Dots Pilot 2 aneb archová montáž snadno a rychle - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Dots Pilot 2 aneb archová montáž snadno a rychle

imposition montaz

9. dubna 2004, 00.00 | Jednoduchá, výkonná, intuitivní: tyto přívlastky lze dát aplikaci pro archovou montáž
Dots Pilot 2. Pokud často vytváříte či zpracováváte publikace typu brožur či vizitek,
neměla by uvedená aplikace rozhodně uniknout vaší pozornosti. Více naleznete v této
recenzi.

Archová montáž je základním úkonem při tvorbě prakticky každé tiskoviny. Není tedy divu, že pro tento typ zpracování dnes existuje široká škála nástrojů a postupů: Naši čtenáři se o tom mohou nejlépe přesvědčit v tomto přehledu, mapujícím současný stav v oblasti příslušných softwarových aplikací. Nahlédneme-li do něj, můžeme si povšimnout absence cenově dostupných, jednoduchých řešení, použitelných například při tvorbě publikací typu brožur. Řešením může být více méně manuální montáž ve stylu postupu, popsaného zde. Jinou možnost pak od nedávna nabízí aplikace Dots Pilot 2, o jejíž přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.

dpil4f.gif

Prostředí Dots Pilota

Základní přiblížení

Dots Pilot je řešením, umožňujícím v prostředí Windows zajistit archovou montáž brožur a dále tiskovin, využívajících funkce Step&Repeat či kontinuální řazení stránek. Montáž je přitom možná z postscriptových či PDF souborů, k tvorbě PostScriptu poskytuje Dot Pilot vlastní virtuální tiskový driver. Sestavení archů probíhá v aplikaci, mající podobu názorného průvodce, aktuální nastavení lze uložit pro opakované použití. V rámci aplikace je k dispozici poměrně komfortní náhled vyřazení, ve výstupu lze použít tiskové značky a kontrolovat některá důležitá nastavení montáže.

dpil1f.gif

Načtení dokumentu ke zpracování

Tolik k produktu ve stručnosti. Podívejme se nyní na jeho nejdůležitější funkce podrobněji.

Zpracování podkladů

Jak jsme již řekli výše, Pilot umí provést montáž ze souborů ve formátech PDF a PostScript. Uživatel přitom může buďto zvolit již existující soubor nebo vytvořit PostScript z prostředí libovolné aplikace s pomocí virtuálního tiskového driveru, dodávaného s produktem. Jeho výhodou oproti standardním tiskovým ovladačům systému je to, že vytváří PostScript, optimalizovaný pro následnou montáž, a také to, že generovaný podklad automaticky předá Pilotovi ke zpracování. Pro montáž jsou soubory převedeny do interního formátu produktu (DPML), přičemž převod zabere určitý čas podle rozsahu zpracovávané publikace. Soubory v uvedeném formátu nelze v současnosti uložit pro opakované použití (po ukončení aplikace nebo načtení jiného souboru se vymažou), což může přinášet u opakovaně zpracovávaných rozsáhlejších publikací zbytečné zdržení.

Po načtení podkladu může uživatel díky náhledové funkci procházet jednotlivé stránky, určené k montáži. K dispozici je přitom zvětšení v rozsahu od 25 do 400 procent, chybí ovšem nástroj typu lupa, takže kontrola detailů vyžaduje poměrně pracné rolování v okně. Dále lze zobrazit seznam všech stránek publikace a provádět v něm (s pomocí kontextové nabídky) změny, jako je duplikování, odstranění či přesunutí zvolených stránek nebo vložení stránek prázdných: všechny tyto funkce přijdou vhod u atypických požadavků na vzhled vyřazení, manuální zpracování uvedeným způsobem může být nicméně poměrně úmorné.

dpil2f.gif

Náhled

Montáž

Po výše popsaných úpravách se provádí nastavení vyřazení. Uživatel zde může zvolit ze čtyř způsobů: šitá (saddle stitch) či lepená (perfect bound) brožura, kontinuální řazení stránek a Step&Repeat (pro tisk vizitek, letáků, plakátů, vstupenek atp.). Dokumentace produktu obsahuje podrobnější popis všech zmíněných způsobů vyřazení. V závislosti na způsobu uživatel v dalším kroku určuje počet řádků a sloupců, formát a orientaci archu. Dále lze vyladit odstup a umístění stránek na archu a nastavit kompenzaci posunu u šitých brožur. Konečně je možno do výstupu vložit registrační a ořezové značky a nastavit posun na archu či při duplexním tisku. Nyní už lze zadat příkaz k tisku na zvoleném výstupním zařízení, připojeném k počítači. Před výstupem je přitom možno vyřazení zkontrolovat s pomocí náhledové funkce, kterou jsme popsali výše. Na závěr práce v aplikaci lze všechna provedená nastavení uložit pro pozdější použití: opakované vyřazení téhož typu publikace je pak otázkou několika kliknutí myší.

dpil3f.gif

Nastavení layoutu vyřazení

Závěrem

Svými funkcemi Dots Pilot oslovuje zejména taková pracoviště, která zpracovávají jednodušší tiskoviny, vytvářené nejen v profesionálních sázecích aplikacích, ale též textových procesorech či jiných produktech pro tvorbu obsahu, používaných v kancelářích. Typickými uživateli tedy mohou být jak ti, kdo publikace sami produkují (marketingová či propagační oddělení firem, vydavatelství, školící instituty atp.), tak ti, kdo je pouze tisknou (printshopy, digitální či ofsetové tiskárny aj.). Na všech těchto pracovištích se bude určitě, zvlášť méně zkušeným uživatelům, zamlouvat jednoduchost, s jakou je možno Dots Pilota nasadit: díky ní se možná produkt prosadí i tam, kde je již využíváno profesionálnější, ale též patřičně složitější a cenově náročnější řešení.

Cena Dots Pilota je ovšem trochu otázkou: Za 195 Euro bychom přece jen čekali poněkud širší škálu funkcí, umožňující v případě potřeby řešit i složitější vyřazování. Na druhou stranu je ale pravda, že, snad pouze s výjimkou produktu Apago PDF Enhancer, dnes prakticky neexistuje obdobné cenově dostupné řešení (u pluginů Acrobatu je třeba připočíst pořizovací cenu Acrobatu). Podle všeho si tedy Dots Pilot asi své uživatele najde. Pro bližší vyzkoušení tohoto produktu lze každopádně doporučit odpovídající demo. Za zmínku pak ještě stojí, že výrobce poskytuje pro různé provozy i řešení Cockpit (tisk formou klient-server v prostředí kanceláří či na pracovištích digitálního tisku) a iSwift (elektronické předávání podkladů k tisku prostřednictvím Webu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: