Jpeg Wizard - výtečný JPG optimalizátor zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Jpeg Wizard - výtečný JPG optimalizátor zdarma

2. ledna 2001, 00.00 | Je málo programů nabízejících zdarma kvalitní technologii. Jpeg Wizard velmi dobře optimalizuje webovou grafiku a jde o plnokrevný freeware.

Dnešní webové prezentace se jen hemží fotkami, obrázky, potažmo grafikou vůbec. I přesto, že se rychlost připojení k Internetu zvyšuje, stále je více než vhodné webovou grafiku optimalizovat - čili snižovat její velikost pomocí komprese.

Aplikací určených k optimalizaci grafiky existuje velké množství. Kvalita je opravdu různorodá, z těch lepších připomeňme například Adobe Image Ready, kdysi samostanou, dnes již integrovanou součást Adobe Photoshopu. Nejčastější alternativou komerčních programů jsou sharewarové aplikace, které však nejsou úplně zdarma (registrační poplatek se pohybuje kolem 50 USD) a jejich kvalita není vždy nejlepší.

Narazil jsem ale i na jeden velmi povedený program, který je navíc zcela zdarma. Jmenuje se The Jpeg Wizard (http://www.jpg.com/products/wizard.html), tvůrcem je společnost Pegasus Imaging. Stáhnout lze z adresy (http://wizard.jpg.com/wizard/jwdownload.asp), velikost instalačního archivu se pohybuje kolem 2 MB.

V programu se pracuje se dvěmi základními obrazovkami - output (výstup) a input (vstup). První logicky značí stav po kompresi (pracuje v reálném čase) a druhý původní obrázek.

Základní optimalizace probíhá intuitivně táhnutím posuvníku dolů resp. nahoru, v okně se zobrazuje obrázek a ve stavové řádce je uživatel informován o aktuální velikosti obrázku během komprese. Znovu zdůrazňuji, že se vše mění v reálném čase, tedy ihned!

To ale není ani zdaleka vše, co The Jpeg Wizard umí. Velmi povedenou funkcí jsou tzv. regiony, čili oblasti, které lze speciálně nadefinovat a optimalizovat odděleně. Tímto způsobem lze dosáhnout ještě lepších výsledků, hlavně co se týče kvality obrázku (samozřejmě v závislosti na velikosti).

Následují další funkce, známé z grafických editorů. Jedná se jmenovitě o zmenšování, ořezávání, kombinování obrázků (přidávání jednoho do druhého, ideální např.: pro označování fotek logem), nastavování sytosti, průhlednosti, barevnosti a navíc nechybí možnost tvorby náhledů a to dokonce v dávkách (batch), ale o tom až dále.

Jpeg Wizard se může pochlubit inteligentní aplikací kompresního algoritmu. Jde o to, že díky speciálnímu algoritmu dokáže program maximálně využít obrazové informace v již jednou optimalizovaném obrázku a minimalizuje tak jeho degradaci. Jde o relativně složitou technologii, se kterou se nesetkáte často.

Aplikace také obsahuje možnost dávkové (hromadné) optimalizace. Tato funkce není bohužel zdarma, je nutné ji zaregistrovat za cca 49 USD. Bez registrace funguje, ale Jpeg Wizard přidává do obrázku viditelný vodoznak.
Nicméně si lze tuto funkci vyzkoušet on-line a to na adrese http://www.jpegwizard.com/thumbn/thumbn.asp. V podstatě se jedná o rozšíření, které vytváří HTML náhledy a navíc všechnu grafiku automatický zoptimalizuje podle zvoleného stupně komprese.

Bohužel má The Jpeg Wizard i své nedostatky. Rozhraní programu na rozdíl od kompresního algoritmu je viditelně šito horkou jehlou a není zrovna ideální. Patová situace nastala, když jsem měl ve Windows nainstalovanou jednu tiskárnu, ale nebyla nastavena jako výchozí. Za této situace se aplikace odmítala spustit a vždy po stratu okamžitě zkolabovala.

Ale i přes to je Jpeg Wizard vydařený optimalizační program, který stojí za vyzkoušení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: