Extensis Portfolio 4.x - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Extensis Portfolio 4.x

24. března 1999, 00.00 | Co konkrétně nabízí tento komplexní nástroj pro katalogizaci obrázků? Podporuje formáty typu CDR, EPS a další?

     Není mnoho firem, které se mohou chlubit tím, že jejich existence je založena téměř výhradně na vývoji doplňků pro produkty zvučnějších jmen. Firma Extensis je jednou z nich a její plug-in moduly pro Adobe Photoshop (PhotoTools, PhotoFrame, PhotoGraphics, MaskPro, Intellihance apod.), PageMaker (PageTools) či QuarkXPress (BeyondPress) jsou jedny z nejkvalitnějších na trhu. Extensis ale produkuje i svoje vlastní programy, z nichž Portfolio pouze potvrzuje kvalitu všech dalších programů či doplňků.

     Portfolio je katalogizer obrázků všech druhů a typů a rovněž některých datových formátů s příjemným ovládáním a poměrně rozsáhlými možnostmi konfigurace zobrazování i samotného vytváření zmenšenin obrázků. Program nabízí opravdu hodně a jednou z jeho hlavních předností je možnost práce i s obrázky v nejpoužívanějších vektorových formátech. Portfolio je přitom celkem nenáročné na systém, vystačíte si i se 486kou a Windows, program je k dispozici také pro PowerMac, paměťové nároky jsou rovněž směšné, udávané minimum je totiž 6 MB volné RAM. Na ftp.extensis.com nebo webu je k dispozici zkušební verze.

     Co se týče podporovaných grafických formátů, pominu-li exotické formáty typu Koala Paint či GEM apod. a nejnovější formát AutoCADu, prostě jsem nenašel bitmapový či vektorový obrázek, který by Portfolio nedokázalo načíst, zobrazit a přidat do katalogu. Určitě většina z Vás teď pomyslela hlavně na CorelDraw s jeho podivnou licenční politikou - mohu Vás tedy uklidnit, i formát CorelDraw (s uloženými náhledy i bez nich!) je podporován. Ze souborových lze zařadit do katalogu formáty Adobe PageMaker a QuarkXPress, ovšem pouze ve verzi pro Mac, neboť ty umožňují do souboru uložit i náhled.



     Jak je (doufám) vidět z obrázku, každý thumbnail je možné podrobně popsat spoustou nezbytných textových informací. Portfolio nabízí od jména přes velikosti obrázku, komentáře, klíčová slova usnadňující zařazení do skupin, typ souboru, koncovky či plné cesty včetně názvu disku, poslední provedené aktualizace také linkování každého z clipartů na libovolné URL, takže clipart může fungovat i jako klasický odkaz v HTML prohlížeči.



     Zobrazení v Porfoliu funguje ve třech základních módech - klasické náhledy (thumbnails), List View zobrazující řádkový výpis a do třetice detailní Record View, u kterého je zobrazen vždy aktuální obrázek, clipart či soubor s náhledem. Každý ze jmenovaných typů zobrazení má svoje vlastní nastavení a můžete si tedy v preferencích navolit, jaké informace o obrázku či souboru se u každého zobrazení budou objevovat. Portfolio nabízí při prohlížení samozřejmě i mód Slideshow, kdy jsou zobrazeny obrázky v plné kvalitě. Navíc lze přímo z programu každý soubor v katalogu rovnou editovat, je však potřeba vybrat program, do kterého se pro účely editace soubor pošle.



     Náhledy mohou mít čtyři pevně dané velikosti, jedná se o 32x32, 64x64, 112x112 a 256x256 bodů, počet barev není nijak omezen. Nastavit můžete rovněž odstupy mezi jednotlivými náhledy, jejich orámování, typ a velikost fontu a barvu textu a pozadí. Vytvořený katalog lze nejen vytisknout, ale také exportovat jako klasický textový soubor nebo též HTML dokument s náhledy v JPEG formátu - nastavit přitom můžete celou strukturu HTML kódu.



     Jednotlivé katalogy lze zabezpečit heslem, takže je možné mít na disku prakticky neomezené množství katalogů obrázků roztříděných dle Vámi požadovaných specifikací a ve spolupráci se Portfolio serverem přidělovat uživatelům práva na otvírání a prohlížení každého katalogu. Portfolio jako každý správný katalogizační program umí se soubory pracovat všemi obvyklými způsoby - řadit je dle mnoha specifikací, provádět aktualizace a v neposlední řadě také mazat přímo z disku (samozřejmě nefunguje u CD-ROM). K dispozici je také skriptovací jazyk, jedná se AppleScript u verze pro Macintosh nebo Visual Basic u Windows verze. S jeho pomocí můžete například posílat či přebírat data z jiných aplikací, spouštět částečně či plně automatizované úlohy apod.



     V tomto krátkém článku nelze bohužel popsat všechny další možnosti, které program nabízí. Portfolio 4.x je komplexní nástroj pro katalogizaci obrázků, takže pokud máte několik stovek či tisíc clipartů a chcete si v nich udělat pořádek, nebo máte ve Vaší firmě či dokonce doma počítačovou síť a na různých discích či CD-ROM spoustu grafických dat, Extensis Portfolio Vám pomůže rychle a s dostatečným komfortem ovládání vytvořit jeden či více přehledných katalogů obrázků.

  

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: