Elektronické formuláře na vzestupu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Elektronické formuláře na vzestupu

technologie tabletpc

28. dubna 2004, 00.00 | Donedávna stojaté vody v oblasti formulářových technologií se v poslední době pořádně
čeří. Do hry výrazně vstoupily společnosti Adobe a Microsoft a pozadu nezůstává ani
konsorcium W3C se svými XForms. Proč a jak probíhá tak prudký vývoj v uvedené oblasti? A
co to přinese do oblasti publikování?

Technologie pro elektronické formuláře byly po řadu let neodmyslitelně spojeny především s World Wide Webem. Formuláře, napsané v jazyce HTML a spojené s různými typy serverových aplikací či služeb, zde sloužily a slouží k interakci mezi čtenářem a provozovatelem internetové prezentace (objednávky, ankety, administrativa, registrace atp.). Svým způsobem se jedná o prostředek pro výlučně elektronickou komunikaci, jehož aplikace mimo prostředí webovského browseru (tisk vyplněných dat apod.) je značně omezená (HTML formuláře resp. HTML jako takový neposkytují příliš kvalitní typografii).

V poslední době se ovšem situaci na poli formulářových technologií začíná výrazně měnit. S inovativními technologiemi dnes přicházejí dva z nejvýznamnějších softwarových výrobců dneška, společnosti Adobe a Microsoft, a pozornost zaslouží rovněž snažení kolem standardu XForms, za jehož vývojem stojí dobře známé konsorcium W3C. Vývoj přitom směřuje k takovým formulářovým prostředkům a technologiím, které mohou mít výrazně vyšší využití i v publikačním průmyslu, polygrafii v tom nevyjímaje. Vzhledem k těmto skutečnostem jsme se rozhodli našim čtenářům v tomto článku přiblížit situaci na uvedeném poli trochu blíže.

Adobe

V případě společnosti Adobe jsou formuláře již po řadu let spojeny s formátem PDF a Adobe Acrobatem. Zmíněná aplikace (a mimo ní i jiné produkty) umožňuje vytvářet interaktivní formuláře, jejichž ovládací prvky a interaktivita si v ničem nezadají s možnostmi HTML formulářů. Vzhledem k vyjadřovacím schopnostem PDF (nástupce PostScriptu) přitom mohou být PDF formuláře (na rozdíl od těch v HTML) použity i pro velmi kvalitní tiskový výstup, což významně rozšiřuje jejich využití do oblasti publikování, resp. polygrafie. (Podrobněji jsme možnosti PDF formulářů přiblížili našim čtenářům v tomto seriálu.)

Zásadní posun v přístupu Adobe k elektronickým formulářům lze datovat do roku 2002. Tehdy totiž Adobe zakoupila společnost Accelio a spolu s ní řadu formulářových technologií a nástrojů, umožňující nasadit PDF formuláře serverovým způsobem v prostředí velkých podniků a organizací. Následně byly tedy uživatelům již pod hlavičkou Adobe nabídnuty řešení, jako je Form Server či Document Server. (Blíže viz tento náš článek.) Vykročení Adobe do uvedené oblasti je přitom poměrně pochopitelné: velké subjekty mohou na elektronických formulářích postavit řadu svých informačních toků a jsou přitom dostatečně bonitní pro to, aby si pořídili i tak finančně náročná řešení, jako jsou ta, která Adobe nabízí.

forms1f.gif

Schéma přibližující nasazení PDF formulářů v enterprise oblasti

Vývoj se každopádně nezastavil: Po uvedení serverových řešení se Adobe zaměřila především na technologickou stránku celé věci. Stávající proprietární formát pro přenos formulářových dat FDF byl doplněn v podstatě plnou podporou XML v PDF formulářích. K tvorbě formulářů, spojujících výhody PDF a XML, pak hodlá Adobe v letošním roce poskytnout sofistikovaný Form Designer, který se od Acrobata (resp. jeho příslušných funkcí pro tvorbu formulářů) odlišuje především podstatně větší univerzálností nasazení a zaměřením na enterprise sféru. Uživatelé tohoto produktu by měli být schopni snadno vytvářet formuláře, jejichž vzhled bude atraktivní díky PDF a jejich zpracování snadné díky XML.

Microsoft

Byť se to může zdát být překvapivé, společnost Microsoft není na poli elektronických formulářů žádným nováčkem. Formulářové prvky totiž poskytují již po řadu verzí její kancelářské aplikace Word a Excel. Je ovšem jasné, že využití takovéhoto typu formulářů je co do aplikací značně omezené (lokální použití), vzhledem k rozšíření Microsoft Office ovšem velmi časté.

Zásadní nedostatek jeho formulářových technologií, tedy proprietárnost, se Microsoft nejnověji snaží odstranit prostřednictvím aplikace, resp. platformy, označené jako InfoPath (původně XDocs). Jedná se o řešení, umožňující vytvářet formuláře, jejichž základem je XML. K renderingu vytvářených formulářů je pak použita jiná open source technologie XSLT. To, co ovšem činí InfoPath opět z části proprietární a nikoli zcela otevřeným řešením je skutečnost, že k tvorbě, zobrazení a dalšímu využití uvedeného typu formulářů je potřeba zmíněné aplikace. V té mohou uživatelé vytvářet formuláře ve WYSIWYG módu bez toho, že by museli znát cokoli o XML či XSLT. K dispozici jsou přitom i nástroje pro formátování textu, spell-checking či validaci obsahu. Celkově tedy máme co do činění s řešením, které svou povahou směřuje do oblasti kanceláří (InfoPath je dodávána coby doplněk Office 2003). Zde má umožnit vytvářet formulářové workflow, sloužící především k výměně informací v rámci daného provozu i mimo něj (komunikace s klienty). Obdobně jako v případě svých jiných kancelářských aplikací tedy hodlá Microsoft získat kýžený zisk z prodeje ve velkém.

Formulář vytvořený v InfoPath

Ještě před svým uvedením byla InfoPath označena za evidentního konkurenta PDF formulářů. A je pravda, že Adobe posílila svůj vývoj na poli příslušných řešení právě ve chvíli, kdy se InfoPath objevila. Na druhou stranu se ale zdá, že máme co do činění se spíše komplementárními nežli konkurenčními platformami. Řešení Adobe se prosadí tam, kde je zapotřebí vizuálně kvalitní podání formulářů. InfoPath se zase více hodí uživatelům bez hlubšího vhledu do problematiky designu či informačních technologií, kteří formuláře potřebují sami vytvářet a používat. Ještě jinak řečeno, domníváme se, že Adobe a Microsoft přistupují k formulářům obdobně jako k publikování: Adobe nabízí sofistikované funkce pro profesionály, Microsoft zase řešení, které je dostupné a použitelné každým.

XForms

Adobe i Microsoft své formulářové technologie směřují ke XML, přesto v nich ale zachovávají prvky proprietárnosti. Je tedy otázkou, jak se projeví nedávný nástup nové formulářové technologie XForms, kterou konsorcium W3C vyvíjí coby následníka HTML formulářů. Podrobnější popis XForms vydá na zvláštní článek, na tomto místě se tedy podívejme na základní rys uvedené platformy, odlišující ji od toho, co v uvedené oblasti nabízí Adobe či Microsoft. Tou je nezávislost na způsobu zobrazení: formuláře Adobe potřebují PDF, v případě Microsoftu je zapotřebí XSLT a InfoPath. Data kódována v XForms lze oproti tomu použít v rámci libovolného publikačního XML standardu, tedy například XHTML, WML či SVG. Poměrně krátká existence XForms zatím neumožňuje odhadnout, nakolik se tato nezávislost ukáže jako zásadní. Je každopádně pravdou, že již dnes existují společnosti, jako jsou Oracle, IBM, Cardiff Software nebo PureEdge Solutions, které pro uvedenou platformu vyvíjejí příslušná řešení. Nakolik se k ní přikloní i Adobe a Microsoft, a nakolik se zde vůbec dá hovořit o vážném konkurentovi řešení těchto výrobců, je samozřejmě otázkou.

Formulářová data kódovaná v XForms jsou zcela nezávislá na zobrazovací platformě

Závěrem

V našem přehledu jsme se pokusili přinést pouze obecný, celkový pohled na současný stav v oblasti formulářových technologií. Podrobnosti spojené s technickou realizací výše zmíněných řešení lze dohledat v našich starších článcích (viz příslušné odkazy rozmístěné v článku) a rovněž na serverech jednotlivých výrobců.

Na tomto místě bychom se každopádně ještě rádi zamysleli nad tím, co lze od naznačeného vývoje očekávat v oblasti publikování resp. polygrafie. Je jasné, že elektronická výměna informací vždy poněkud odčerpává polygrafii její výrobní příležitosti, neboť to, co se donedávna muselo tisknout k ručnímu vyplňování, se dnes získává elektronicky. Zejména PDF formuláře ovšem mohou díky své vysoké typografické kvalitě nabídnout řadu zajímavých publikačních aplikací. Mimo těch triviálních (typu in-house tisku vyplněných formulářů) to mohou být například personalizovaný výstup či publikování z databází. Ve všech výše uvedených technologiích pak evidentně vývoj směřuje k tomu, aby data, získaná prostřednictvím formulářů byla jednotně kódována pomocí XML. Polygrafická workflow, schopná zpracovat takovýto typ dat, budou mít nepopiratelnou šanci získat velmi zajímavé klienty z enterprise oblasti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: