Adobe Creative Suite 3: nástup velké rodiny - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Adobe Creative Suite 3: nástup velké rodiny

28. března 2007, 00.00 | Společnost Adobe včera představila novou Creative Suite 3. Ta má plných šest podob, které se snaží pokrýt nároky pre-pressu, webdesignu i multimediálního zpracování. Jak konkrétně dané podoby vypadají a co lze od nich očekávat zejména v případě pre-pressu či webdesignu?

Společnost Adobe je dnes (zvláště po akvizici společnosti Macromedia) bezesporu nejvýznamnějším poskytovatelem softwaru pro publikační průmysl. Již po nějaký čas přitom svá zásadní řešení - tj. InDesign (sazba), Photoshop (bitmapová grafika a digitální fotografie), Illustrator (vektorová grafika), Acrobat Professional (PDF) či GoLive (webdesign) - nabízí v podobě integrovaného balíku Creative Suite. Po předchozích dvou podobách se v těchto dnech uživatelé dočkali ohlášení podoby třetí. Ta bude k dispozici v plných šesti variantách - takže Adobe začala právem na svých stránkách mluvit o "Creative Suite Family", jež v sobě kombinují mimo základních publikačních aplikací Adobe i nástroje získané od společnosti Macromedia, určené primárně pro webdesign, a dále prostředky pro zpracování zvuku či videa (resp., řečeno slovy Adobe, určené pro dynamická média). Co konkrétně nové bundly přináší? A na co se mohou takto těšit uživatelé z oblasti pre-pressu či webdesignu? To jsou otázky, na které bychom rádi alespoň částečně odpověděli v tomto článku.

K jednotlivým podobám

Náš výklad o jednotlivých podobách Suite bude asi nejlepší začít tabulkou převzatou ze serveru Adobe, srovnávající dané edice. Jak je na ni vidět, pro design, resp. primárně oblast pre-pressu, jsou nyní k dispozici podoby Design Premium a Standard, pro tvorbu webového obsahu zde jsou Web Premium a Standard a konečně pro dynamická média je určena Production Premium. Ti, kdo z nějakých důvodů potřebují mít k dispozici skutečně vše, si mohou zakoupit Master Collection.

cs3ob1-1f.jpg

U novinek si lze povšimnout především nabídky dvou verzí Photoshopu: jak jsme na Grafice psali již dříve, základní i Extended podoba poskytují shodné základní funkce, z nichž ty specifické pro CS3 měli uživatelé možnost poznat již od prosince loňského roku prostřednictvím odpovídající betaverze. Extended podoba k nim přidává rozšířené schopnosti zpracování 3D obsahu, videa a animací, a dále možnosti práce s technickou či medicínskou grafikou. Zajímavé je, že základní podoba je k dispozici výlučně ve verzi Cretive Suite 3 Design Standard, všechny ostatní verze nabízí podobu Extended.

Jistě pro nikoho není žádným překvapením, že k tvorbě webového obsahu jsou v rámci Creative Suite 3 nabídnuty produkty (dříve Macromedia) Flash (interaktivní animace), Dreamweaver (webové prezentace), Fireworks (webová grafika) a Contribute (webové publikování v kancelářích), ve všech těchto případech došlo k rozšíření funkcí a doplnění integračních funkcí dovolujících lepší spolupráci s ostatními aplikacemi Suite. Příkladem za všechny takto může být použití kombinace InDesign-Dreamweaver k webovému publikování původně tištěných dokumentů (InDesign exportuje do XHTML), import nativních Photoshop či Illustrator souborů do Flash a Fireworks se zachováním mnoha charakteristik či přístup k publikačním zdrojům přes Bridge nebo versioning s pomocí Version Cue.

Zaujmou zde pak minimálně tři skutečnosti: první je, že Fireworks slouží k tvorbě grafiky pouze ve Web edicích, v Design podobách zůstala tvorba webové grafiky na Photoshopu (bez ImageReady, její funkce jsou nyní suplovány Photoshopem). Dále pak není bohužel žádným překvapením odstranění GoLive z Creative Suite, podle dřívějších ujištění Adobe se bude pokračovat ve vývoji a podpoře tohoto řešení jako samostatného produktu, je otázkou, jak moc se zde jedná pouze o deklarovaný úmysl a nakolik budou uživatelé v budoucnosti nakonec příjemně či nepříjemně překvapeni. Konečně je pak možná ještě větší otazník nad budoucností Macromedia FreeHandu MX, kterému Adobe nedala ani v nejmenším přednost před Illustratorem.

V případě multimediálního řešení Production Premium dostávají (resp. dostanou) uživatelé do rukou nové podoby produktů Premiere Pro (video), After Effects Professional (vizuální efekty a animace), Soundbooth (zvuk) a Encore (DVD, Blu-ray a SWF prezentace), provázání daných aplikací zajišťuje Dynamic Link. Novinkami pak jsou aplikace OnLocation pro diskový recording a monitoring a dále Ultra pro klíčování na barvu. Dané nové aplikace jsou "Windows Only" a tak pro jejich použití budou muset Mac uživatelé nasadit Intel Macy s Boot Camp či virtualizační software.

Novinkou společnou všem podobám Suite je Device Central. Jedná se o prostředek usnadňující vývoj obsahu pro mobilní telefony a další podobná zařízení: v podstatě jde o emulátor chování obsahu připraveného v aplikacích Suite (např. Photoshopu či Illustratoru) na mobilním zařízení. Dopracovány pak byly i Bridge, správce zdrojů v Suite, Version Cue, určený pro versioning a skupinovou spolupráci (daný produkt by měl být nyní uživatelsky přívětivější a ještě více nežli dříve provázán s Bridge) či Stock Photo pro online nákup fotografií, ilustrací a dalšího obsahu. Acrobat Connect (postavený na Flash) je pak prostředkem pro online konference, jehož provoz bude ovšem muset uživatel případně hradit zvlášť, na subskripční bázi.

Novinky v aplikacích pro pre-press a webdesign

Popsat na tomto místě všechny anoncované novinky v jednotlivých komponentách Suite není dost dobře možné. Pokusme se proto nyní říci něco málo zejména o tom nejzásadnějším co se týká aplikací, určených pro tištěnou a webovou produkci, v nejbližší době chystáme na Grafice sérii článků, které se budou novinkám věnovat více do hloubky, a to i těm, jež patří do Production Premium.

Photoshop a Acrobat

V případě Photoshopu, Bridge a Acrobatu 8 Professional si dovolíme čtenáře odkázat na naše dřívější články na dané téma, konkrétně seriál věnovaný pre-release Photoshopu CS3 a Bridge a dále články v rubrice PDF věnované Acrobatu 8. V případě Photoshopu se brzy podrobněji vrátíme zejména k možnostem, jež nabízí podoba Extended.

InDesign

U InDesignu (a dále Illustratoru, Photoshopu či Flashe) je vhodné nejprve zmínit přepracované rozhraní v duchu toho, které nabídla již pre-release Photoshopu CS3, tj. s dokovatelnými paletkami. (Další aplikace z jednotlivých podob Suite mají design jiný.) Manipulaci se stránkami zpříjemní náhled jejich obsahu na paletě Pages. Co pak mnozí uživatelé InDesignu určitě uvítají s nadšením, je podpora tabulkových (a buňkových) stylů, jež je postavena na obdobných principech, jako styly objektové, vylepšeno bylo i přebírání tabulek z Excelu (zachování formátování v těle tabulky). Přímo v prostředí InDesignu pak lze aplikovat nedestruktivně různé efekty známé z Photoshopu (stínování, reliéf aj.), průhlednost je možno aplikovat na úrovni tahu, výplně či textu, nikoli pouze celých objektů.

cs3ob1-2f.jpg

Snazší je nyní vkládání většího množství obrázků do layoutu ("zásobníkový" kurzor), přičemž použít lze přednastavení rámečků co se týká zarovnání zde vložených obrázků. Do dokumentů je možno umisťovat jiné dokumenty InDesignu a zajistit tak různé zajímavé kombinování obsahu především v případě skupinové spolupráce. Zejména pro tu jsou nyní v InDesignu "oficiálně" podporovány i poznámky, používané dříve primárně s InCopy (i InCopy je nyní v podobě CS3, podrobně se ji opět budeme věnovat někdy příště).

Výrazně vylepšená (minimálně o třídu) byla funkce hledání a náhrad, podporující nyní GREP pro práci s regulárními výrazy a hledání či záměny nejen v textu, ale libovolných typech objektů. Při práci s dlouhými dokumenty lze nyní používat různé proměnné ve stylu toho, co uživatel zná z textových procesorů (záhlaví, zápatí, čas, datum aj.), flexibilnější a automatizovatelnější jsou i výčty či vnořené styly. Vylepšeny by měly být i možnosti automatizace s pomocí skriptů či XML publikování. Jak pak již bylo řečeno výše, InDesign nyní umí exportovat své dokumenty do XHTML k publikování na Webu přes Dreamweaver.

cs3ob1-3f.jpg

InDesign nyní také umí různé efekty

Illustrator

I Illustrator nyní disponuje dokovatelnými paletkami, chování rozhraní a nastavení mnoha parametrů dokumentu se automaticky přizpůsobí typu média, pro který je navrhován obsah (tisk, Web, mobilní zařízení), rychlý, kontextově senzitivní přístup k různým nástrojům dovoluje Control Panel. Funkce LiveColor umožňuje pracovat s kombinacemi barev nastavenými v harmonických poměrech. Nový nástroj Eraser dovoluje snáze promazávat obrázek ve stylu obdobného prostředku Photoshopu, snazší a flexibilnější má být práce s kotevními body. Isolation mode pak umožňuje pracovat v obrázku pouze s určenou sadou objektů. Crop Area Tool dovoluje určit v ilustraci výsek pro tisk či export. Více provázána byla spolupráce s Flashem, který nyní po otevření ilustrace z Illustratoru může dále pracovat s původními symboly, kotevními body, vrstvami, výplněmi, skupinami, jmény objektů apod. Materiály Adobe slibují u Illustratoru také zvýšený výkon.

cs3ob1-4f.jpg

Illustrator s novým nástrojem Live Color

Dreamweaver

Zásadní novinkou pro návrháře webových stránek v Dreamweaveru bude asi prostředek Browser Compatibility Check pro testování kompatibility s jednotlivými webovými prohlížeči, jež takto dovoluje zkontrolovat celou webovou prezentaci, a to zejména z hlediska možných problému s kaskádovými styly (CSS). K řešení nalezených problémů by pak měl posloužit CSS Advisor, jež k danému účelu využívá odpovídající webový komunitní server. Problémy s vývojem kompatibilních stránek by dále měly eliminovat připravené CSS šablony, kterých je několik desítek. Návrh dynamických interaktivních stránek na platformě AJAX usnadní rozsáhlá integrace JavaScript library Spry framework do prostředí Dreamweaveru. Jak jsme pak již naznačili výše, Dreamweaver umí nyní lépe přebírat obsah z Photoshopu, umožňuje přímé publikování na Webu z InDesignu a ve spolupráci s Device Central dovoluje i vývoj webových aplikací pro mobilní zařízení.

cs3ob1-5f.jpg

Prostředí Dreamweaveru CS3

Flash

Rovněž Flash má nové rozhraní s dokovatelnými paletkami. K dispozici jsou v něm také nové kreslicí nástroje založené na Bézierových křivkách. Již výše zmíněná integrace s Photoshopem a Illustratorem dovoluje výrazně více používat rozvržení obsahu nastavené v daných aplikacích. Vylepšeny byly nástroje pro práci s jazykem ActionScript, k dispozici je nyní nový debugger. Import videa usnadňuje vylepšený Flash Video Encoder, Flash animaci lze exportovat do podoby QuickTime videa. I Flash pak dovoluje vývoj mobilního obsahu ve spolupráci s Device Central.

cs3ob1-6f.jpg

Nového rozhraní se dočkal i Flash

Fireworks

V případě Fireworks je opět k dispozici úzká vazba na Photoshop a Illustrator, dovolující v rámci webové grafiky kombinovat bitmapový a vektorový obsah. Dále je k dispozici i propojení s Dreamweaverem a Flashem, ve Fireworks lze takto navrhovat například nabídky pro webové prezentace Dreamweaveru. Podporována je tvorba vícestránkového obsahu uloženého do jediného PNG souboru. Prototypy je možno flexibilněji vytvářet s pomocí vrstev. Z Photoshopu byly převzaty různé styly prolínání, dovolující novým způsobem aplikovat různé efekty. Ke snadné tvorbě motivů se nabízí knihovna symbolů a animací. Grafiku je možno optimalizovat pro různé podmínky s použitím odpovídajícího exportního nástroje.

Contribute

Prostředek pro webové publikování v kanceláři Contribute nyní výrazně zjednodušuje tvorbu blogu či webové stránky z prostředí Microsoft Office. Pro editaci blogů je poskytován WYSIWYG editor. Snadné je vkládání PDF dokumentů či Flash videa do vytvářených stránek. Možnost editace stránky či blogu z prostředí webového prohlížeče je nyní k dispozici i v prostředí Internet Exploreru 7 a Firefoxu 2. Produkt se pyšní rovněž vyšším výkonem při editaci obsahu.

Systémové požadavky

Jednotlivé podoby Creative Suite budou k dispozici pro Windows XP/Vista a Mac OS X 10.4.8-9. I přes proklamované urychlení jednotlivých aplikací je přitom požadován pro chod na jednotlivých platformách minimálně 1 GB RAM, Windows stroje by měly disponovat procesorem minimálně Pentium 4, na Macovi pak G4, G5 či Intel (aplikace Suite jsou Universal Binary, tedy pro Intel procesory optimalizované). Hovoříme takto o nárocích jednotlivých podob Suite, nikoli jejich jednotlivých komponentách, které budou většinou k dispozici ke koupi i samostatně. Photoshop Extended pak bude pro některé své funkce požadovat grafické karty s podporou OpenGL 1.4, resp. DirectX 9 a alespoň 64 MB VRAM. Bližší podrobnosti k systémovým nárokům doporučujeme dohledat na odpovídajících stránkách Adobe.

Ceny a dostupnost

Design Premium a Standard budou k dispozici od dubna, podle údajů z odpovídajících tiskových zpráv Adobe bude cena Premium verze činit 61 556 Kč (zde a dále uvádíme doporučené ceny bez DPH), Standard podoby pak 39 093 Kč. Stejně tak bude možno od dubna zakoupit Web Premium za 52 317 Kč a Standard za 30 760 Kč. Konečně Production Premium bude uvedena až ve třetím čtvrtletí tohoto roku, možné jsou předběžné objednávky za cenu 61 556 Kč. V případě Master Collection zatím známe pouze cenu ze stránek Adobe, která činí plných 2 499 USD. K dispozici jsou samozřejmě i příslušné upgrady, ceny pro nákup jednotlivých aplikací, slevy pro školství atp., více lze v případě tuzemských cen dohledat například na stránkách společnosti Amos Software.

Závěrem

Hodnotit nějaký softwarový produkt, a zvláště tak významný, jako je bezesporu Creative Suite 3 pouze na základě oznámení výrobce rozhodně nelze. Až v nejbližších týdnech a měsících se tedy ukáže, zda mají stávající uživatelé opravdu výraznější důvody k upgradu. Věříme pak, že k takovémuto posouzení napomohou i další články o Creative Suite 3, které chystáme na Grafice v nejbližší době.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: