Adobe uvedla Photoshop Lightroom 3 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Software

Adobe uvedla Photoshop Lightroom 3

11. června 2010, 00.00 | Společnost Adobe uvedla v tomto týdnu na trh ostrou verzi svého produktu pro profesionální zpracování Raw snímků Lightroom 3. Co vše daná novinka přináší?

V úterý přišla společnost Adobe s významnou softwarovou novinkou, konečně totiž dala na trh ostrou verzi svého programu Photoshop Lightroom 3.

Jde o aplikaci pro profesionální správu a zpracování fotografií a na Macu představuje hlavního konkurenta pro program Apple Aperture, který se své třetí verze dočkal už v únoru (poté však Apple musel následnými aktualizacemi opravovat některé závažné chyby).

Jako veřejná beta verze ovšem byl Lightroom 3 dostupný již od loňského října, takže se na něj čekalo skutečně dlouho.

Lightroom 3 přináší velké množství zlepšení, nových nástrojů a funkcí. Například podporuje (tak jako Aperture 3) videozáznamy pořizované moderními digitálními zrcadlovkami (obvykle v HD rozlišení), výrazně zlepšil funkce pro potlačování šumu a pro zaostřování obrazu a nabízí korekce vad objektivů (a korekce perspektivy) na základě profilů konkrétních objektivů (jde o stejné funkce, jaké do Photoshopu CS5 doplňuje zásuvný modul Camera Raw 6.1).

Lightroom 3 rovněž umožňuje simulovat ve snímcích zrnitost klasického filmu, přičemž lze nastavovat vlastnosti „filmového zrna“.

Dále se měla citelně zvýšit rychlost programu, v reakci na rostoucí objemy fotografických knihoven i velikosti jednotlivých snímků. K fotografiím se dají přidávat vlastní vodoznaky, program nabízí nástroje pro jejich návrh.

Zlepšily se též možnosti tvorby obrazových prezentací, mohou se k nim připojovat vlastní zvukové stopy a lze je exportovat jako video, a to až do rozlišení 1080p. V obrazovce pro tisk nové nástroje umožňují připravovat a tisknout vlastní rozvržení snímků (nebo je ukládat jako JPEG soubory) a dají se z nich vytvářet přednastavené konfigurace.

Zlepšily se možnosti publikování fotografií na Webu, program se lépe integruje s nejpoužívanějšími fotoslužbami a vylepšil se také import snímků.

Významnou novinku tvoří možnost fotografování přímo do programu, kdy se k aplikaci připojí podporovaný digitální fotoaparát a snímky z něj se budou importovat do složky na daném počítači nebo v síti. (Seznam podporovaných fotoaparátů pro tuto funkci najdete tady.)

Novinek samozřejmě přináší Lightroom 3 ještě mnohem víc, jejich podrobnější přehled v angličtině předkládá Adobe na této stránce. Zde pochopitelně zmiňujeme pouze základní vlastnosti programu, podrobnější recenzi přinese Grafika později.

Jak jsme již uvedli, Lightroom 3 se nabízel v podobě beta verze celých sedm měsíců, během nichž vývojáři Adobe samozřejmě nezaháleli. Beta verze totiž zaznamenaly od loňského října 600 000 stažení, takže vzniklo ohromné společenství testujících a Adobe pochopitelně využívala jejich podnětů k doladění programu. Platnost beta verze Lightroomu 3 skončí 30. června, ti, kdo budou chtít program používat dál, si ho přirozeně budou muset zakoupit.

V USA se už Lightroom 3 prodává za 299 USD (upgrade z předchozích verzí stojí 99 USD), u nás zřejmě budou ceny podobné jako za verzi 2 (webový obchod Adobe pro nás nastavuje cenu 249 EUR bez DPH a pro upgrade pak 80 EUR).

Photoshop Lightroom 3 se nabízí pro Mac OS X a pro Windows. Verze pro Mac OS X vyžaduje procesor Intel, alespoň 2 GB RAM, nejméně 1 GB volného prostoru na disku a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, verze pro Windows má podobné nároky na hardware a funguje pod Windows XP SP3 nebo vyššími.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: