Adobe vydala beta verze Flash Playeru 11 a AIR 3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe vydala beta verze Flash Playeru 11 a AIR 3

18. července 2011, 00.00 | Minulou středu Adobe zpřístupnila první veřejné beta verze Flash Playeru 11 a běhové platformy AIR 3, zatím jen pro osobní počítače. K zásadním novinkám nové verze patří nová hardwarová akcelerace vykreslování 2D a 3D grafiky, plnohodnotné 64bitové podoby pro Mac, Windows i Linux a vylepšená komprese audiovizuálních dat. Další podrobnosti, včetně odkazu na odpovídající betaverze, naleznete v tomto článku.

Minulou středu Adobe zpřístupnila první veřejné beta verze Flash Playeru 11 a běhové platformy AIR 3 (viz oznámení na blogu Adobe pro Flash), zatím jen pro osobní počítače.

Zatímco Flash Player je určen pro webové prohlížeče, platforma AIR umožňuje provozování aplikací mimo prohlížeče na různých zařízeních. Chystá se tak nová hlavní verze Flash Playeru, po dlouhé době se Adobe rozhodla přejít od verze 10 výše (ovšem některé desetinové aktualizace verze 10, zejména verze 10.1, přinesly dost zásadní změny, je ale pravda, že verze 10.3 uvolněná v květnu už měnila pouze drobnosti).

Jak Flash Player 11, tak AIR 3 přinášejí novou metodu 2D a 3D vykreslování Stage 3D (kódově označenou „Molehill“ - krtina). Stage 3D je sada API rozhraní umožňujících akceleraci vykreslování grafickým hardwarem na různých obrazovkách a zařízeních (osobních počítačích, mobilních přístrojích a „chytrých“ televizorech). Vývojáři tak budou moci využívat hardwarovou akceleraci pro 2D a 3D vykreslování na různých platformách. Příklady využití Stage 3D a doplňující informace najdete na téhle stránce.

Flash Player 11 se nyní nabízí v 64bitových verzích pro Linux, Mac OS X a Windows. (Šedesátičtyřbitové verze pro Linux a vlastně i Mac OS X byly dosud dostupné jen ve velice předběžných, spíše experimentálních verzích, to se teď změnilo.)

Vylepšeny byly též možnosti komprese audiovizuálních dat. Video z webových kamer se dá nově kódovat do formátu H.264/AVC a zvuk lze exportovat do formátu G.711 využívaného pevnými telefonními linkami, což by mělo usnadnit spolupráci Flash aplikací s tradiční telefonní sítí.

Přibyla podpora formátu JSON (JavaScript Object Notation) pro výměnu dat, umožňující snadnou integraci stávajících dat do projektů ActionScriptu. K dalším novinkám patří podpora vykreslování kubických Bézierových křivek, možnost generování náhodných čísel a podpora vektorového tisku v Linuxu (pod Mac OS X a Windows se nabízí už v předchozích verzích).

AIR 3 pochopitelně poskytuje většinu těchto možností pro své aplikace, navíc doplňuje funkci Captive Runtime zjednodušující instalaci aplikací jejich „zabalením“ do aplikací Windows, Mac OS X a Androidu.

Beta verze Flash Playeru 11 pro osobní počítač se dá stáhnout tady, nacházejí se tam varianty pro všechny podporované operační systémy a prohlížeče, jak 32bitové, tak 64bitové. Beta verze běhového prostředí AIR 3 pro Windows a Mac OS X se nabízejí zde, vývojářskou sadu zatím Adobe ještě neuvolnila.

Pokud jde o nároky Flash Playeru 11, na Macu vyžaduje procesor Intel Core Duo na 1,33 GHz nebo výkonnější (v případě PC s Windows a Linuxem potřebuje přinejmenším x86 procesor na 2,33 GHz či Atom na 1,6 GHz). Dále požaduje Mac OS X 10.6 nebo vyšší (tedy alespoň Snow Leoparda), v případě Windows se spokojí s Windows XP a vyššími.

A co se týče požadavků na RAM, všude chce alespoň 128 MB grafické RAM, nároky na operační RAM se různí, pod Windows postačí již 128 RAM, pod Mac OS X bude třeba 256 MB a pod Linuxem dokonce 512 MB. (Blíže požadavky Flash Playeru 11 a AIR 3 popisuje tento PDF dokument.)

Beta verze jsou zatím dostupné pouze pro osobní počítače, ale Adobe slibuje brzy vydat také mobilní verze. Datum uvedení ostrých verzí zatím pochopitelně nebylo upřesněno, ale u platformy AIR 3 Adobe zmiňuje, že bude hotová do konce letošního roku, což nejspíš platí i pro Flash Player 11.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: