Autodesk SketchBook Designer 2011: profesionální skicák pro kreativní designéry - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Autodesk SketchBook Designer 2011: profesionální skicák pro kreativní designéry

3. listopadu 2010, 10.00 | V profesionálním digitálním skicáku SketchBook Designer lze využívat systém bitmapových štětců a vektorových objektů v samostatných vrstvách, několik druhů interaktivně definovaných výplní a řadu dalších užitečných editačních a manipulačních funkcí včetně důležitého módu symetrie. Celý editor je přímo navržen pro tlakově citlivé tablety a patří mezi výkonné grafické nástroje určené náročným kreativním grafikům a designérům.

Autodesk SketchBook Designer je nový grafický přírůstek do rodiny profesionálních digitálních skicáků společnosti Autodesk, která má na softwarovém trhu celou řadu špičkových aplikací pro práci s 2D i 3D grafikou. SketchBook Designer možná bude znát pod původním názvem editoru Alias Sketch, který zahrnuje i stejnojmenný doplněk pro skicování ilustrací a designérských výtvorů v AutoCADu.

Aktuální verze Autodesk SketchBook Designer 2011 vhodně ideově a především funkčně doplňuje bitmapový skicák SketchBook Pro, jehož funkce sice částečně překrývá, ovšem s výrazně odlišným spektrem kreslicích a editačních schopností pro vektorovou grafiku. Cena SketchBook Designer 2011 je 495 USD, k dispozici jsou verze pro Windows a Mac OS X.

Hybridní grafický editor

Možnost kombinovat vektorovou a bitmapovou grafiku nabízí dnes prakticky každý trochu lepší vektorový grafický editor, SketchBook Designer je ale opravdu hodně „jiný“. Zaměření programu na profesionální design prakticky čehokoliv jasně určuje pravidla, jakými se ubírá pracovní prostředí a především ovládání editoru. Myš je zde tedy spíše na obtíž a bez tabletu se u SketchBook Designeru prakticky nelze obejít, přičemž jasnou výhodu mají majitelé tlakově citlivých pentabletů s vysokým rozlišením a velkou pracovní plochou.


Autodesk SketchBook Designer 2011 - prostředí editoru se seznamem vektorových + bitmapových vrstev, nabídkou kreslicích štětců a nástrojovou paletou s hlavními kreslicími, editačními a manipulačními nástroji

Umělcům, grafikům a designérům nabízí SketchBook Designer 2011 možnost skicování a částečně i úprav bitmapových a vektorových objektů, které jsou řazeny do samostatných vrstev podle typu grafiky. Vektorové a bitmapové malovací vrstvy lze umísťovat do skupin, nastavit jim průhlednost a jeden ze třinácti typů prolnutí, samostatná je pak vrstva plátna se specifickými vlastnostmi.


Autodesk SketchBook Designer 2011 - s vrstvami můžete pracovat přímo prostřednictvím pera tabletu, nebo v omezené míře i z klasického nabídkového menu

Bitmapové štětce, vektorová grafika a výplně

Mimo kreslicího plátna s interaktivní lupou, posouváním kreslicí plochy a jejím natáčením tahy pera, myši či jiného specializovaného polohovacího nástroje tvoří hlavní pracovní prostředky systém bitmapových štětců a vektorových per, doplněných třemi typy bitmapových či vektorových výplní s nastavitelným obsahem.

Bitmapových štětců a jejich variant není tolik jako například v Autodesk SketchBook Pro (to by si obě aplikace zřejmě konkurovaly až příliš), jsou ale minimálně na stejné kvalitativní úrovni. Nemá smysl popisovat vlastnosti každého z celkem sedmi druhů bitmapových per, sprejů, gumy, značkovače či štětce, jejichž společnými atributy je systém přednastavení s náhledy konkrétní podoby daného štětce.

Vektorové grafické prvky SketchBook Designeru jsou trochu odlišné a lze je pochopitelně zpětně editovat. Opět máte na výběr celkem sedm vektorových štětců či per, jejichž kvalitu určuje rozlišení bitmapové stopy štětce obalované na vektorovou cestu. Zpětné úpravy vektorových cest jsou záležitostí dvou až tří kliků perem, stopy štětců lze tedy snadno měnit v jejich vlastnostech.


Autodesk SketchBook Designer 2011 - barvová paleta a vzorky barev pro kreslení a výplně, vpravo grafické náhledy jednotlivých vrstev


Autodesk SketchBook Designer 2011 - detail interaktivní tvorby (tří hlavních druhů) výplní objektů


Autodesk SketchBook Designer 2011 - nabídka různých druhů výplní a kontextové popup menu pro ovládání vrstev

Interaktivní funkce editoru a symetrie objektů

Při skicování můžete dokonale využívat různé interaktivní funkce editoru (dostupné přes klávesové zkratky), mezi které patří automatické zpřesnění vektorových cest a rovněž automatické návrhy tvarů objektů – například kruhů kreslených od ruky na matematický přesný kruhovitý tvar.

Vybrané objekty či kreslicí plochu můžete několika způsoby deformovat a transformovat, zkosit či protáhnout. Neocenitelným pomocníkem v oblasti designu je známý mód symetrie, který zrcadlí v nastavených osách souměrnosti kreslené objekty.


Autodesk SketchBook Designer 2011 - v aktivním módu symetrie lze rychle a pohodlně kreslit a editovat objekty podle os symetrie

Novinky

Mimo změny produktového názvu aplikace z Alias Sketch na SketchBook Designer najdeme v editoru ještě několik důležitých novinek. Vyjma podpory dvou monitorů a možnosti změny pořadí vrstev přijde vhod novinka v podobě zpětné aplikace štětců pro libovolný črt vektorovým perem. Upravená je vizualizace a práce s přednastaveními s náhledy jednotlivých předvoleb štětců a jejich vlastností, které lze zpětně měnit v Attribute Editoru. Náhled vektorových ilustrací v kombinaci s bitmapami si můžete kdykoliv zkontrolovat s pomocí nového pohledu Pixel Preview, který zobrazuje přesný bitmapový náhled ilustrace.

Vylepšené jsou transformace objektů po kliknutí na jejich obálku, novinkou u deformací je režim perspektivního mapování objektů. Další vylepšení najdeme u práce se symetrií, stříkací pistole, nastavení intenzity přítlaku u skicování a také u grafického rozhraní editoru včetně ovládacích zkratek jednotlivých kreslicích a manipulačních funkcí.


Autodesk SketchBook Designer 2011 - export vektorových křivek v ilustraci ve formátu DWG

Závěr

Autodesk SketchBook Designer patří ve své aktuální verzi 2011 mezi špičkové grafické programy pro pohodlné skicování ilustrací a takřka libovolných designérských projektů, ve kterých můžete v samostatných vrstvách kombinovat vektorovou grafiku s bitmapovými štětci. Propracované ovládání programu je kapitolou samo o sobě – je šité na míru pentabletům a nelze ho v oblasti intuitivního designu vůbec srovnávat s „neohrabaností“ (zcela jinak koncipovaného) Adobe Illustratoru či CorelDRAWu. Za nedostatečné bychom mohli považovat relativně chudé exportní možnosti editoru zahrnující pouze formáty PSD, TIFF a DWG, což je současně jediný nativní formát dokumentů SketchBook Designeru.

Cena Autodesk SketchBook Designeru je možná až příliš exkluzivní (v překladu vysoká), což program předurčuje spíše movitějším či dobře prosperujícím grafikům, kteří v editoru získají perfektně ovladatelný prostředek pro prvotní digitální vyjádření svých myšlenek, grafické návrhy či koncepce designérských projektů.

Zkušební verzi Autodesk SketchBook Designer 2011 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Autodesk.


Autodesk SketchBook Designer 2011 - jedna ze sekcí předvoleb editoru s nastavením obecného vykreslování štětců

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Vektory  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: