Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Knižní novinka: Layout – Velký průvodce grafickou úpravou
sazba
21. prosince 2009, 00.00 | Hodláte vstoupit do světa designu tiskovin, tedy například časopisů, knih, plakátů či obalů? Nebo se v dané oblasti již pohybujete, ale vaše činnost je zde stále založena spíše na intuici nežli prověřených designérských koncepcích? V těchto a dalších případech byste neměli přehlédnout publikaci „Layout – Velký průvodce grafickou úpravou“ G. Ambrose a P. Harrise, která se nedávno objevila na českém knižním trhu.
Návrh rozvržení, neboli layoutu tiskovin či též webových stránek se může opírat o pravidla, z nichž mnohá jsou prověřena bez přehánění po staletí. Leckterý tvůrce daného typu obsahu se dnes ovšem pouští do práce vybaven spíše jen intuicí a sledováním práce druhých, přičemž prvotní energii musí věnovat zejména osvojení si principů práce v příslušném softwaru. Ti, kdo by rádi svou činnost v dané oblasti postavili přece jen více na teoretických či praxí prověřených základech, mohou při svém vzdělávání sáhnout po různých publikacích – jejich pěkně utříděný a zvlášť v případě českých titulů značně komplexní seznam lze najít na stránkách serveru Typo.
Nedávno danou nabídku rozšířila publikace „Layout – Velký průvodce grafickou úpravou“ anglických autorů Gavina Ambrose a Paula Harrise, vydaná společností CPress (původní anglický titul „The Layout Book“ vydal AVA Publishing SA v roce 2007). O její bližší představení se pokoušíme v této recenzi.
Základní přiblížení
Autoři se v knize zaměřili na pojem layout v jeho nejširším smyslu. Cílem je přitom přiblížit nejdůležitější poučky a postupy spojené s tvorbou layoutu zejména v tiskové produkci a doplňkově i na Webu, a to prostřednictvím mnoha názorných příkladů z oblasti soudobého i klasického designu. Informace jsou podány s důrazem na vzájemné souvislosti, což pomůže čtenáři při jejich aplikaci v praxi. Knihu lze takto považovat nejen za učebnici základů designu a tvorby layoutu, ale též zdroj inspirace a nápadů pro danou oblast. Naopak se kniha důsledně vyhýbá jakýmkoli zmínkám o konkrétních softwarových aplikacích používaných dnes v oblasti grafického designu, vzhledem k jejímu zaměření to nicméně není třeba považovat za chybu.
Layout publikace je (vzhledem k poslání poměrně logicky) výrazně velkorysejší, nežli jsme tomu u běžné české odborné knižní produkce zvyklí: tisk je plnobarevný, publikace má formát A4 (celkem 192 stran) přičemž prakticky každá stránka obsahuje mimo textu řadu ilustrací, schémat či fotografií. Samotný text je vysázen pěkně, přehledně a „vzdušně“, využito je mnoha různých uspořádání či též umístění na pozadí různých typů, výhradu nicméně máme k přílišnému barevnému překrytí textu nadpisů.
S ohledem na praktičnost použití a zřejmě i cenu je použit jen tužší běžný, nikoli křídový papír, a vazba publikace je brožovaná. Pokud je zapotřebí knihu nechat rozevřenou na konkrétní stránce, je u nového výtisku zapotřebí poměrně silně na stránky zatlačit poblíž vazby, dle našich zkušeností šitá vazba knihy takovéto zacházení vydrží, otázkou ovšem je, jak tomu bude po nějakém čase.
Výklad je jen zřídka veden lineárně, namísto toho se obvykle rozkládá do řady pouček, poznámek, případových studií či příkladů. Překlad Jiřiny Šetkové je na dobré úrovni, několika málo pasážím jsme ovšem vyloženě „nerozuměli“ (viz např. str. 147, výklad o pojmu cookie), a protože nedisponujeme anglickým originálem, nedokážeme zde posoudit, na čí straně je chyba. Čtenář by pak neměl úroveň redakčního zpracování posuzovat podle komentáře na zadní stránce obálky, který obsahuje hned dva ošklivé překlepy, v knize samotné jsme příliš mnoho překlepů neodhalili.
K obsahu
Publikaci otevírají dvě teoretičtěji založené kapitoly. První je takto věnována historickému kontextu, představení klasických principů a vývoji od raných rukopisů a počátků tisku až k moderním stylům a současným přístupům, to vše nicméně na pouhých dvaceti stranách. Druhá kapitola se zabývá přiblížením některých základních principů, mimo jiné průběhu návrhu, relativnímu a absolutnímu měření či práci s proporcemi (zlatý řez, pravidlo třetin aj.).
Praktičtěji zaměřený výklad začíná ve třetí kapitole, věnované především použití různých typů mřížek při tvorbě layoutu. Čtvrtá kapitola o umístění objektů na stránce rozebírá většinu zásadních typografických principů, mimo jiné se takto zabývá zarovnáním, použitím prázdného prostoru, písmem, barvami či též prostorem mezi stránkami. Pátá kapitola pak výkladem stylu „letem světem“ (vždy pouze na několika stranách) přibližuje použití principů grafického designu v řadě oblastí, mimo jiné při tvorbě novin, magazínů, knih, brožur, obalů či webových stránek, a též třeba v architektuře, designu interiérů či hudbě. Šestá kapitola poskytuje praktický přehled formátů pro nejrůznější tiskoviny (papíry, knihy, CD/DVD, venkovní média, tiskopisy aj.), a to jak podle normy ISO, tak i norem různých zemí, zohledněn jsou i specifika České republiky. Slovník pojmů i rejstřík uzavírající knihu jsou bohužel jen základní.
Závěrem
Publikace „Layout – Velký průvodce grafickou úpravou“ je sama o sobě pěknou a inspirativní ukázkou principů, o kterých hovoří. Dobře poslouží zejména začátečníkům v oblasti grafického designu a předtiskové přípravy a dále pak i samoukům v daných oblastech, kteří by rádi obohatili svůj pracovní styl o trochu inspirace a teoretických základů. Nicméně těm, kdo by zasvěcení do principů designu rádi spojili i s praktickou stránkou věci, tedy osvojením si odpovídajícího grafického softwaru, spíše doporučujeme publikaci Alana Hashimota „Velká kniha digitální grafiky a designu“. Všichni ostatní zájemci by měli zvážit ne úplně malou, ale vzhledem ke zpracování i objemu informací adekvátní investici ve výši 587 Kč (cena z e-shopu CPressu – stálá sleva 15 %).
Tématické zařazení:
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024