Knižní tipy ze světa webového publikování: SQL a Joomla pro začátečníky i pokročilé - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Knižní tipy ze světa webového publikování: SQL a Joomla pro začátečníky i pokročilé

30. července 2010, 00.00 | V dnešní recenzi se podíváme na dvě publikace, které mají co dát nejširší skupině uživatelů publikujících na Webu, od začátečníků až po ty hodně pokročilé. První publikace se totiž skutečně do hloubky snaží čtenáře zasvětit do tajů jazyka SQL, druhá se pak velmi komplexně zabývá populárním open source redakčním systémem Joomla, od prvních krůčků v tomto řešení až po tvorbu vlastních uživatelských šablon a rozšíření.

V dnešní recenzi se podíváme na dvě publikace, které mají co dát nejširší skupině uživatelů publikujících na Webu, od začátečníků až po ty hodně pokročilé. První publikace se totiž skutečně do hloubky snaží čtenáře zasvětit do tajů jazyka SQL, druhá se pak velmi komplexně zabývá populárním open source redakčním systémem Joomla, od prvních krůčků v tomto řešení až po tvorbu vlastních uživatelských šablon a rozšíření.

Naučte se SQL za 28 dní

Databázový jazyk SQL se za léta své existence stal zásadním prostředkem pro práci s databázemi. Hojně je přitom využíván i v publikačním průmyslu, a to nejen v oblasti webového publikování (MySQL, Microsoft SQL Server, SQLite aj.), ale i v tiskové produkci při personalizovaném tisku (databáze s ODBC konektivitou). Zejména na MySQL přitom v případě webového publikování staví mimo proprietárních řešení i různorodé systémy správy obsahu (Joomla, Drupal, Wordpress aj. – viz následující recenze).

Těm, kdo by rádi pronikli do obecných základů práce s SQL a databázemi, se dnes na českém trhu nabízí poměrně dlouhá řada publikací. Nedávno tuto nabídku doplnilo nové vydání svým způsobem již „klasické“ učebnice „Naučte se SQL za 28 dnů“ od Ryana Stephense, Rona Plewa a Arie D. Jonese (český překlad Lukáš Krejčí), s kterým přišlo vydavatelství CPress. (Původní titul „Sams Tech Yourself SQL in One Hour a Day“ vydal Pearson Education v roce 2009.)

joomlasql1f.jpg

Publikace má úctyhodný rozsah 728 stran formátu 167 x 225 mm, a tak se do ní vešlo skutečně mnoho informací od úplných základů až po hodně pokročilá témata. Důležité přitom je, že se jedná o učebnici strukturovanou do přehledných lekcí, stavějících na názorných příkladech a cvičeních. Webové vývojáře zde potěší, že příklady (které jsou k dispozici i v elektronické podobě na webových stránkách knihy) jsou vytvářeny především v MySQL, publikace si nicméně všímá i jiných databázových systémů, především Oracle Express.

joomlasql2f.jpg

Dvacet osm kapitol, resp. lekcí je rozděleno do osmi částí. První část se takto zabývá základy jazyka SQL, jeho syntaxí a dotazy. V druhé části se čtenář seznámí se základy návrhu databáze (normalizace, tabulky, integrita). Třetí část se věnuje manipulacím s daty, tvorbám pohledů a transakcím, část čtvrtá pak administraci (indexy, racionalizace, bezpečnost, datový slovník). Pátá část popisuje další SQL objekty (dočasné tabulky, uložené procedury, spouštěče a kurzory, nové objekty v SQL). Šestá část probírá pokročilé techniky SQL (generování, tvorba a ladění SQL příkazů, použití SQL při programování aplikací), část sedmá se pak věnuje použití SQL v různých databázových implementacích (SQL*Plus a PL/SQL v Oracle, Transact-SQL, MySQL na unixovém systému). Část osmou tvoří přílohy, zahrnující řešení cvičení, ukázky kódu pro vytvoření a naplnění tabulek, popis instalace MySQL pro cvičení a přehledy nejčastěji užívaných příkazů a funkcí SQL.

joomlasql3f.jpg

Daná publikace představuje nejen výukový materiál, ale i hutnou referenci k SQL, kterou takto využije při své práci i zkušený uživatel. Vzhledem k tomu se nám cena 790 Kč zdá být adekvátní, i když je třeba ještě jednou zdůraznit, že publikací věnovaných databázím, a to často i se zacílením na svět webového publikování, je dnes i na českém knižním trhu celá řada.

Joomla!: Podrobný průvodce tvorbou a správou webů

Publikování na Webu se v současnosti stává stále snazším a přitom výkonnějším zejména díky nasazení webových systémů správy obsahu (CMS – Content Management Systems), či – chcete-li použít takovéto označení – webovým redakčním systémům. Mnohé z nich jsou přitom třídy open source, přičemž nulová cena v jejich případě rozhodně neznamená omezení možností. Nejlepším příkladem tohoto tvrzení je dvojice systémů postavených na kombinaci Apache (či IIs)-PHP-MySQL Drupal a Joomla. Tyto lze využít i pro velmi komplexní webová řešení, ať už hovoříme o elektronických magazínech, klasických blozích či systémech elektronického obchodování. I přesto, že mají tato řešení mnohé kvalitní konkurenty (v případě provozování blogů je to zejména systém WordPress), patří rozhodně k těm nejužívanějším, a sáhnout se po nich nebojí ani velké společnosti.

joomlasql4f.jpg

Drupal je na českém knižním trhu dobře pokryt zejména díky vydavatelství Cpress (viz publikaci „Drupal: podrobný průvodce tvorbou a správou webů“ a dále novinku „333 tipů a triků pro Drupal“, jejíž recenzi připravujeme), díky vydavatelství Zoner Press se pak ke čtenářům nedávno dostala obdobná publikace „WordPress – efektivní publikování na webu“ zabývající se WordPressem. Deficit literatury věnované podle některých statistik nejrozšířenějšímu řešení daného typu vůbec, tedy systému Joomla, zacelil Cpress až nedávno, vydáním překladového titulu „Joomla! Podrobný průvodce tvorbou a správou webů“ od Dana Rahmela. Jedná se o příručku, myslící na všechny uživatelské skupiny, které přijdou s Joomlou do styku, tedy amatérští zájemci o provoz jednoduchého webu či blogu počínaje a administrátory a programátory velkých webových systémů konče.

Vzhledem k zaměření je celkem jasné, že se do celkem 13 kapitol na 384 stranách formátu 167 x 225 mm nevešlo zdaleka všechno. Nicméně i tak je kniha velmi zdařilým průvodcem světem Joomly 1.5 (v současnosti nejužívanější verze daného systému výrazně překonávající původní podobu 1.0.x zrozenou na projektu Mambo, zásadní update 1.6 je stále ve fázi betaverzí).

joomlasql5f.jpg

Po úvodním nastínění koncepce Joomly se autor věnuje ukázkové instalaci tohoto systému u amerického hostera GooDaddy – nejde samozřejmě o propagaci služeb jediného providera, ale ukázání principů, jak při zprovoznění Joomly postupovat. Na tento popis instalační části navazuje nastínění obvyklých problémů a řešení spojených s použitím klíčových technologií Joomly (Apache, PHP, MySQL).

Pro všechny uživatele Joomly pak bude užitečná i kapitola 4, věnovaná tvorbě a vkládání článků do systému, a kapitola 5, přibližující postupy administrace Joomly (správa uživatelů, zálohování aj.). Na pokročilejší uživatele myslí kapitola 6, když ukazuje postupy tvorby šablon pro Joomlu (možná až zbytečně mixuje triviální postupy s těmi skutečně pokročilými). Opět pro všechny, kdo využívají Joomlu, je zde pak následující kapitola 7, zabývající se rozšířeními Joomly, po vysvětlení rozdílu mezi komponentou, modulem a pluginem jsou přiblíženy všechny výchozí moduly a vybrané komponenty základní instalace Joomly.

Kapitola 8 se věnuje postupům budování uživatelských komunit především s použitím rozšíření třetích stran, chybí zde ovšem výklad o zapojení Twitteru a Facebooku. Následující kapitola rozebírá skutečně dopodrobna postupy vyhodnocování webových statistik s pomocí různorodých nástrojů.

joomlasql6f.jpg

V kapitole 10 se čtenář naučí provozovat obrázkové galerie (ale výklad o obdobném provozování video galerií opět překvapivě chybí), kapitola 11 se věnuje vysoce atraktivnímu tématu budování eShopů s užitím rozšíření, resp. platformy VirtueMart. Ve 12. kapitole jsou poměrně detailně probrány postupy optimalizace webů v Joomle pro webové vyhledávače, tedy SEO (Search Engine Optimization). Závěrečná kapitola zabrousí překvapivě zdařile i na velmi malém prostoru do problematiky tvorby vlastních rozšíření pro Joomlu.

joomlasql7f.jpg

„Joomla! Podrobný průvodce tvorbou a správou webů“ se pokouší nabídnout velmi obsáhlé kompendium znalostí a postupů spojených s provozováním systému Joomla. V některých částech se mohl autor vzhledem k rozsahu dotknout problematiky skutečně jen okrajově (např. zabezpečení) a poměrně jsme postrádali výklad o provázání Joomly s top sociálními službami dneška (Twitter, Facebook), publikování videa a některých zásadních rozšířeních (např. systémy typu K2 dovolující z Joomly vytvořit výrazně komplexnější řešení pro správu obsahu, rozšíření pro internetovou reklamu aj.). I přes uvedené výhrady si troufáme danou publikaci vřele doporučit. Vezmeme-li v potaz potenciál samotné Joomly při nulové pořizovací ceně, je investice do knihy ve výši 497 Kč naprosto zanedbatelná a přitom v podstatě zásadní pro každého, kdo chce svou učící křivku ohledně Joomly výrazně zkrátit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: