interaktivně potažením myší. Pro přiblížení je nutné držet klávesu Shift.


Obr. 16.: Vytvoření klíčových snímků pro Pan & Zoom.

Klíčování jinak

Kromě klíče na jedno kliknutí lze v Adobe Ultra CS3 samozřejmě používat preciznější postupy. Jedním z nich je možnost vytvořit v obrazu body, které budou definovat oblast určenou ke smazání. Nástroj na vytvoření těchto bodů najdeme pod levým náhledovým oknem vedle gumy (obrázek 17).


Obr. 17.: Nástroj na vytvoření kontrolních bodů.

V obrazu klikneme na místa s různými odchylkami. Pozadí bývá obvykle místy trochu světlejší či tmavší. Pokud jsme s rozmístěním bodů spokojeni, klikneme na tlačítko Apply Points. Oblasti označené body budou odstraněny (obrázek 18).


Obr. 18.: Oblasti definované body jsou smazány.

Další úpravy

Málokdy je klíčování perfektní bez dalších úprav. Ať už jsme použili techniku na jedno kliknutí, nebo s využitím kontrolních bodů, lze u klíče měnit mnoho parametrů. Všechny najdeme v záložce Keyer. Podrobnému popisu jak vytvořit ideální klíč by musel být věnován celý nový seriál, pro začátečníky ale postačí, když si lehce pohrají s táhly sekce Post-Processing (obrázek 19). Většinou postačí lehce zvýšit všechny parametry. Maska se zmenší a zjemní.


Obr. 19.: Pro zlepšení výsledku si pohrajte s táhly v sekci Post-Processing.

GPU keying

Vlastníte-li na svém počítači novější grafickou kartu (obecně by měla disponovat Pixel Shaderem 2.0), určitě vás potěší možnost zapnout hardwarovou podporu renderingu. Tuto volbu naleznete v první ze záložek (Keyer) pod položkou GPU Boost (obrázek 20).


Obr. 20.: Zrychlit rendering můžete na novějších grafických kartách pomocí volby GPU Boost.

Zbylé vychytávky

Adobe Ultra disponuje zajímavou funkcí Plus 90 (najdeme ji v záložce Input), díky níž lze natáčet video s kamerou otočenou o 90 stupňů a poté jej bez problémů použít pro klíčování. Máme tak možnost i s SD kamerou natočit materiál lépe použitelný pro HD projekt.

Dále lze v programu provádět základní barevné úpravy díky parametrům Brightness, Contrast atd. v záložce Colors.

Užitečný a výkonný

Ať už patříte mezi zatvrzelé uživatele Adobe After Effects a pluginu Keylight, nebo mezi ty, kdož pracují pouze s Premiérou, určitě si Adobe Ultra CS3 pro svou jednoduchost oblíbíte. Program se snadno obsluhuje a přináší okamžité výsledky. Škoda jen, že nelze využít propojení Dynamic Link s Adobe Premiere. Snad v příští verzi.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: