Mac OS X software: BBEdit 9.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Mac OS X software: BBEdit 9.5

29. dubna 2010, 00.00 | K opravdu legendárním programům na Macu nepochybně patří textový editor BBEdit firmy Bare Bones Software, použitelný při tvorbě webových stránek a aplikací stejně dobře jako při programování či obecném zpracování textu. Nedávno se tento produkt dočkal nové verze 9.5, jež přináší zejména živé vyhledávání a připojování skriptů k událostem aplikace a dokumentů. Více podrobností přinášíme v tomto článku.

K opravdu legendárním programům na Macu nepochybně patří textový editor BBEdit firmy Bare Bones Software, protože se poprvé objevil už v roce 1991 (kdy Macy ještě používaly procesory Motorola 680x0 a System 6). Od té doby se na Macích změnilo v podstatě vše, ovšem BBEdit také nestál na místě a rovněž prošel dlouhým vývojem, v srpnu 2008 přišla verze 9, která přinesla rozsáhlé změny. Poté samozřejmě vycházely další menší následné aktualizace, MůjMac naposledy informoval o verzi 9.2 loni v květnu.

07mm12052009f.jpg

A v úterý Bare Bones Software oznámila okamžitou dostupnost nové verze 9.5, jež opět doplňuje některé poměrně významné funkce a možnosti (mezitím vyšla ještě verze 9.3).

Verze 9.5 přidává především dvě věci, první je funkce živého vyhledávání Live Search. Ta přináší vyhledávací pole připomínající Spotlight umístěné přímo v okně (nahrazuje dřívější samostatné okno rychlého vyhledávání). Už při psaní do tohoto pole se v okně označují odpovídající úseky textu a naposledy označené výsledky hledání se zachovají i po opuštění pole.

Druhá hlavní novinka se týká rozšíření možností připojování skriptů. Již dříve se daly skripty připojovat k příkazům menu, které je po vybrání spustily, ale teď je lze připojovat také k určitým událostem aplikace a dokumentů.

Skript tak může vyvolat například spuštění programu, nebo naopak žádost o jeho ukončení, jeho uspání a probuzení a různé operace s dokumenty (otevření, zavření, uložení či změna ochrany proti zápisu), připojení se zařizuje pomocí funkcí pro jednotlivé události. Skripty se ukládají do nové složky „Attachment Scripts“ obsahující skripty ošetřující jednotlivé události.

Nově program také přidává možnost prohlížení obsahu ZIP archívů a extrakce jednotlivých souborů z nich, automatické dokončování HTML značek lze zařizovat odpovídajícími textovými šablonami a nový příkaz „Reveal in Project list” zobrazí v seznamu projektů ten zahrnující aktivní dokument. Přibyla též řada prvků spojených se systémem správy verzí Subversion, jako třeba položky kontextového menu v seznamu výsledků a v seznamu projektů a nová ikona v oknech projektů a prohlížeče disků.

Změn je samozřejmě ještě mnohem víc, došlo k úpravě některých příkazů a funkcí (změnil se například formát ukládání stavu dokumentů, nově už se nepřepisují nastavené globální předvolby) a prvků uživatelského rozhraní a nová verze přirozeně zahrnuje opravy řady chyb.

Podrobný popis novinek a změn verze 9.5 najdete tady, velice rozsáhlé pasáže se věnují především novým funkcím pro připojování skriptů k událostem, podrobně se tam však probírají i všechny ostatní změny.

Chcete-li se blíže seznámit se všemi funkcemi editoru BBEdit, předkládá Bare Bones Software jejich zevrubný popis, z něhož pochopíte, že se jedná o opravdu velice mocný textový editor, jasně určený především profesionálním vývojářům.

Elektronická uživatelská příručka se nabízí přímo v menu Help, ovšem její tištitelná PDF verze je zdarma dostupná zde (jde o více než čtyřsetstránkový dokument), z níž si lze udělat skutečně podrobnou představu o schopnostech editoru.

BBEdit 9.5 vyžaduje Mac OS X 10.5 a vyšší, tedy přinejmenším Leoparda (to je další změna, ještě předchozí verze 9.3.1 pracovala i pod Tigerem), ale nadále podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verze programu (plně funkční po dobu 30 dní) se dá stáhnout odtud (zabírá 15,6 MB), za plnou verzi se ovšem musí zaplatit.

Licence pro jednoho uživatele stojí 125 USD, zákazníci z oblasti školství ale platí jen 49 USD. Upgrade z předchozích verzí přijde na 30 USD, registrovaní uživatelé verzí 9.x samozřejmě novou verzi dostanou zdarma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: