Adobe Creative Suite 2 zblízka: Bridge - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Creative Suite 2 zblízka: Bridge

6. června 2005, 00.00 | Významnou novinkou nové verze Creative Suite je Bridge, prostředek usnadňující správu
publikačních zdrojů i jednotlivých aplikací Creative Suite 2. Jak tento prostředek
funguje? A čím vším dokáže uživatelům usnadnit jejich práci? O odpovědi na uvedené
otázky se pokoušíme v tomto článku.

Zásadní novinkou na poli publikačního softwaru je v současnosti balík aplikací Adobe Creative Suite 2 (CS2). Ten přináší řadu zajímavých novinek, z nichž některé znamenají pouze vylepšení stávajících funkcí, jiné ovšem přinášejí zásadní změny. Nejdůležitější novinkou druhého typu je Bridge, jakési ústřední správní centrum Creative Suite 2, s jehož pomocí lze nejen spravovat publikační zdroje, ale také zefektivnit práci v jednotlivých aplikacích Suite. V tomto našem článku bychom se rádi pokusili možnosti Bridge představit podrobněji.

Rozhraní

Bridge je samostatnou aplikací, kterou lze buďto spouštět přímo nebo z prostředí jednotlivých aplikací CS2. Samotné rozhraní produktu připomíná ze všeho nejvíce souborový manager. Na odpovídajícím panelu jeho okna lze procházet složkami souborového systému, k dispozici je i panel Favorites, do kterého je možno vkládat odkazy na oblíbené složky či soubory nebo přednastavená vyhledávací kritéria (collections) a z kterého je přístup i k obsahu spravovaného pomocí Version Cue nebo Bridge Center a kolekcím z Adobe Stock Photos (viz další výklad). Obsah složky lze listovat různými způsoby, přičemž k dispozici jsou náhledy obsahu daného souboru jak v podobě odpovídajících miniatur (jejich velikost lze měnit pomocí odpovídajícího jezdce), tak příslušné náhledové funkce. Náhledy jsou přitom poskytovány pro aplikace Creative Suite, většinu obvyklých grafických formátů (JPEG, TIFF, GIF, EPS atp.), PDF dokumenty a také RAW fotografie. Uživatel přitom může určit, zda chce zobrazovat pouze soubory určitých typů (například jenom grafiku).

cs2bridge1f.gif

Rozhraní Bridge

Mimo náhledů se pak zobrazují i metadata dokumentu a rovněž klíčová slova. Všechny tyto informace zjištěné pro jednotlivé složky ukládá Bridge do odpovídající cache, což urychluje opakované procházení zdroji, na druhou stranu to ovšem znamená obsazení diskového prostoru, takže jsou k dispozici funkce, dovolující cache podle potřeb pročistit. Navíc je možno obsah cache i exportovat, tj. například vypálit na CD. Zobrazení náhledů spolu s metadaty pak může být skutečně různorodé, kromě obvyklých seznamů se nabízí například Filmstrip View (skrolovací seznam s velkým náhledem vybrané položky) či Slideshow (přehrání náhledů). Z prostředí Bridge pak lze pomocí příslušných nabídek aktivovat i další funkce, o kterých budeme hovořit podrobněji dále.

Příjemné na prostředí Bridge je to, že lze mít otevřeno více oken, přičemž v každém může běžet jinak nakonfigurovaný manager. Konfiguraci lze uložit v podobě tzv. workspace - tímto způsobem si je možno vytvořit různé layouty pro různé účely (například pro třídění fotografií s velkými náhledy, s podrobným výpisem metadat pro organizování souborů projektu atp.). K dispozici je pak i několik předkonfigurovaných workspace, jako jsou Lightbox (pouze obsah) či Metadata Focus (náhledy s panelem pro metadata). Tzv. Compact Mode pak dovoluje minimalizovat okno Bridge do plovoucí palety, která nezabírá příliš mnoho místa a je takto využitelná při kooperaci s jinými aplikacemi (například přetažení zdrojů z okna Bridge do dokumentů ostatních aplikací CS2).

cs2bridge2f.gif

Workspace v módu Filmstrip

Správa zdrojů

Popsané rozhraní lze využít k různorodé správě publikačních zdrojů. Zmínit je takto třeba především sofistikované vyhledávání, postavené na jednom či více dotazech, týkajících se metadat dokumentů. Nastavení hledání je přitom možno uložit pro opakované použití v podobě tzv. collection. Bridge také dovoluje zdroje klasifikovat pomocí klíčových slov, hvězdičkování a visaček: zobrazení seznamů souborů pak lze filtrovat či třídit podle těchto prvků. Soubory vybrané v Bridge je možno otevírat v jejich aplikacích zadáním odpovídajícího příkazu, zajímavá je možnost přetáhnout zdroj přímo do okna dokumentu dané aplikace, jinou variantu téhož nabízí příkaz Place, který vloží zvolenou sadu souborů do dokumentu zadané aplikace. Možné pak jsou samozřejmě i běžné správní úkony typu mazání, přesunů či kopírování zdrojů.

Za velmi zajímavou lze označit možnost hromadného zpracování zdrojů přímo z prostředí Bridge pomocí nástrojů z jednotlivých aplikací CS2. Má-li tedy uživatel například instalován Photoshop, nalezne v nabídce Tools sadu příkazů pro automatizované úpravy počítačové grafiky nabízené touto aplikací atp. Při různých příležitostech přijde vhod nástroj pro hromadné přejmenování souborů (a složek), poskytovaný přímo Bridge.Vytvářet si pak lze i vlastní nástroje pomocí JavaScriptu.

Kapitolou samou o sobě jsou prostředky, které Bridge nabízí pro metadata, bez kterých není správa zdrojů dost dobře myslitelná. Jak již je to u aplikací Adobe zvykem, jsou tato metadata kódována ve formátu XMP (k dispozici je přitom synchronizace s metadaty v jiných formátech, například IPTC, jsou-li použity ve zpracovávaných zdrojích). Pro pohodlnější vyplňování metadat je k dispozici systém šablon, tutéž skupinu metadata lze hromadně přiřadit více dokumentům atp. Speciální nástroje se nabízí pro klíčová slova, sloužící k popisu publikačních zdrojů: Bridge zde poskytuje možnost tříděni do kategorií, označených jako keywords sets.

cs2bridge3f.gif

Dialog nástroje pro hromadné přejmenování dokumentů

Silné možnosti jsou k dispozici pro digitální fotografie v RAW formátech. Je-li instalován Photoshop, lze soubory daného typu otevírat, editovat či ukládat do formátu podporovaného Photoshopem z prostředí Bridge. Možné jsou také úpravy nastavení fotografie bez nutnosti spuštění Photoshopu. I bez Photoshopu si lze obsah RAW fotografií v Bridge prohlížet.

Bridge Center

Tak trochu pod pokličkou se skrývá Bridge Center, nástroj, který se instaluje pouze s kompletní CS2. Jedná se o prostředek, který centralizuje správu nejrůznějších informací a nastavení souvisejících se Suite. Konkrétně lze s pomocí Center uložit informaci o určité skupině souborů CS2, kterou pak lze použít pro opakované automatické otevření všech dokumentů dané skupiny v příslušných aplikacích. Obdobně šetří práci funkce Recent Folders či Files, které poskytují přístup k naposledy otevíraným složkám či souborům. Pokud uživatel pracuje s Version Cue, může z prostředí Center založit nový projekt pro tento prostředek.

Možný je pak přístup k nejrůznějším informacím, spojeným s užíváním CS2. K dispozici jsou takto přehled různých tipů a triků, Adobe Help Center a konečně i RSS Reader pro odběr zpravodajství z Internetu kódovaného s pomocí standardu RSS. Zajímavá je pak možnost centrálně nastavit správu barev pro jednotlivé aplikace CS2.

bridgecenter.gif

Bridge Center

Provázání s Version Cue

Bridge je úzce provázána s nástrojem pro správu projektů a skupinovou spolupráci Version Cue. Z prostředí Bridge lze takto procházet pracovními plochami spravovanými pomocí Version Cue a na těchto plochách provádět obvyklé úkony (tvorba projektu, organizace položek projektu atd.). Prohledávací funkce Bridge dovoluje vyhledávat určité projektové dokumenty na základě jejich metadat, možná je také obnova smazaných souborů. Bridge dále umožňuje ve svém souborovém manageru, popsaném výše, pracovat s verzemi dokumentů, zaznamenanými pomocí Version Cue, podporován je dokonce versioning i u dokumentů ve formátech, jež nejsou přímo podporovány CS2. K dispozici jsou také nástroje pro nastavování uživatelských práv pro projekty Version Cue a i leccos dalšího - podrobnější přiblížení si schováváme do některého z našich příštích článků, který bude věnován právě nové Version Cue.

Stock Photos

Z prostředí Bridge lze spustit i Adobe Stock Photos, online službu určenou k vyhledávání a používání fotografií z různých internetových fotobank. I na možnosti této služby bychom se rádi podrobněji podívali až někdy příště.

Závěrem

Bridge vnáší novou dimenzi do organizace publikačních zdrojů i samotné práce v CS2. Jedná se o dosti užitečného pomocníka na kterém se nám ovšem příliš nelíbí jeho hardwarové nároky: podle údajů výrobce je zapotřebí 384 MB RAM pro chod Bridge s jednou z aplikací CS2 a Version Cue, nároky pak úměrně narůstají s dalšími aplikacemi. Při našich testech si nicméně produkt zdaleka nealokoval takové množství paměti a fungoval svižně i na podprůměrně vybaveném stroji. Bude každopádně zajímavé sledovat, nakolik se tato nová komponenta Creative Suite, kterou uživatelé dostávají do rukou gratis, ujme.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: