JLG Arcs & Rectangles 6.3, Dimension 9.9 & Labels 3.7: tři doplňky pro Adobe Illustrator - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce
Poptávka práce


Software

JLG Arcs & Rectangles 6.3, Dimension 9.9 & Labels 3.7: tři doplňky pro Adobe Illustrator

26. června 2008, 00.00 | Sada tří pluginů pro Adobe Illustrator CS3 se hodí nejen při kreslení a úpravách různých technických výkresů, ale také při kótování geometrických objektů a při tvorbě schémat s popiskami objektů. Funkce všech tří doplňků si nyní představíme podrobněji.

Pluginy Dimension, Labels a Arcs & Rectangles rozšiřují funkce Adobe Illustratoru o několik užitečných funkcí v oblasti kótování objektů, definování jejich případných graficko-textových popisek a také při kreslení různých kruhových, obloukových a pravoúhlých geometrických tvarů. Všechny doplňky pro Illustrator CS3 existují ve třech jazykových verzích a jsou k dispozici jako pro Windows, tak i pro Mac OS X.

JLG Dimension 9.9

Prvním a současně nejužitečnějším pluginem pro Illustrator CS3 ze všech tří doplňků je JLG Dimension nabízený za 25 EUR. Jedná se o poměrně intuitivně ovládaný plugin na měření vzdáleností a rozměrů objektů a tvorbu příslušných kót. Samotné kótování objektů s pomocí pluginu je plně interaktivní a po výběru jednoho z nově nabízených pracovních nástrojů stačí například kliknout na hranu zvoleného objektu a tažením myší pak vytvořit příslušnou kótu v nastavených rozměrech.

Celkem nabízí JLG Dimension 9.9 čtyři nové nástroje Segment, Angle, Circle a Bezier na měření rozměrů a kótování objektů. Každý z uvedených nástrojů má trochu jiné vlastnosti a již z názvu nástrojů jasně vyplývá jejich funkce pro kótování úhlů, kružnic, beziérových křivek aj. Koncové šipky jednotlivých kót lze zvolit už při jejich tvorbě, nebo také dodatečně v paletě pluginu, k dispozici je navíc i doplňkový editor šipek.


JLG Dimension 9.9 - paleta pluginu pro měření vzdáleností a tvorbu několika typů kót


JLG Dimension 9.9 - doplňkové kontextové menu pluginu


JLG Dimension 9.9 - preference pluginu


JLG Dimension 9.9 - další předvolby pluginu pro vlastnosti vytvářených kót objektů


JLG Dimension 9.9 - ukázky okótovaných a "změřených" objektů


JLG Dimension 9.9 - součástí pluginů JLG Labels a JLG Dimension je i WYSIWYG editor typů zakončení čar pro kóty či vektory pro popisky objektů

JLG Labels 3.7

Za 13 EUR můžete získat plugin na definování několika typů semigrafických popisek objektů (různé vysvětlivky, legendy apod.), využití pluginu směřuje i do oblasti jednodušších vývojových diagramů a organizačních schémat. JLG Labels se stejně jako ostatní dva pluginy integruje do hlavního toolboxu Adobe Illustratoru CS3. Z toolboxu pak můžete po volbě nástroje na tvorbu popisek opět interaktivně kliknutím a následným tažením myší vytvořit speciální grafický objekt, do kterého lze umístit doplňkový text například v podobě identifikátoru, kratšího či delšího slova, čísla apod.

Správné kliknutí myší (tzn. například na obrys objektu, na který bude napojeno grafické vodítko na popisek) může být indikováno zvukovým signálem, což se hodí zejména u složitěji strukturovaných objektů. Plugin JLG Labels navíc rozlišení kliknutí do objektu, vně objektu či na jeho obrysovou část, na kterou se pak mohou napojit směrové indikátory (navíc pod definovatelným úhlem) na příslušný popisek. Zakončení směrových čar je možné libovolně měnit, k dispozici je několik pevně daných koncových šipek. Pokud by vám náhodou standardně nabízené typy šipek nevyhovovaly, můžete si stejně jako u pluginu JLG Dimension nakreslit vlastní koncové šipky ve vizuálním editoru, který najdete mezi předvolbami pluginu.


JLG Labels 3.7 - paleta pluginu se třemi základními typy grafických objektů pro definování popisek


JLG Labels 3.7 - předvolby pluginu obsahují mimo jiné i typy ukončení čar k popiskám a navazujícím objektům
JLG Labels 3.7 - několik ukázek semigrafických popisek vytvořených s pomocí pluginu

JLG Arcs & Rectangles 6.3

Patnáct nových kreslicích nástrojů nabízí plugin JLG Arcs & Rectangles, který se prodává za 15 EUR. Devět z patnácti nástrojů slouží k alternativním způsobům definování a kreslení oblouků a kružnic – například definováním středového a obvodového bodu či dvou nebo tří obvodových bodů. Oblouky můžete s pluginem kreslit s interaktivním definováním středového a počátečního bodu, či prostřednictvím dvou nebo tří zvolených bodů. Zbývající kreslicí nástroje umožňují vytvářet pravoúhlé objekty ve zvoleném měřítku a také výseky různých objektů.


JLG Arcs & Rectangles 6.3 - pracovní paleta pluginu s nabízenými typy geometrických objektů


JLG Arcs & Rectangles 6.3 - předvolby pluginu pro alternativní způsoby vytváření kružnic, oblouků a dalších geometrických objektů

Závěr

V článku popsané pluginy s výjimkou JLG Dimension sice nerozšiřují funkce Adobe Illustratoru CS3 nijak zásadním či převratným způsobem, zato však patří mezi šikovné drobnosti, které se mohou hodit v různých situacích. Specializaci pluginů na editaci technických výkresů je možné aplikovat například i při tvorbě různých grafických ilustrací či technických publikací obsahujících ukázky kótování objektů jako například schémata s rozměry výrobků, půdorysy ploch aj. Pluginy navíc nejsou nijak drahé, takže si jejich případný nákup může dovolit prakticky každý.

Zkušební verze všech tří doplňků pro Adobe Illustrator CS3 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek autora pluginů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: