Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Adobe představila Digital Editions: přelom v distribuci eBooků?
Sony eBook Reader
27. října 2006, 00.00 | Společnost Adobe zveřejnila nedávno betaverzi svého nového prohlížeče elektronických
knih. Jde o rich internet aplikaci na bázi technologií Flash, PDF a XHTML, jež bude
základem uceleného systému pro distribuci elektronických publikací. Co zajímavého
přináší Digital Editions čtenářům či vydavatelům?
Trh s elektronickými knihami prožívá v poslední době určitou renesanci. Není tomu tak dávno co jsme v dané souvislosti blíže referovali o nástupu několika nových zařízení (Sony Reader aj.) určených ke čtení daného typu obsahu. Před několika dny pak s vysoce zajímavou aktivitou na daném poli přišla společnost Adobe. Konkrétně takto zveřejnila betaverzi aplikace Digital Editions, která představuje prohlížeč eBooků v novém stylu a zároveň slibuje výhledově nový model prodeje elektronických publikací, který by mohl přitáhnout zájem mnoha vydavatelů. Jakými možnostmi daná technologie disponuje a jaké změny na poli eBooků by mohla přinést? Odpověď na danou otázku hledáme v tomto článku.
Základní přiblížení
Pro Digital Editions je třeba vyrazit na server Adobe Labs, vývojového střediska, které poskytuje uživatelům preview různých technologií z dílny Adobe. První překvapení čeká na uživatele při instalaci Digital Editions. Nejedná se totiž o program v pravém slova smyslu, ale Rich Internet Application, založenou na technologii Flash, resp. Flash Player 9. Instalace takto proběhne přímo z okna prohlížeče, po krátké chvíli se daná aplikace (komunikující zatím pouze výlučně anglicky), jejíž instalační soubor má cca 2,5 MB, usídlí ve vašem počítači (coby jediný spustitelný soubor o velikosti cca 6,5 MB). Veškeré updaty i jiné změny v aplikaci se pak řeší automaticky přes Internet.
Je ovšem třeba říci, že vše zatím platí pouze pro platformu Windows (XP SP2/2000 SP4). Brzy by se každopádně měla objevit i podoba i Mac OS X a výhledově i verze pro Linux, takřka jisté jsou pak verze pro mobilní zařízení, včetně třeba vybraných smart telefonů.
Prohlížení PDF publikace
Práce s eBooky
Digital Editions nabízí spartánské, nicméně docela módně vyhlížející prostředí, přes které lze spravovat knihovnu digitálních publikací (mód Library) a tyto si pak zde prohlížet (mód Reading). Pro publikace k vyzkoušení je asi nejvhodnější navštívit buďto opět příslušnou sekci Digital Labs nebo komplexnější sample eBook library. Nečekejte zde ovšem žádnou záplavu bestesellerů, v zatím poměrně skromné nabídce je několik klasických děl z projektu Gutenberg, u kterých už vypršela autorská práva, jako jsou třeba "The Adventures of Sherlock Holmes" A. C. Doyla nebo "Alice's Adventures in Wonderland" L. Carrolla, u publikací chráněných copyrightem jsou k dispozici pouze výňatky. Každopádně je takto k dispozici dosti různorodý textový a obrázkový materiál, dovolující testovat pohodlnost čtení v Digital Editions.
Download publikace je snadný, stačí kliknout na odpovídající tlačítko v online knihovně, publikace se pak automaticky stáhne a umístí do library, následně se rovnou zobrazí k prohlížení. V současné verzi podporuje Digital Editions prohlížení speciálních PDF a XHTML souborů. V prvním případě jde poměrně překvapivě o obsah v PDF/A, tedy verzi PDF určené pro archivaci, jež se nedávno stala ISO standardem, k základním možnostem tohoto standardu jsou přidány například funkce pro zabezpečení a digitální správu autorských práv. Skutečnost, že jsou podporovány publikace v takto omezené podobě PDF znamená, že některé prvky normálních PDF dokumentů, jako jsou třeba formulářová pole, JavaScript, 3D obsah či poznámky nelze v Digital Editions použít. Až ve finální verzi produktu bude k dispozici podpora JPEG2000 a JBIG2. Daný prohlížeč tedy rozhodně není jakousi alternativou Adobe Readeru.
Podpora XHTML dialektu je zatím experimentální, jde totiž o formát IDPF OEBPS, který čeká schválení nové podoby. Výhledově by měly být v Digital Editions podporovány SWF, tedy Flash animace, což zní hodně zajímavě (možnost multimediálního obsahu).
Prohlížení OEBPS publikace
Podle typu formátu jsou trochu odlišné možnosti prohlížení. V případě PDF se nabízí jedno- či dvoustránkový pohled, případně lze použít automatické zarovnání pohledu na šíři okna či velikost stránky, k dispozici je posuvný výřez. U OEBPS je možná pouze změna velikosti písma, dokument se takto automaticky přeformátuje podle velikosti okna a pokud je tato dostatečná, přepne se automaticky na dvou- či dokonce třísloupcový layout. Pro oba typy publikací je k dispozici jednoduchá vyhledávací funkce, využít lze obsah (pokud jej publikace má) či přechod na zvolenou stránku, prohlížeč si pak pro každou publikaci pamatuje naposledy prohlíženou pozici a použitý zobrazovací mód. Do budoucna je slíbena podpora záložek, poznámek a tisku (ano, i tuto funkci produkt zatím postrádá) publikací, po zabudování podpory pro Flash soubory bude věříme možno pracovat se zvukem. Rovněž by bylo dobré, kdyby prohlížeč uměl otevírat zaheslované PDF dokumenty a dovoloval lépe kontrolovat některé zobrazovací charakteristiky (sloupce, písma aj.). Od některé z příštích beta podob je přislíbena možnost zobrazovat obsah i přímo v okně webového prohlížeče, zatím prohlížeč Digital Editions funguje pouze jako samostatná aplikace.
V módu Library má uživatel k dispozici několik základních funkcí pro správu publikací. Může si je takto setřídit podle různých kritérií (název, autor aj.), dále je k dispozici náhled základních metadat. Možné je pak přidávání publikací z úložišť daného počítače či též mazání publikací. Chybí přinejmenším možnost hierarchického členění do složek.
Silně nás zarazily paměťové nároky nám dostupné beta verze. Více jak 70 MB obsazené RAM při prohlížení jednoduché textové publikace je vskutku dost. Pevně věříme, že u Adobe zapracují na optimalizaci, neboť jinak by představa "odlehčeného" prohlížeče takto skončila v půli cesty.
Mód Library
K licenčnímu modelu
Prohlížeč je samozřejmě jen jednou stranou mince, tou druhou, zřejmě i důležitější, bude technologie pro výrobu a distribuci publikací podporovaných Digital Editions. To hlavní, co zatím v daném ohledu víme, je to, že podle všeho bude možná i taková forma provozu distribuce, jež bude financována z reklam "vysílaných" v prohlížeči. To by byl oproti minulosti velký pokrok, investice do odpovídajících technologií byly zatím, zejména v případě Adobe, značně vysoké. Mimo prodeje a poskytování publikací zdarma by pak mělo být možné si i knihy pouze "půjčovat" na určitou dobu.
Prohlížeč Digital Editions dovoluje pracovat s publikacemi, jejichž zabezpečení je nastaveno s pomocí dřívější (před časem ukončené) technologie Adobe Content Server, nevyžaduje přitom počáteční aktivaci, jak tomu bylo v jiných produktech. Uživatelé si takto Digital Editions budou muset určitě nainstalovat s Adobe Readerem či Acrobatem 8, které již přímo (narozdíl od verzí 7 uvedených produktů) takovéto publikace nepodporují. Nová technologie pro provozování zabezpečené distribuce ponese název Adobe Content Protection Service (založeno na Adobe Policy Serveru) a bude přímo podporována i v Readeru a Acrobatu 8.
Závěrem
Digital Editions je hodně zajímavým pokusem Adobe akcelerovat situaci na trhu s elektronickými knihami. Doba je přitom příslušným technologiím nakloněna, mimo výrazně lepšího pokrytí Internetem přibývá nejrůznějších mobilních zařízení jako jsou Tablet PC, PDA či smart telefony, a dále také specializovaných prostředků pro čtení elektronických knih, ve stylu v úvodu zmíněného Sony Readeru. Za přelomový považujeme především distribuční model: pokud by Digital Editions dovolovaly prodej elektronických publikací bez nutnosti horentních investic do provozu odpovídajících serverových řešení, mají značnou šanci na úspěch - úspory by vedly k většímu zájmu vydavatelů a věříme, že i nastavení výrazně výhodnějších cenových modelů (až na hladinu, kdy je pohodlnější elektronickou publikaci si koupit nežli ji krást). Celý projekt je pak možno se zájmem sledovat i po technické stránce, jedná se o vlastně první pokus prosadit výrazněji rich Internet aplikaci, další by přitom měly následovat s uvedením platformy Apollo.
Provázání s Internetem dovolí v případě Digital Editions nabídnout i různé zajímavé doplňkové služby, které dnes známe z oblasti webového publikování. Mimo inzerce a jiné interakce se čtenáři či nabídky multimediálního obsahu přes Flash formát se zde naskýtá také třeba možnost social-networkingu (sdílení poznámek, seznamů literatury apod. mezi čtenáři), výpůjček, dynamického obměňování obsahu (periodika) aj. Na plné prosazení dané technologie si nicméně určitě ještě počkáme, první ostrá verze Digital Editions je již každopádně přislíbena někdy na začátek příštího roku.
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024