Hype slibuje snadnou tvorbu HTML5 animací v Mac OS X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Hype slibuje snadnou tvorbu HTML5 animací v Mac OS X

24. května 2011, 00.00 | Minulý týden se na trhu objevil nový nástroj Hype pro Mac OS X, dovolující vytvářet animace v HTML5. Tvůrci jej popisují jako „vůči designérům vstřícný“ autorský nástroj pro tvorbu HTML5 animací a interaktivního obsahu, který nevyžaduje žádné znalosti programování (i když samozřejmě práci s kódem dovoluje). Více podrobností o Hype přinášíme v tomto článku.

Svými funkcemi se hodně podobá někdejšímu programu Macromedia Director, ovšem nepoužívá Flash, ale HTML5.

Apple (a především Steve Jobs) nemá vůbec rád Flash a jako jeho náhradu usilovně propaguje HTML5, do krajnosti to dovedl v případě iOS, který Flash vůbec nepodporuje a spoléhá právě na HTML5. Ovšem zatímco pro Flash dnes existuje řada vývojových nástrojů pro všechny běžné platformy, nabídka programů pro přípravu složitějšího HTM5 obsahu se teprve nyní začíná rozšiřovat.

Flash se často využívá pro webové animace, jež se v něm tvoří docela snadno, minulý pátek se však objevil program pro Mac, který slibuje snadnou přípravu webových animací využívajících HTML5.

Napsala ho firma Tumult, což jsou dva bývalí zaměstnanci Applu (Jonathan Deutsch a Ryan Nielsen). Rozhodli se osamostatnit a pustili se do vývoje nových nástrojů tvorby webového obsahu, první plod jejich úsilí představuje program Hype (autorům zjevně nechybí smysl pro sebeironii).

Popisují ho jako „vůči designérům vstřícný“ autorský nástroj pro tvorbu HTML5 animací a interaktivního obsahu, který nevyžaduje žádné znalosti programování (i když samozřejmě práci s kódem dovoluje).

Svými funkcemi se hodně podobá někdejšímu programu Macromedia Director, ovšem nepoužívá Flash, ale HTML5. Díky tomu jím vytvořený obsah lze zobrazovat ve všech moderních webových prohlížečích a na vyspělých mobilních zařízeních, včetně těch s iOS (tedy na iPhonech a iPadech).

Program uživateli nabídne WYSIWIG editor s náhledovým panelem využívajícím WebKit (zobrazuje tak totéž, co Safari) a bohatě vybavený textový editor pro úpravu obrazců, textů a obrázků. Ke každému prvku vytvářeného obsahu lze přistoupit pomocí inspektora a uzpůsobit jeho vlastnosti. S přesným umisťováním prvků navíc pomáhají inteligentní vodítka a další pomocné nástroje.

Hype používá HTML5, CSS3 styly a JavaScript, podporuje nejnovější prvky HTML5 jako jsou vrhané stíny, odrazy a 3D transformace. Přísně se drží standardů, ale zároveň se snaží podporovat co největší rozsah prohlížečů (od IE6 až po Chrome 12). Takže pokud například cílový prohlížeč nepodporuje přechody CSS3, místo toho Hype přepne na javascriptové animace.

Některé věci ovšem starší prohlížeče prostě nezvládají, v takovém případě Hype vydá varování o nekompatibilitě. Nekompatibility je možné zobrazovat v samostatném okně, v němž se lze podívat, jak bude daný kód vypadat v různých prohlížečích.

Obsah sice jde připravovat bez zásahů do kódu, ale zkušenější uživatelé mohou editovat jednotlivé HTML prvky a ručně je upravovat a navíc Hype poskytuje integrovaný editor JavaScriptu, v němž lze psát vlastní funkce. A nabízí javascriptové API rozhraní dovolující manipulace s vytvářeným obsahem.

Hype má sloužit především k tvorbě animací, ty využívají klíčové snímky a dají se připravovat dvěma způsoby - ručně, nebo pomocí volby „Record“ (nahrávání). Po stištění tlačítka „Record“ bude Hype sledovat úkony uživatele v pracovním prostoru a automaticky je převede do přechodů potřebných k vytvoření odpovídající animace. Následně ovšem lze dále upravovat jejich jednotlivé prvky.

Program dovoluje vytvořit libovolný počet animačních scén, mezi nimiž se dá přecházet pomocí plynulých efektů a dokonce je možné využívat více časových os, což se hodí pro animace ovládané událostmi myši a klávesnice.

Jeho výstup tvoří standardní HTML5 kód, který se do webů začlení zkopírováním tří řádek kódu a umístěním (automaticky vygenerované) složky obsahující potřebné mediální prvky na příslušný webový server. Vedle lokálního publikování výsledného kódu navíc Hype podporuje také jeho export do služby Dropbox, což umožňuje jeho snadné sdílení.

Přehled vlastností programu najdete tady, navíc se na webu Hype nalézá i jeho podrobná HTML dokumentace. Mimoto web programu nabízí galerii ukázek vygenerovaného kódu a výuková videa.

Hype funguje pouze pod Mac OS X, byl napsán pro prostředí Cocoa. Vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší a pořídit se dá (tak jako mnoho jiných nových programů pro Macy) výlučně v obchodu Mac App Store. Tam se zatím prodává za zaváděcí cenu 29,99 USD (23,99 EUR). Tumult však bohužel neposkytuje zkušební verzi.

První ohlasy na Hype jsou všeobecně příznivé, jde ovšem o verzi 1.0, ale autoři jistě budou program dál rozvíjet. Nelze ho zatím považovat za náhradu Flashe Professional, představuje spíše obdobu Macromedia Directoru, ale už nyní bude dobrou pomůckou pro ty, kdo chtějí snadno a rychle vytvářet interaktivní obsah použitelný jak v moderních webových prohlížečích na osobních počítačích, tak na mobilních přístrojích s iOS.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: