JLG•Labels 4.5: štítky s popisky v Adobe Illustratoru - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

JLG•Labels 4.5: štítky s popisky v Adobe Illustratoru

31. března 2009, 00.00 | Plugin JLG•Labels na pohodlnou tvorbu štítků různými tvarů s automaticky číslovanými popiskami obsahuje také editory tvarů štítků a typů šipek u zakončení čar jednotlivých štítků. Popis pluginu vám nyní nabízíme.

Ačkoliv programátoři a designéři Adobe Illustratoru mysleli na spoustu věcí, něco tak jednoduchého jako je rychlá tvorba štítků s číslovanými popisky objektů nenajdeme ani v Illustratoru CS4. Naštěstí jako obvykle platí, že co neumí samotný Adobe Illustrator, zpravidla vyřeší nějaký vhodný plugin.

A přesně takovým doplňkem je JLG•Labels, který existuje ve verzích pro Windows i Macintosh a prodává se za 15 EUR. Plugin pro Macintosh je určený pro různé verze Adobe Illustratoru od verze 9 až po aktuální verzi CS4, verze pluginu pro Windows pak funguje v Illustratoru CS až CS4.


JLG•Labels 4.5 - detail palety pluginu s kontextovým menu, ve kterém najdeme různé skupiny předvoleb

Kreslení a úpravy štítků

Každý štítek s vnitřním automaticky číslovaným popiskem nakreslíte jednoduchým tažením myší. Podmínkou je pochopitelně samostatný nástroj, který umí JLG•Labels integrovat do toolboxu Adobe Illustratoru. K dispozici je několik pevně daných tvarů štítků, jejichž obálku si můžete navrhnout v integrovaném Shape editoru. Shape editor ukládá plně editovatelné šablony štítků, které jsou pak dostupné jedním kliknutím myší do nástrojové palety JLG•Labels. Přednastaveny jsou dále rozměry jednotlivých tvarů štítků a velikosti jejich interních popisků, také tyto hodnoty si můžete libovolně nastavit v paletě pluginu stejně jako tloušťku tvarů štítků.

Při kreslení lze stiskem klávesy Shift ovládat úhel štítku s krokováním po 45 stupních, další přeřazovací klávesy pak řídí umístění koncové šipky kolem či uvnitř objektu, ke kterému jste vytvořili štítek s popiskou.


JLG•Labels 4.5 - předvolby pluginu umožňují mimo jiné integrovat nástroj na tvorbu štítků do toolboxu Adobe Illustratoru a zapnout automatické přichytávání koncových bodů šipek k objektům


JLG•Labels 4.5 - nástroje pluginu v toolboxu Adobe Illustratoru


JLG•Labels 4.5 - součástí pluginu je i nezbytný editor tvarů štítků

Dalším integrovaným editorem v JLG•Labels je Arrows editor, který slouží k navrhování a úpravám předdefinovaných tvarů koncových šipek pro jednotlivé štítky. Editor šipek je stejně jako Shape editor víceméně schematický, svým účelům ale plně postačuje. Posledním editorem či spíše předvolbou je editor barev štítků a popisek, který doplňují ještě globální předvolby samotného pluginu JLG•Labels.


JLG•Labels 4.5 - editor ukončujících šipek

Číslování popisek

Šipky napojené na jednotlivé štítky s popisky se umí přichytávat k hranám objektů, citlivost „magnetu“ lze opět nastavit v předvolbách pluginu. Ovlivnit lze i pozici textu ve štítku, standardně je text centrován v rámečku každého z šablon štítků. Maximální povolená délka textu ve štítku je 50 znaků, několikaslovné texty se automaticky zarovnávají ke krajům štítků. Číslování popisek je možné jak s klasickými číselnými hodnotami, tak i abecedně včetně volby prvního čísla či písmena.


JLG•Labels 4.5 - ukázka několika vytvořených štítků s automaticky číslovanými popiskami

Jednoduché a levné

Plugin JLG•Labels není nijak zvlášť drahý a jeho funkce jsou natolik jednoduché, že na závěr už není prakticky co dodat. Jedná se o šikovný doplněk pro Adobe Illustrator, který je velmi snadné používat a jeho služeb můžete využít především při tvorbě různých schémat, elektrotechnických či stavebních výkresů a částečně i třeba v oblasti organizačních diagramů.

Zkušební verzi JLG•Labels si můžete stáhnout zdarma z webových stránek pluginu.


JLG•Labels 4.5 - nastavení barvy šipek a obrysů štítků

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: