UMAX AstraSlim 1200 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

UMAX AstraSlim 1200

Umax

8. července 2002, 00.00 | UMAX představil vylepšený model svého tenkého skeneru určeného pro práci v terénu nebo na pracovišti s omezeným prostorem. Jaké jsou praktické zkušenosti s modelem 1200 se dočtete v naší recenzi.

{Design a konstrukce}

Distributor UMAXu pro ČR, UMAX Czech a.s., nám k testům zapůjčil nový model produktové řady AstraSlim s označením 1200. Jedná se o skener určený pro domácí uživatele trpící nedostatkem místa na stole nebo pro uživatele mobilní.

Design a konstrukce
Skener je opravdu tenký (také proto má v názvu Slim), elegantní s modrým tělem a stříbrným víkem, jistě se za něj nebudete muset stydět. Od staršího modelu AstraSlimu jej rozeznáte právě barvou těla. Jak vtipně poznamenal Pavel Kočička ve článku o předchozí verzi UMAX AstraSlim, nápis na víku by se dobře vyjímal na nějakém dámském výrobku. Víko není odnímatelné, což je kvůli přenášení snad i výhoda. Skener má pouze USB port, jenž se stará i o napájení, takže žádný adaptér potřeba není. Stejně jako předchozí model, i tento se na nás dívá jedním kyklopsky umístěným tlačítkem.

Technické parametry
Skener je vybaven CIS snímačem s optickým rozlišením 1200 x 1200 dpi (předchozí verze 600 x 1200 dpi). Pracuje v interním barevném režimu 36bitů, 48bitů po softwarovém zpracování. Aktivní plocha přibližně odpovídá rozměrům fomátu A4 - 216 x 297 mm. S počítačem je připojen samostatným USB kabelem. USB se stará i o napájení, CIS snímač je totiž méně náročný na spotřebu elektrické energie než CCD - udávaný odběr činí 2,5 W. Na rozměrech je nejzajímavější především výška - necelých 3,5 cm (390 x 256 x 34 mm). Při hmotnosti 2,3 kg jde o ideální řešení na cesty.

[-more-]{Software}

Software
Podporovanými operačními systémy jsou Windows 98 / ME / 2000 / XP, instalace neproběhla úplně bez problémů, po připojení skeneru (již s nainstalovaným software) se Windows 98 zasekly, vyřešil to až restart. Dobrou vizitkou zájmu o české zákazíky je však podpora češtiny, jak při instalaci, tak v uživatelském rozhraní skeneru. Samotný TWAIN driver zabírá celkem zarážejících 52 megabajtů, manuál dalších 30. Tedy alespoň podle informací při instalaci, jedenáctistránkový manuál má asi 500 kilobajtů, údaje tedy musíme brát s rezervou. Výrobce přibalil i grafický editor Ulead PhotoExpress 3.0 a o rozpoznávání textu se stará OCR ReadIris pro 5.0 (15MB). OCR rozpoznává i český text, občas však má menší problémy s formátováním textu.
Po stisknutí jediného tlačítka skeneru se vyvolá GUI pro různé operace se skenerem - ScanManager. Nejde tedy o driver, volaný jednotlivými aplikacemi, nýbrž o samostatný program s přímým přístupem ke skeneru.

Všechny záložky lze konfigurovat, nastavit režimy skenování, vybrat příslušnou cílovou aplikaci apod.

TWAIN rozhraní
Ovládání skeneru komunikuje v češtině. Nepostrádá i širší možnosti nastavení, i když např. výběr tmavého a světlého bodu nebo dávkový sken chybí. Umí však automatické oříznutí plochy podle předmětu na ploše, descreen funkce, křivky, úrovně (ty nastavuje automaticky, ale samozřejmě jdou měnit i ručně), barvy, ostrost atd.

[-more-]{Praxe, závěr, cena}

Praxe
Kvůli CIS snímači má skener problém se skenem vzdálenějších ploch (středy knih, časopisů) a tmavých oblastí. To je jednoduše řečeno daň za malou velikost a nízkou spotřebu.


lesk, 13x18, IT8.7 terc, materiál Kodak
klikněte pro zvětšení (pozor, 130kB!)
skenováno v rozlišení 300 dpi
úpravy: Adobe Photoshop Export to Web (jpg kvalita 40)


Skenování při 600 dpi je přijatelné, 1200 dpi již příliš ostré není, 2400 je však již mimo možnosti snímače (sken v ukázce není příliš ovlivněn jpeg kompresí, takto výsledek opravdu vypadal).


UMAX AstraSlim 1200
600, 1200, 2400 dpi
bez úprav


Descreen filtry jsou tři: noviny, magazín a kvalitní tisk. Filtry nejsou omezeny rozlišením.


Descreen magazín
1200 dpi

Test barevného šumu dopadl následovně:

Kanál Medián Střed Odchylka
Světlost 240 239,39 2,68
R (červená) 233 233,08 3,12
G (zelená) 242 242,12 3,11
B (modrá) 242 241,93 3,61

Odečítali jsme hodnoty z bílé plochy barevného teče. Největší odchylku skener vykázal v případě modré barvy.

Mechanika skeneru neoplývá přílišnou rychlostí - náhled trvá 17 vteřin, A4 300 dpi 24-bit je hotova za minutu a 18 vteřin (z toho 7 vteřin kalibrace), ve stupních šedi stíhá A4 za 40 vteřin. Co však opravdu zdržuje, zvláště pokud skenujete více předloh za sebou, je doba návratu hlavy - plných dvacet vteřin.

Závěr
Skener boduje hlavně parametry jako je velikost či spotřeba. Skenování samotné je tomu bohužel na úkor, nicméně pro občasné skenování dokumentů plně dostačuje. Tři stovky fotografií z dovolené by bylo kvůli nepříliš velké rychlosti spíše utrpením. Využití najde určitě jako doplněk k notebooku, zvláště když máte potřebu skenovat v terénu. Záruka 2 roky je příjemná, velice pěkná je i cena - 2 990 Kč bez daně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: