Adobe uvedla Acrobat 9 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe uvedla Acrobat 9

3. června 2008, 00.00 | V pondělí 2. 6. představila společnost Adobe Acrobat 9 novou podobu rodiny produktů určených k tvorbě a všestrannému využití formátu PDF. Novinky mimo jiné zahrnují rozšíření možnosti tvorby PDF dokumentů, nové cesty skupinové spolupráce či sdílení dokumentů prostřednictvím služby Acrobat.com, rozšířené možnosti použití PDF coby kontejneru pro různorodý obsah a v neposlední řadě i vylepšení pre-pressových funkcí především co se týká preflightu, práce s barvami či podpory tvorby vrstev. Více informací přinášíme v tomto článku.

Po několika neoficiálních náznacích z posledních týdnů přišla společnost Adobe dne 2. 6. s oficiálním představením Acrobatu 9, nové rodiny produktů pro práci s formátem PDF. Nových funkcí a vylepšení je skutečně celá řada, a tak budeme v tomto článku schopni nastínit jen ty nejdůležitější. V nejbližší době bychom se pak rádi pokusili nové funkce jednotlivých podob Acrobatu 9 představit podrobněji.

Verze a platformy

V rodině Acrobat produktů došlo s verzí 9 k několika významným změnám. Definitivně ukončena byla nabídka Acrobat Elements, low-end prostředku určeného k tvorbě a prohlížení PDF na kancelářských pracovištích. Verze Acrobat Standard, určená pro náročnější uživatele z kanceláří, je významněji rozšířena zejména v případě tvorby PDF z různých zdrojů a práce s formuláři, k dispozici je nicméně nyní pouze pro platformu Windows. Ve Windows i na Macovi lze používat Acrobat Pro (dříve Professional), nabízející mimo funkcionality Standard verze i řadu nástrojů určených pro pre-press, elektronické publikování či technickou grafiku, Windows podoba navíc (stejně jako v minulých dvou verzích) disponuje aplikací LiveCycle Designer pro návrh pokročilejších formulářů.

Nová podoba Acrobatu s přívlastkem Pro Extended je pak opět k dispozici pouze pro Windows, přičemž se jedná o následníka Acrobatu 3D, tj. verze Professional rozšířené o silné nástroje pro práci s 3D modely v PDF. K těmto - v mnohém vylepšeným a rozšířeným prostředkům - jsou nyní v Pro Extended přidány i nástroje pro tvorbu Flash videa, určeného k přehrávání v PDF souborech, komplexní prezentační prostředky sdružené v Adobe Presenteru a dále i nástroje pro práci s kartografickými informacemi.

Rodinu Acrobat produktů pak tradičně doplňuje i prohlížeč Adobe Reader, u něhož lze obdobně jako v předchozích dvou verzích využít i rozšířenou funkcionalitu, dostupnou jinak pouze v Acrobatu, spojenou zejména s komentováním a podepisováním dokumentů či zpracováním formulářů: podmínkou je, aby měl daný dokument odpovídajícím způsobem nastavena práva užití prostřednictvím některé z podob Acrobatu. Významnou novinkou je v případě Readeru možnost sdílení dokumentů a skupinového komentování prostřednictvím nové online služby Acrobat.com, která byla k dnešnímu dni uvedena v betaverzi, a jejíž funkce jsou samozřejmě dostupné i v jednotlivých podobách Acrobatu (viz další výklad).

Všechny podoby Acrobatu 9 a Reader 9 fungují ve Windows XP/Vista/Server 2003 (podpora pro 64-bitové systémy), Reader pak i ve Windows 2000. Acrobat Pro a Reader jsou k dispozici rovněž pro Mac OS X 10.4.11 a 10.5. Acrobat 9 produkty budou k dispozici v různých jazykových mutacích, v češtině bude takto dostupný Acrobat Standard/Pro ve Windows i na Macovi. Hardwarové nároky se oproti dřívějšku výrazněji nezměnily - viz odpovídající údaje na stránkách Adobe. Podle tvrzení Adobe došlo nicméně k výraznému urychlení náběhu i chodu Acrobat aplikací.

Všechny podoby Acrobatu v anglické, francouzské, německé a japonské verzi by měly být v prodeji od července 2008. Cenová nastavení uváděná v tiskové zprávě Adobe zřejmě pro trh v USA jsou 699 USD za Acrobat 9 Pro Extended (upgrade 229 USD), 449 USD za Acrobat 9 Pro (159 USD upgrade) a 299 USD za Acrobat Standard (upgrade 99 USD).

S Acrobatem 9 byly na červenec ohlášeny rovněž Creative Suite 3.3 Design Standard/Premium, Web Premium a Master Collection. Ty nabídnou obdobné aplikace jako v CS3 podobách s tím rozdílem, že v nich bude namísto Acrobatu 8 Professional přibalen Acrobat 9 Pro a navíc v případě Design Premium nově rovněž produkt Fireworks CS3, určený k tvorbě webové grafiky a prototypování designu webových prezentací.

Tolik o Acrobatu 9 souhrnně. Pojďme se nyní podívat na nejzajímavější z novinek v jeho jednotlivých podobách.

acrobat9-5f.jpg

Tvorba PDF

V mnoha směrech byly rozšířeny možnosti tvorby PDF. Týká se to zejména situací, kdy uživatel potřebuje složit PDF dokument z vícero úseků informací zkopírovaných z různých zdrojů: z obsahu schránky lze takto nejen vytvořit nový PDF dokument, ale rovněž stránku do dokumentu přidanou, propracované jsou i možnosti převádět do PDF pouze části tabulek Excelu. Obdobně pak v Internet Exploreru dovoluje rozšířená funkce pro převod webových stránek do PDF podoby převést jen určitý ucelený úsek stránky.

Funkce Web Capture pro převod webového obsahu do PDF byla výrazně vylepšena a měla by nyní garantovat výrazně větší věrnost převodu, týkající se i vložených multimediálních prvků. Pokročilé možnosti se nabízí při vkládání videa do PDF dokumentů v prostředí Acrobatu 9 Pro a Pro Extended, v Extended podobě jsou k dispozici i nástroje pro konverzi různých videoformátů na Flash video. Výrazněji vylepšeny jsou dále funkce pro OCR a skenování.

PDF Portfolio

Již minulá verze Acrobatu přinesla funci PDF Package (PDF balíček), tedy PDF dokumentu sloužícího coby (případně heslem či elektronickým podpisem zabezpečený) kontejner pro různé typy souborů - od jiných PDF dokumentů přes soubory kancelářských aplikací až po multimediální obsah. Posláním daného prostředku je poskytnout pohodlnou cestu jak přenášet, publikovat či třeba též archivovat zdroje spojené například s publikačním projektem, obchodní zakázkou aj.

Technologie PDF Portfolio v Acrobatu 9 PDF Package nahrazuje, přičemž přidává vylepšení týkající se zejména rozhraní, skrze které uživatelé k obsahu Portfolia přistupují. Využít zde lze interaktivitu založenou na Flashi či třeba i multimediální prvky, Acrobat Pro Extended přitom pro tvorbu těchto rozhraní nabízí sadu profesionálně vyhlížejících a fungujících šablon. Daným způsobem se tedy mimo jiné nabízí nové cesty, jak doručit efektivně vyhlížející sestavu elektronických informací čtenářům či zákazníkům.

acrobat9-1f.jpg

Integrace s Flashem

Produkty rodiny Acrobat 9 - včetně Readeru - mají v sobě nyní integrován runtime Flash Playeru. To tedy dovoluje Flash prezentace i Flash video vložené do PDF dokumentu přehrávat přímo v těchto aplikacích. Mimo prosté distribuce daného typu obsahu prostřednictvím PDF se tak naskýtají nové cesty, jak například PDF dokument opatřit interaktivním rozhraním či jinak statickou prezentaci doplnit Flash videem.

Formuláře

Výrazněji byly rozšířeny možnosti práce s formuláři. Tvorbu formulářů a sběr dat jejich prostřednictvím nyní podporuje i Acrobat Standard (workflow o až 500 účastnících), a to včetně možnosti nastavit odpovídající rozšířená práva užití pro Reader. K distribuci formulářů či sběru a vyhodnocování formulářových dat lze nyní využít i službu Acrobat.com, což zejména pro menší formulářové projekty může být dosti zajímavá volba. Vylepšeny byly možnosti tvorby formulářů s pomocí odpovídajícího průvodce, dovolující na formulář přetvořit skenovaný či elektronický dokument.

acrobat9-4f.jpg

Spolupráce a sdílení

Stávající, již tak dosti bohaté možnosti skupinové spolupráce nad PDF dokumenty nyní Adobe výrazně rozšířila díky službě Acrobat. com (k využívání služby je zapotřebí bezplatná registrace, resp. Adobe ID). Jejím prostřednictvím bude možno skupinově komentovat (i s pomocí Readeru, budou-li u dokumentu adekvátně nastavena odpovídající práva ve verzi Pro či Pro Extended) dokument umístěný v úložišti této služby, kam se rovněž ukládají komentáře jednotlivých účastníků. (Jedná se tedy o náhradu dosavadní funkce pro anotování v prostředí webového prohlížeče, dostupné pouze pro uživatele Acrobatu.) K dispozici je pak i synchronizovaný pohled na PDF dokument sdílený prostřednictvím Share.

acrobat9-3f.jpg

Komentářový workflow by měl být dále usnadněn díky rozšířeným schopnostem průvodce pro distribuci dokumentů ke komentování či nástroje Tracker pro nastavení a sledování komentářových workflow (upozorňování účastníků na nutnost provedení recenze, anoncování nových komentářů aj.). Komentovat nyní lze i video vložené do PDF dokumentu, resp. jeho jednotlivé snímky.

Prostřednictvím Acrobat.com je dostupná rovněž nová služba Adobe ConnectNow pro online meetingy, fungující na bázi Flashe. Narozdíl od dřívějších podob Connect, uvedených s Acrobatem 8, je k dispozici zdarma - nicméně pouze pro tři účastníky. Účastníci meetingu si mohou informace ohledně PDF dokumentu či jakéhokoli jiného obsahu zobrazeného na zvolené sdílené obrazovce vyměňovat prostřednictvím textového chatu či telefonického hovoru, k dispozici je i možnost vzdálené kontroly počítače.

Acrobat.com navíc umožňuje sdílení (zaslání odkazu přes e-mail, vložení odpovídajícího kódu do webové stránky) či osobní ukládání PDF dokumentů. Ty je možno do úložiště služby nahrát přímo z Readeru či Acrobatu, k dispozici je úložný prostor o objemu 5 GB. V rámci Adobe.com se dále nabízí i přístup k online textovému procesoru Buzzword či službě pro online tvorbu PDF. Funkce Acrobat.com lze využívat i s pomocí odpovídajícího AIR klienta.

Pre-press

V případě pre-pressového nasazení (podporovaného ve verzích Pro a Pro Extended) se výraznější změny týkají především preflightového enginu. Tento nyní podporuje řadu nových standardů, např. PDF/X-4, PDF/X-4p, PDF/X-5 či PDF/E. K dispozici je v něm dále nově podpora záznamů o provedené verifikaci (jakýchsi virtuálních tiketů) vložených do dokumentu - svým způsobem se jedná o technologii podobnou Enfocus Certified PDF.

Vhod jistě mnohdy přijde značně vylepšená funkce porovnávání dokumentů, interaktivní kontrolu metadat objektu dovoluje nový Object Inspector. Vylepšeny byly možnosti konverzí mezi barvovými prostory, RGB a CMYK černou barvu lze převést na tiskovou čerň, k dispozici jsou zabudované Pantone knihovny použitelné při převodech přímých barev či preflightových úpravách (mapování). Náhled přetisků v Acrobatu a Readeru se nyní aktivuje automaticky ve chvíli, kdy jsou zobrazeny překrývající se objekty.

acrobat9-2f.jpg

Vrstvy

Acrobat 9 Pro/Pro Extended dovoluje i tvorbu vrstev v PDF dokumentech. Tyto lze vytvářet s pomocí preflightového enginu na základě zadaných kritérií (například vrstvy pro text, bitmapy a vektory pro lepší kontrolu apod.), dále lze do dokumentu importovat jiný dokument coby zvláštní vrstvu. Tímto se naskýtá celá řada aplikací, počínaje různými formami vizuálního preflightu, pokračuje tvorbou vícero mutací publikace uložených v jediném dokumentu a konče využitím při elektronickém publikování.

Závěrem

Zajímavých novinek je v Acrobatu 9 opravdu dost. Stejně jako v případě několika posledních verzí Acrobatu se ovšem naskýtá kacířská otázka, zda jich není dokonce příliš mnoho, resp. zda současní uživatelé dokáží - a chtějí - nabízené možnosti opravdu naplno využívat. Tuto otázku ale asi jen těžko zodpovíme, namísto toho bychom se rádi v našich dalších článcích podívali podrobněji na to nejzajímavější, co nová rodina Acrobat produktů nabízí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: