UMAX Astra 4500 - šedý rychlík - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

UMAX Astra 4500 - šedý rychlík

UMAX Astra 4500

13. prosince 2001, 00.00 | Skener UMAX Astra 4500 se pyšní celou řadou ocenění odborných periodik. Ani jeho parametry nevypadají vůbec špatně, takže jsme jej s chutí podrobili důkladnému redakčnímu testu.

Novinkou na poli skenerů pro použití v domácnostech a kancelářích je UMAX Astra 4500, která byla poprvé k vidění v ČR na veletrhu Invex 2001. Nyní se nám podařilo od společnosti Umax Czech zapůjčit jeden z demo kusů pro redakční test.
Výsledky testu jsou bohužel částečně ovlivněny tím, že jsme neměli k dispozici sériový kus, přesto věříme, že vám pomohou s orientací v nabídce SOHO skenerů.

Technické parametry a design
Snímací CCD prvek má optické rozlišením 1200 x 2400 dpi a interní barevnou hloubkou 48 bitů. Zařízení je vybaveno třemi tlačítky (skenování do aplikace, kopírování na tiskárnu, e-mail) a rozhraním USB. Výstup ze skeneru může být 8mi či 16ti bitový a to buď plnobarevný nebo ve škálách šedé. Maximální interpolované rozlišení je tradičních 19.200dpi. U odrazivých předloh je maximální pracovní plocha o pár milimetrů větší než formát A4 (v obou směrech), u průsvitných je omezena nástavcem na 129 x 104 mm (pokud nástavec dokoupíte). Rozměry skeneru jsou 274 x 447 x 61 mm a hmotnost cca 2,3 kg.
Po designové stránce skener vychází z tradice řady Astra. Výrobce tentokrát zvolil kombinaci dvou odstínů šedé (tělo a víko) a modrých tlačítek. Skener svým vzhledem jistě nikoho neurazí ani v domácím, ani v kancelářském prostředí, i když na trhu jsou i elegantnější modely. Asi nejzajímavější konstrukční hříčkou je možnost vertikálního uložení skeneru, které na první pohled zaujme.
V balení skeneru najdete skener samotný, odnimatelné víko, externí zdroj, USB kabel, příručku a CD s ovladači. Dokoupit se dá prosvětlovací nástavec TPU-4500, ke kterému je dodávána sada rámečků a umožňuje digitalizaci průsvitných předloh.

Instalace
Rád bych pokračoval slovy: "Po bezproblémové instalaci...". Bohužel v české instalaci dodávané na CDROMu je chybná. Podle vyjádření českého zastoupení UMAXu se o chybě ví, ale náprava zatím není k dispozici. Dle příslibu se v blízké budoucnosti správné ovladače objeví na českém webu Umaxu. Naštěstí anglická instalace proběhla bez sebemenších problémů, takže čeští uživatelé zatím mohou používat libovolnou z dodávaných jazykových mutací s výjimkou rodného jazyka.

Ovladače
Výhodou skenerů řady Astra je v podstatě stále stejné, módním vlivům nepodléhající, prostředí ovladačů. Funkčně software nabízí v podstatě to samé jako konkurence, ale může se pochlubit jednoduchostí a přímočarostí ovládání, které se mnohým výrobcům nedostává ve spleti různých průvodců apod. Posuďte sami přehlednost základního rozhraní:

TWAIN Descreen Sharpen Color Adjustment Auto Level
Ukázka rozhraní UMAX Astra 4500 (lze proklikávat)

Vedle náhledové plochy je pět tlačítek a dále nastavení základních parametrů práce. Funkce jako miror, výřez či změnu měřítka asi nemusíme představovat.
Pro několik základních korekčních nástrojů jsme připravili následující ukázky jejich výsledků:

  • Descreen má za úkol rozbít tiskový raster u obrázků z časopisů a také jej víceméně úspěšně plní.
  • Zaostření (Sharpen) je funkcí u amatérského skeneru nezbytnou. Škoda, že není k dispozici přesnější nastavení
  • Color Adjustment automaticky koriguje celkové barevné podání
  • Auto Level je nástroj pro automatickou korekci úrovní, jehož výsledky jsou hodně závislé na kvalitě a typu snímané předlohy
K dispozici je i takzvané Advanced Settings skrývají další nastavení. Zde najdete selektivní barevné úpravy, manuální úpravu gradační křivky apod.

Při experimentování s různými předlohami a automatickým nastavením jsme jednoznačně došli k závěru, že skener vyžaduje ve většině případů doostření a to poměrně často až na maximální nabízenou hodnou. Proto se nebojte ani nastavení "EXTRA HEAVY".

Klikněte pro větší fotku
Na cestě; 24bit, 300 dpi

Praxe
Podpora přímého ovládání prostřednictvím tří tlačítek na jedné straně zjednodušuje přáci se skenerem, na straně druhé připravuje obsluhu o možnost nastavení parametrů práce. Proto je tento styl ovládání vhodný pouze pro začínající uživatele a nenabízí maximální dosažitelnou kvalitu výstupu.

Zajímavostí je vertikální uložení skeneru, když jej zrovna nepoužíváte. Bohužel jsme držák neměli k dispozici, ale myšlenka je to jistě zajímavá. Myšleno je pochopitelně i na aretaci optiky.

Vertikální poloha

Co se týče software na přiloženém CD, jde o běžný set jednoduchých programů pro začínající uživatele. MGI PhotoSuite III SE je zajímavá hračka a kromě své hlavní funkce - editace obrázků - umí tvořit různé pozvánky, kartičky a mnoho dalšího. Software pro archivaci dokumentů PaperCom Document Manager nepatří mezi nejpovedenější řešení. A slibované "České OCR TextBridge Classic 2.0" jsme bohužel kvůli problémům s českou instalací nevyzkoušeli.

Testy
Mezi největší přednosti skeneru patří rychlost při práci s textem i obrázky. V následující tabulce najdete naměřené doby potřebné ke snímání předlohy ve zvoleném režimu, výsledky jsou více než dobré:

Režim Rychlost [s]
Preview 6
Fotografie 9x13; 150 dpi; 24 bit 5
Fotografie 9x13; 300 dpi; 24 bit 10
Fotografie 9x13; 600 dpi; 24 bit 20
A4; 300 dpi; 24 bit 30
A4; 300 dpi; Black&White (OCR) 10

K testování nám byl také zapůjčen dianástavec TPU-4500 a s výsledkem jsme byli relativně spokojeni. Tento nástavec umožňuje práci s průsvitnými předlohami a jeho výsledky zejména při rozlišení 300 jsou poměrně velmi dobré. Při práci s vyšším rozlišením jsme zaznamenali výrazný nárůst neostrosti, což je zřejmě zapříčiněno nedostatečnou intenzitou světelného zdroje v kombinaci s interpolací. Představu o kvalitě naskenovaného pozitivu si můžete udělat zde:

Peníze
Peníze; 24bit, 600 dpi, režim Transarency

Práce s negativy je v případě Astry 4500 s nástavcem poměrně jednoduchá, ale nesmíte si vypnout automatické korekce, které provádějí převod barev z inverzní podoby. U negativů je důležité si uvědomit, že jde o skener určený pro soho trh nabízející reálnou denzitu cca 2,55D (hodnota naměřená při redakčním testu).

Hodnocení
Astra 4500 je rychlý skener určený pro zpracování dokumentů či fotografií v domácím či kancelářském prostředí. Tomu odpovídají parametry, vysoká rychlost a na svojí třídu i slušná kvalita výstupu. Při použití nástavce je zařízení poměrně univerzální.
Naměřená denzita 2,55D je zcela dostačující pro práci s odrazivými předlohami. Pro průsvitné pozitivy s jistými limity také postačuje a při práci s negativy je potřeba počítat s nižší kresebností, která je však u této třídy skenerů charakteristická.
Programové vybavení je tradičně dobré, bohužel uživatelé musejí čekat na vyřešení problémů s lokalizovanou verzí ovladačů. To je zřejmě největší mínus skeneru, které snad česká pobočka rychle odstraní.
Za skener zaplatíte v ČR 4.999 Kč bez DPH, což je poměrně přijatelné s ohledem na jeho možnosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: