Adobe Bridge CS3 beta zblízka - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Adobe Bridge CS3 beta zblízka

22. prosince 2006, 00.00 | Vyšší výkon, přepracované rozhraní, nové možnosti správy souborů, funkce vícenásobného
náhledu, balíčku a lupy, které zná uživatel z Aperture či Lightroom - takové jsou jen
některé z mnoha zajímavých novinek ve správci souborů Adobe Bridge CS3, dostupném spolu
s Photoshopem CS3 v betaverzi. Podrobněji se novou podobou Bridge zabýváme v tomto
článku.

Spolu s betaverzí Photoshopu CS3 zveřejnila společnost Adobe i náhledovou podobu svého správce digitálních zdrojů Bridge. Tento má širší určení, takže může být spojována nejen s Photoshopem, ale i dalšími aplikacemi Creative Suite, a v podstatě zpracováním všech typů souborů, jež se používají při publikačních projektech (na úrovni je třeba práce s PDF). Na druhou stranu je ale právě kombinace Photoshop-Bridge nejvíce nasnadě zejména v oblasti profesionální fotografie (RAW soubory), kde ovšem daným prostředkům zdárně sekunduje Apple Aperture či koneckonců i Adobe Lightroom (toho času též pouze v betaverzi).

První podoba Bridge, uvedená s CS2, vyvolala zájem, ale také určité rozpaky. Pro mnohé byl problémem především výkon, který by přitom u nástroje, jenž je v podstatě primárním doplňkem ostatních aplikací Suite (tj. předpokládá se, že je permanentně spuštěn), měl být skutečně na úrovni. Dalším slabým místem Bridge pak byly mnohé nedotažené či chybějící funkce, které uživatelům znesnadňovaly řadu úkonů dobře řešitelných v jiných produktech. O tom, jakým způsobem se dokázala Adobe s naznačenými problémy vyrovnat v představené betaverzi, je náš článek.

První dojmy

Bridge CS3 lze podle Adobe bez obav instalovat vedle Bridge 1.0. S výjimkou možnosti převzetí dřívějších předvoleb a případně i vytvořených vyrovnávacích pamětí snad nedojde k žádné další (nežádoucí) interakci daných aplikací - zaznamenali jsme nicméně třeba neověřené hlášení o problémech, které vzniknou odinstalováním Bridge CS3. Po spuštění (náběh je rychlý) je na první pohled viditelná výraznější změna rozhraní - dle nás rozhodně k lepšímu, příjemně nás překvapilo, že již v beta podobě je prakticky celé rozhraní Bridge k dispozici i v češtině. Co se výkonu týče, nejen podle deklarací Adobe a sdělení jiných uživatelů, ale i vlastních zkušeností musíme říci, že se zpracování urychlilo, navíc jsou k dispozici různé nové funkce, které zvyšují uživatelskou efektivitu.

aphcs3-3-1f.jpg

Prostředí nové Bridge

Ne vše je ale v současné podobě úplně bez problémů, hlášeny jsou různé typy pádů aplikace (také jsme nějaké zaznamenali), Bridge "zlobí" (přinejmenším odpovídajícími hlášeními) v případě některých procesorů či při množství RAM menší nežli 512 MB, a na videokartách s méně než 64 MB RAM obvykle nefunguje jeden z trháků dané verze, kterým je nástroj Lupa. (Malý tip pro ty, kterým z daných či jiných důvodů nefungují mimo Lupy korektně ani náhledy: zapnutí předvolby Další volby-Různé-Použít softwarové vykreslování daný problém obvykle uspokojivě vyřeší, ovšem Lupa se tím definitivně odstaví z provozu.) Pro sledování uživatelských problémů a řešení vlastních je rozhodně třeba doporučit odpovídající diskusní forum Adobe.

Miniatury a vyrovnávací paměť

Nové rozhraní Bridge je nyní laděno do černé a šedé, což se hodí zejména při prohlížení fotografií, uživatel si pak může jas prostředí a barvu pozadí či zvýraznění nastavit v preferencích. Pro vybrané souborové formáty (tedy především ty, jež jsou spojeny s digitální fotografií a počítačovou grafikou) lze použít dva typy miniatur: rychlou, která je přebrána ze souboru, nebo ve vysoké kvalitě, kterou Bridge renderuje na základě nastavení obrázku. Uživatel může určit, který typ miniatur se bude používat jako výchozí a případně může provést změnu typu u jednotlivých souborů individuálně. Zapnout lze rovněž správu barev u náhledů, za vyšší věrnost zobrazení se zde ovšem platí zpomalením chodu.

Vyrovnávací paměť, neboli cache, byla vylepšena pro vyšší výkon, podporován je multikódový a multiprocesorový hardware. K dispozici je nyní možnost vytvořit automaticky cache pro zadanou hierarchii podsložek a tuto rovněž exportovat - vhodné například při vypálení složité hierarchie složek na read-only médium. Cache exportované z Bridge CS3 používají nový, více efektivní formát, ukládají se jako neviditelné soubory.

aphcs3-3-2f.jpg

S miniaturami lze pracovat rozmanitým způsobem

Správa souborů

V rozhraní Bridge přibylo několik panelů, s kterými nyní uživatel může manipulovat (tažením) dle libosti ve třech sloupcích. Stejně jako v minulé podobě lze nastavení pracovní plochy uložit, k dispozici jsou nyní nové prostředky (tlačítka vpravo dole na okně Bridge, odpovídající klávesové zkratky) pro rychlý přístup ke zvoleným plochám.

Z nových panelů se nám nejvíce líbil Filtr: jedná se o prostředek, který dovoluje určit, které druhy souborů z aktuální složky se mají zobrazovat na panelu Obsah. Filtrovat lze přitom takto nejen podle souborového typu, ale též data vytvoření, orientace layoutu, poměru stran či upozornění na copyright, dané volby je samozřejmě možno kombinovat: ideální pomůcka zejména pro fotografy třídící své kolekce, ale stejně dobře si lze rychle definovat pohled na dokumenty InDesignu či v PDF. Další dohledání obsahu umožňuje rozšířená a výkonnější funkce vyhledávání.

Pro přemístění či zkopírování souborů na zapamatované destinace jsou nyní k dispozici odpovídající příkazy, přičemž dané operace by nyní měly být rychlejší a měly by automaticky v případě RAW snímků přenášet i sidecar soubory. Při manipulacích daného typu přijde vhod možnost jejich případného odvolání funkcí Undo.

aphcs3-3-3f.jpg

Filtr: zajímavý prostředek pro nastavení uživatelského pohledu na soubory

Photo Downloader

Nástrojem, který usnadní práci při nahrávání digitálních fotografií, je Photo Downloader (již dříve dostupný v Photoshop Elements). Všechny zásadní operace se v něm provádějí v rámci jediného základního dialogu. V něm uživatel určí zařízen, z kterého se mají snímky stáhnout, a stanoví další operace, jež se mají při stahování provést, což je mimo jiné přejmenování stahovaných snímků, umístění do zvolené složky a podsložek či vyplnění metadat s pomocí XMP šablon.

Metadata

Pro hodnocení souborů přibyla visačka Zamítnout. Ta dovoluje označit soubory (snímky), jež nevyhovují určitému kritériu, ale z nějakých důvodů není vhodné je mazat, Bridge pak poskytuje možnost zobrazit jen tyto odmítnuté položky. V rámci výpisu metadat přibyla jakási emulace zadního displeje fotoaparátu, na které se zobrazují základní Exif data snímku (ISO, clonové číslo aj.). Přímo lze nyní editovat klíčová slova a snazší je vytvoření šablony pro vyplňování metadat.

aphcs3-3-4f.jpg

Soubor nyní může být zamítnut

Náhled, lupa, balíček, prezentace

Funkce náhledu nyní dovoluje vedle sebe zobrazit až devět obrázků: vhodné například pro porovnávání rozdílů na podobných snímcích. Velkým hitem by se mimo této funkce (stejně jako v Aperture a Lightroom) mohla stát Lupa, nástroj, který přibližuje různým způsobem (změna velikosti, rotace aj.) určenou oblast či oblasti obrázku. K zapnutí Lupy stačí kliknout kamkoli do náhledového okna (je-li daná funkce vaší hardwarovou konfigurací podporována, viz výše), velikost přiblížení se pak mění klávesami + a - nebo kolečkem myši. Lupa je v určité formě k dispozici i v prezentačním módu, čehož lze tedy využít například při předvádění výsledků práce, přednáškách apod.

aphcs3-3-5f.jpg

Lupa v akci

Jinou zajímavou pomůckou pro vizuální uspořádaní souborů, zejména snímků (například ve stejném stylu, pro obdobný účel apod.), je balíček - stack. Jedná se zde o možnost spojit dva a více souborů do jediného celku, reprezentovaného na panelu Obsah jedinou ikonou. Kdykoli je možné jak "rozložení" obsahu balíčku, tak i jeho zrušení (tj. soubory jsou opět samostatné), k dispozici je i manipulace na bázi drag & drop, prohlížení jednotlivých položek balíčku atd. Daná funkce může ušetřit místo a zpřehlednit práci.

aphcs3-3-6f.jpg

Balíček a jeho vícenásobný náhled

Závěrem

Adobe na Bridge zapracovala velmi slušně, přehlédnout jsme nemohli třeba ani to, že k dispozici jsou nyní i náhledy dokumentů InDesignu (nikoli pouze šablon jako dříve) a Flash animací ve formátu SWF či Flash Video, podobných drobností, jež přidávají danému softwaru na hodnotě, je celá řada a jejich prozkoumání je na delší testování. Otázkou každopádně zůstává celkové poslání daného produktu: Adobe v něm nabídla především řadu funkcí, kterými konkuruje nejen Aperture, ale potažmo i vlastnímu výtvoru Lightroom, takže tento software silně tlačí do oblasti zpracování digitální fotografie, přičemž Creative Suite jako taková má určitě významnější jiná poslání (pre-press, webdesign).

Každopádně bude Bridge zřejmě opět bonusovou aplikací, kterou uživatel dostane zdarma při koupi Creative Suite nebo některé z jejich komponent, takže uživatelé nebudou muset s nasazením váhat. Ovšem i při pohledu na novou verzi máme pořád neodbytný pocit, že od aplikace, jež je primárně jakýmsi souborovým managerem, bychom čekali přece jen řádově menší hardwarové nároky, než jaké si klade třeba takový Photoshop - uvidíme, čím překvapí finální verze.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: