Adobe Dreamweaver CS5.5: vylepšená verze editoru webových stránek - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe Dreamweaver CS5.5: vylepšená verze editoru webových stránek

9. května 2011, 00.00 | Známý profesionální editor webových stránek povýšil v rámci inovované sady aplikací Adobe Creative Suite 5.5 na verzi 11.5 a dočkal se několika aktualizací souvisejících například s kontrolou webů, prostředím pro vývoj mobilních aplikací, rozšířenou podporou protokolu FTP a mimo jiné i integrací doplňku pro HTML5 a CSS3. Popis všech novinek v Dreamweaveru CS5.5 najdete v článku.

Po akvizici Macromedia a poměrně brzkém zrušení vývoje Adobe GoLive se Adobe Dreamweaver stal stěžejním nástroje společnosti Adobe pro tvorbu a vývoj webových stránek a zjednodušeně řečeno také webových prezentací či aplikací. Dreamweaver kombinuje špičkový a v současně době patrně nejlepší vizuální (WYSIWYG) editor webových stránek s možností psaní a vkládání kódu stránek v podobě HTML/XHTML tagů, kaskádových stylů, JavaScriptů a další případných komponent websitů.

Editor existuje ve verzích pro Windows i Mac OS X a prodává se buď samostatně, nebo jako součást různých edicí balíku Adobe CS5.5, který obsahuje i různé další vylepšené aplikace předchozí sady CS5 například v podobě Adobe Flash Professional CS5.5.

HTML5 + CSS3 a widget multimediálního přehrávače

Hned na úvod popisu novinek podotýkám, že žádné převratné novinky Adobe Dreamweaver CS5.5 sice neobsahuje, avšak některé z nabízených inovací se mohou v praxi hodit. První dvě již známá rozšíření editoru byly dříve dostupné samostatně jako vývojové či spíše vývojářské doplňky v Adobe Labs. Jedná se o rozšíření v podobě podpory HTML5 + CSS3 a integraci se online službou Adobe BrowserLab pro vizuální kontrolu webových stránek v různých verzích webových prohlížečů pro Windows a Mac OS X.

V panelu a paletě pro vkládání a manipulaci s HTML tagy tedy najdeme nové tagy například pro multimédia a značky pro vektorovou (SVG) grafiku. Tag pro video s podporou QuickTime a svg značky nově podporuje i živé zobrazení náhledu webové stránky, ze kterého můžete v Dreamweaveru CS5.5 přepnout na klasický náhled či režim zobrazení zdrojového kódu, případě jejich kombinace.


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - prostředí editoru s WYSIWYG náhledem webové stránky a přehledem kaskádových stylů


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - integrované značky HTML5

S kaskádovými styly a novými pravidly v rámci připravovaného standardu CSS3 souvisí aktualizovaný panel pro úpravy kaskádových stylů a možnost zadávat příkazy médií, využívaná mimo tisku například pro vývoj a ladění vzhledu webových stránek pro mobilní zařízení či tablety.
Podporu značky pro video v HTML5 můžete využít v další novince editoru, kterou je widget multimediálního přehrávače videa kompatibilní s Internet Explorerem, Firefoxem, Safari, Chrome i Operou.


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - živý náhled webové stránky a pohledem na rovněž "živý" zdrojový kód


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - panel Náhledů na více obrazovkách a okno multimediálních dotazů pro testování skupin kaskádových stylů

jQuery Mobile a nové šablony webových stránek

Protože společnost Adobe je nyní jedním z oficiálních sponzorů javascriptové knihovny jQuery, je poměrně logické, že v Dreamweaveru CS5.5 nově najdeme integrovanou knihovnu jQuery Mobile pro vývoj mobilních aplikací a vizuálně dokonalých webových stránek.

jQuery UI lze dále využívat na tvorbu interaktivních widgetů pro webové aplikace propojené s databází a datovými prvky s různými vlastnostmi včetně třídění, stránkování, výběru a filtrování řádku tabulkových dat. Rozšířené jsou i šablony webových stránek, ve kterých najdeme několik nových šablon webů pro mobilní telefony.


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - nové šablony webových stránek pro HTML5 a jQuery Mobile

Kontrola webových stránek

Panel náhledů pro více obrazovek současně rovněž známe z Adobe Labs, stejně jako službu Adobe BrowserLab, která je již nějaký čas oficiálně k dispozici v rámci služeb CS Live. Náhledy pro několik obrazovek se hodí zejména při vývoji a vizuální kontrole webových stránek a aplikací pro tablety, PDA zařízení a chytré telefony, které většinou mají nižší rozlišení než displeje běžných notebooků či desktopových monitorů.

Pro zápis a zobrazení samostatných stylů slouží funkce Dotazy na média, živý náhled webové stránky pak má aktualizované jádro WebKit (ne však jeho nejnovější verzi).

Adobe BrowserLab nově nabízí zobrazení v prohlížeči Firefox, online kontrola je dostupná v rámci služeb Adobe CS Live přes jednotné Adobe ID. Trochu komické jsou ovšem podmínky licence služeb Adobe CS Live, které jsou oficiálně nedostupné všem uživatelům mladším 13 let. Užitečné při kontrole webových stránek je i nové propojení na online W3C validátor, jehož výstup je pak zobrazován přímo v příslušném panelu Adobe Dreamweaveru.


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - ověřování validity kódu webových stránek prostřednictvím online W3C validátoru

Mobilní aplikace a inovovaná správa verzí

Mezi další zajímavé novinky z oblasti mobilních zařízení a tabletů s Androidem a iPhone OS patří v Dreamweaveru CS5.5 možnost tvorby nativních aplikací a balíčků s pomocí nástroje PhoneGap. Stávající HTML kód umí editor sám převést na aplikaci pro zmíněné typy mobilních zařízení, přičemž vývojové prostředí a emulátor Android OS umí Dreamweaver CS5.5 sám nainstalovat do zvolené složky na pevném disku.

Publikování a nahrávání websitů na servery je nyní možné přes protokoly FTPS a FTPeS, aktualizována je i správa verzí editovaných dokumentů – nově s podporou systému Subversion 1.7.
Adobe Dreamweaver CS 5.5 - automatizovaná instalace a konfigurace vývojového prostředí + emulátor Android OS pro vývoj mobilních aplikací


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - inovovaná podpora správy verzí dokumentů/projektů


Adobe Dreamweaver CS 5.5 - inovovaná podpora protokolů FTPS a FTPeS

Závěr

Reálných novinek v Adobe Dreamweaveru CS5.5 není nijak mnoho – některé výše popsané funkce je možné přidat i do předchozí verze editoru, řada dalších novinek spojených s mobilními zařízeními se zase bude hodit jen některým webdesignérům. Celý upgrade na verzi CS5.5 tedy můžeme brát spíše jako úvodní vstup pro (doufejme, že z hlediska inovací mnohem výraznější) sadu CS6, jejíž uvedení na trh lze očekávat nejdříve v příštím roce.

Zkušební verzi různých edic sady Adobe CS5.5 si můžete stáhnout zdarma. Česká verze Creative Suite 5.5 Master Collection není zatím jako trial oficiálně k dispozici.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » testovaci  

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: