Apple zřejmě připravuje 3D rozhraní pro Mac OS X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Apple zřejmě připravuje 3D rozhraní pro Mac OS X

15. prosince 2008, 00.00 | Mac OS X 10.5.6 představuje nejbližší budoucnost, ale Apple pochopitelně pracuje i na jeho změnách pro budoucnost vzdálenější. Podrobnosti sice úzkostlivě tají, avšak občas přece jen něco pronikne na veřejnost, pokud si Apple určité věci nechá patentovat. Z patentových žádostí zveřejněných minulý týden vzbudila zájem hlavně ta, jež popisuje „vícerozměrnou pracovní plochu“ („Multi-Dimensional Desktop“) Mac OS X. Jak by mohlo vypadat uživatelské rozhraní příštích Maců?

Mac OS X 10.5.6 představuje nejbližší budoucnost, ale Apple pochopitelně pracuje i na jeho změnách pro vzdálenější budoucnost. Podrobnosti sice úzkostlivě tají, avšak občas přece jen něco pronikne na veřejnost, pokud si Apple určité věci nechá patentovat. Patentové žádosti se totiž po určité době zveřejňují, což je zpřístupňuje médiím.

Z patentových žádostí zveřejněných minulý týden vzbudila zájem hlavně ta, jež popisuje „vícerozměrnou pracovní plochu“ („Multi-Dimensional Desktop“) Mac OS X. Tuto žádost obdržel patentový úřad USA loni v červnu, zhruba ve stejnou dobu, kdy Apple poprvé veřejnosti představil Snow Leoparda (Mac OS X 10.6, který by měl na trh přijít během příštího roku). V současných testovacích verzích Snow Leoparda se však žádné prvky popsané ve zmíněné žádosti neobjevují, je velmi pravděpodobné, že k jejich začlenění do Mac OS X dojde až v následujících verzích Mac OS X (jestli se vůbec uskuteční).

Celá žádost má 54 stránek a k jejímu autorství se hlásí pět zaměstnanců Applu. Zde se podíváme jen na pár příkladů toho, co tito autoři navrhují.

Žádost v podstatě popisuje 3D rozhraní, v němž z roviny na pozadí, připomínající dnešní dvourozměrnou pracovní plochu Mac OS X, vystupují do prostoru stěny lemující okraje roviny. Několik uvedených příkladů také zvažuje výrazný odklon od tradičního návrhu uživatelského rozhraní, lišta menu Mac OS X by v tomto novém uspořádání měla zmizet z hořejšku obrazovky (kde se nachází dnes) a změnit se ve stoh plovoucích 3D prvků.

02mm15122008f.jpg

Jak ukazuje toto vyobrazení, v daném příkladu vícerozměrného pracovního prostředí zadní strana funguje podobně jako dnešní tradiční pracovní plocha (dvourozměrná), jež nadále obsahuje lištu menu a klasickou pracovní plochu. Z této roviny vystupuje do popředí ve 3D prostoru jedna či více bočnic, včetně „podložky“ (dolní bočnice), která nese dok Mac OS X a stohy ikon umístěné v pozadí. Ostatní bočnice se s podložkou protínají, takže vlastně vytvářejí jakousi třírozměrnou „krabici“, k tomu Apple poznamenává, že ne vždy musí mít krabice „víko“ (viz tahle ilustrace).

03mm15122008f.jpg

Většina diagramů patentové žádosti zobrazuje vícerozměrný Finder s bočnicemi („stěnami krabice“). Na stěny lze rozmisťovat úložiště objektů, kupříkladu dok, v různých hloubkách. Výše zmíněná ilustrace zobrazuje dok položený za stohy 3D ikon na „podložce“, ale samozřejmě se dá umístit i jinam, třeba před ony ikony.

Stohy ikon se ve vícerozměrném Finderu vějířovitě rozvíjejí stejně jako v dnešním Mac OS X, mohou ovšem využít prostorového zobrazení, takže je lze rozkládat do hloubky, jakoby dovnitř pracovní plochy.

04mm15122008f.jpg

Nižší stohy ikon jde namísto toho rozkládat do dvourozměrné matice, která se rovněž dá umisťovat v prostoru podobně jako dok. Apple k tomu podotýká, že položky stohů by mohly odpovídat třeba kategoriím konverzačních kontaktů nebo stahované hudby. Například by se mohla automaticky objevit položka stohu, když Finder obdrží oznámení, že došlo k události spojené s nějakým konverzačním kontaktem, třeba když se kontakt přihlásí do sítě.

Stohy ikon by navíc mohly reagovat na přidání nových položek, po upuštění nové položky do stohu by stoh mohl své stávající položky posunout jinam, aby se tam nová položka vešla.

Další alternativa nového uživatelského rozhraní předkládá trojrozměrný Finder, který postrádá tradiční lištu menu. Místo toho se pro přístup k položkám menu využívá stohu 3D ikon umístěných na bočnicích oné „krabice“. Zde Apple uvažuje o různých variantách uspořádání, vybrání položky stohu by například mohlo umístit tradiční lištu menu zpět do hořejšku obrazovky, anebo zobrazit položky menu na zadní rovině či na jedné z bočnic.

05mm15122008f.jpg

Bočnice by bylo možné také využít pro ovládací prvky běžících aplikací, třeba pro palety nástrojů. Kupříkladu by se nástrojová lišta nebo paleta vrstev Photoshopu mohly zobrazovat na bočnících, když by se tahle aplikace spustila.

Ovládací prvky aplikací by se navíc mohly zobrazovat jako 3D ikony, což by ještě rozšířilo jejich funkčnost. Každá trojrozměrná funkční ikona by mohla například nést na každé své straně samostatný příkaz a ikona jako celek by se dala otáčet a přemisťovat vstupním zařízením, třeba myší.

Apple navrhuje i další použití 3D ikon, které by se mohly přidávat k plochám 3D Finderu pomocí menu ( a naopak odstranění jedné 3D ikony by způsobilo, že by zbývající ikony „spadly” na dolní bočnici), třeba k přepínání mezi pracovními prostory nebo k přepínání mezi 2D a 3D Finderem.

Samozřejmě okna lze v tomto 3D prostředí rovněž přetahovat mezi jednotlivými stranami „krabice“, vytažením na bočnice by se dala odklidit z dohledu. Šlo by to využít i pro odstraňování objektů, určitá plocha by mohla být vyhrazena pro umisťování odstraněných prvků (jakýsi „prostorový koš“).

Nové trojrozměrné prostředí Mac OS X by nakonec nemuselo být ani pravoúhlé, patentová žádost popisuje také možnost, kdy pracovní prostředí tvoří oválná zadní plocha, z níž vystupují zakřivené bočnice. Apple uvažuje o různých dalších netradičních geometriích vícerozměrného prostředí, kupříkladu o čtyřstěnu, jehož jedna plocha slouží k zobrazování, anebo trojúhelníkové prostředí, v němž zobrazovací plochu určuje jedna z os trojúhelníku.

06mm15122008f.jpg

Samozřejmě, není vůbec jisté, že se tohle někdy bude realizovat, na druhou stranu, pokusy o 3D rozhraní se objevují již nyní (například Aero ve Vistě či obdobná prostředí v Linuxu). Dnešní grafické karty by tohle prostředí dokázaly hladce zobrazovat v reálném času a první pokusy o skutečně 3D monitory se už objevují. Některé návrhy patentové žádosti sice působí spíše jako rekvizity ze sci-fi filmů, za několik let se ovšem mohou stát realitou. Ale ať již bude osud těchto návrhů jakýkoli, jde přinejmenším o zajímavou ukázku toho, jakým směrem se nejspíš ubírají myšlenky tvůrců Mac OS X, co se týče jeho dlouhodobější budoucnosti.

Poznámka: Tento článek jsme převzali z rozsáhlejšího zpravodajství na serveru MujMac.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: