idImager: kvalitní správce počítačové grafiky - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

idImager: kvalitní správce počítačové grafiky

31. října 2005, 00.00 | Běžné i méně běžné nástroje pro správu a editaci počítačové grafiky, dávkové zpracování
a hodně silné možnosti publikování obrázkových kolekcí na Webu. Takové jsou základní
charakteristiky řešení pro práci s digitální grafikou idImager, kterému se blíže
věnujeme v této recenzi.

Nástrojů pro správu počítačové grafiky, resp. digitálních fotografií, je dnes skutečně velké množství a bylo by samoúčelné se je na tomto místě pokoušet vyjmenovávat či nějak klasifikovat: každý, kdo zalistuje stránkami Grafiky, nalezne recenze řady řešení daného typu od těch nejjednodušších, až po ty, které splní nároky i hodně náročných uživatelů. Přesto se ale najdou neotřelé produkty, disponující zajímavými funkcemi, které zas až tolik známy nejsou. Jedním z produktů daného typu je i idImager společnosti idFOX, který bychom rádi přiblížili v tomto článku.

Základní přiblížení

idImager je řešením pro platformu Windows. Samotný výrobce jej v názvu označuje za "Image Manager and Web Publisher", z čehož se dá tušit, že se jedná o řešení, jež vedle samotné správy obrázků klade důraz na možnosti publikování daného typu obsahu na Internetu. Oprávněnost označení se pokusíme zhodnotit dále.

idim1f.jpg

Prostředí idImageru

Instalační soubor produktu má sice přes 24 MB, po instalaci jsme nicméně byli překvapen svižností, s jakou idImager dokázal zobrazovat grafické soubory a vůbec vykonávat všechny své operace. Nijak úchvatné nám naopak přišlo provedení rozhraní programu, i když ovládací prvky jsou organizovány přehledně, logicky a v duchu toho, co uživatel zná z jiných řešení daného typu.

Produkt podporuje většinu populárních obrázkových formátů, tedy např. JPEG, TIFF, GIF či PNG, za pozornost dále stojí podpora dokumentů Photoshopu (tedy PSD) a RAW formátů z více než 150 aparátů od výrobců, jako je Canon, Nikon, Kodak, Minolta či Olympus. Spravovat lze nejen obrázky z disku daného počítače, ale také ty, které jsou uloženy na připojeném digitálním fotoaparátu, TWAIN zařízení či dokonce v e-mailové schránce.

Spravované obrázky se zobrazují pomocí náhledů různých velikostí, k dispozici jsou nejrůznější typy pohledů. Obdobně jako jiné řešení daného typu nabízí idImager správu obrázků na bázi souborového systému, galerií a katalogů, přičemž dokáže otevírat katalogy ve formátech různých jiných aplikací (ACDSee5, iMatch, Access aj.), stejně tak je možný export katalogových dat (CSV, IPTC). Při zobrazení zdrojů i jejich zpracování pak přijdou ke slovu metadata, přičemž produkt podporuje na dobré úrovni zásadní formáty EXIF a IPTC.

Editace a dávkové zpracování

K dispozici je i poměrně slušný editor obrázků, který sice nemá nahradit specializovanou aplikaci daného typu, nicméně dokáže pokrýt většinu požadavků, které uživatel na zpracování daného typu obsahu má. S jeho pomocí lze tedy provádět řadu základních operací, jako je rotace, ořez (i na předdefinovaný poměr stran), změna velikosti, vyladění kontrastu/světlosti/saturace apod., odstranění červených očí aj. K dispozici je rovněž řada pokročilejších funkcí, týkající se úpravy barev, stínování, polarizace aj. Obrázky lze dále zkrášlit pomocí rámečků, sestávajících z různých barev, tvarů, průhlednosti, stínů, textur atd. - s produktem je dodáno přes 60 rámečků ukázkových, další si může uživatel vytvářet dle potřeby. Prakticky všechny editační operace a dále např. konverzi mezi podporovanými formáty (včetně převodů barev), přejmenování souborů, úpravu metadat nebo záměny ICC profilů lze aplikovat hromadně, s pomocí odpovídajícího dávkového procesoru.

idim2f.jpg

Batch procesor

Versioning

To, co přijde vhod zejména v případě úprav, je možnost sledování verzí neboli versioning. V praxi funguje zmíněná funkce tak, že s každým obrázkem lze uložit sérii odkazů na jeho předchozí verze, což může být neocenitelná pomůcka při úpravách, porovnání více podob návrhu apod. Odkazy lze přitom takto generovat především automaticky, a to nejen při editaci či dávkovém zpracování, ale také s pomocí odpovídajícího průvodce, který vyhledá podobné obrázky. Dále může verze uživatel určit manuálně, volbou příslušných obrázků.

Správa barev

Již bylo v předchozím výkladu naznačeno, že idImager podporuje správu barev Konkrétně je takto možno využít ICC profily při zobrazování na monitoru a výstupu na tiskárně, přičemž odpovídající přiřazení se provádí v preferencích produktu. Dále jsou zde pak výše zmíněné možnosti záměn ICC profilů a také konverze barvových prostorů.

Publikování

Jak již bylo řečeno, idImager je výrobcem označován za nástroj sloužící k webovému publikování spravovaných obrázků. Sestavení webové prezentace či jejich částí ze zvolené grafiky zde funguje na bázi šablon. Uživatel přitom může vytvářet buďto jednotlivé kolekce nebo celé galerie (více kolekcí). Hotovou kolekci či galerii lze přímo z prostředí programu přenést na FTP server. Následně pak přichází vhod, zejména u rozsáhlých galerií nebo pomalých internetových linek, schopnost updatovat pouze změněné části prezentace.

Všechny uvedené možnosti jsou víceméně běžné u produktů daného typu (i když hodně záleží i na provedení, které je v případě idImageru skutečně na úrovni). Značně ojedinělá je nicméně funkce ThumbnailPatterns, která dovoluje budovat různé tvary rozmístění obrázků na generovaných stránkách. Zkušení uživatelé pak mohou využít opět poměrně výjimečnou možnost konfigurovat v rámci šablon nasazení pokročilých technologií jako jsou kaskádové styly či skripty (JavaScript, ASP, PHP aj.).

idim3f.jpg

Nastavení webové šablony

idImager nicméně nenabízí jen výstup na Web. K dispozici jsou silné prostředky pro tvorbu elektronických prezentací s více jak 150 přechodovými efekty a (v dané třídě produktů poměrně výjimečnou) možností rozmístění snímků prezentace a doprovodného obsahu (komentář, hudba, titulky) pomocí časové osy, pro zvukové stopy (WAV, MP3) se nabízí třeba i možnost fadingu a smyček. Výstupem pak může být AVI, animovaný GIF či samospustitelný EXE soubor. Ve výčtu publikačních možností bychom pak neměli opomenout ani tiskový nástroj, v jehož případě lze opět využít různorodé možnosti nastavení výsledné podoby výstupu (rozmístění snímků, záhlaví, zápatí aj.) a koneckonců i využití e-mailu (optimalizace rozměrů obrázků před odesláním, možnost odeslání každého obrázku na jiný mail aj.).

Závěrem

idImager je povedeným řešením, u kterého jsme v této recenzi mohli přiblížit jen to nejdůležitější, co nás na něm zaujalo. Při rozsáhlé škále funkcí, z nichž mnohé jsou opravdu značně zajímavé a neotřelé, se nám cena daného produktu ve výši 39 USD zdá být značně příznivá. Jak jsme již ale naznačili výše, ne každému bude asi po chuti ne právě dokonalé rozhraní idImageru, dle všeho také není k dispozici česká lokalizace. Příslušné demo stojí nicméně rozhodně za vyzkoušení každému, kdo se musí potýkat se správou počítačové grafiky na amatérské i pokročilejší úrovni.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: