Recognita Plus 4.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Skenery

Recognita Plus 4.0

12. ledna 1999, 00.00 | Recognita Plus ve verzi 4.0 představuje špičku OCR programů dostupných v České republice. Zde je naše recenze.

Programy společnosti Recognita se staly v našich zemích pojmem. Dlouhou dobu byly jedinou rozumnou volbou, a stále patří mezi absolutní špičku v oboru. V jakém? Přeci v OCR software. Pokud si nejste jisti oč jde, nebo se naopak o obor zajímáte, pak jistě čtěte dál.

Instalace
Verze 4.0 ,stejně jako předchozí je chráněna proti krádeži hardwarovým klíčem. Takže pokud máte chuť program po instalaci používat, nezapomeňte klíč připojit na paralelní port. Jinak by vám instalace neměla dělat žádný problém. Probíhá od volby jazyka plně v češtině a je snadná. Jediný zádrhel by mohl nastat při nastavení správného spojení se skenerem, které je trochu zbytečně komplikované. Doporučujeme nastavit TWAIN ovladač přímo vašeho skeneru.

OCR v kostce?
OCR je zkratka anglického Optical Character Recognition. Jde o speciální oblast matematiky a programování, která se věnuje rozpoznávání písma v obrazu. Pokud vložíte list textu do skeneru a provedete snímání, získáte sice obraz textu, ale pouze binární. S tím se velice těžko pracuje a jeho úprava je takřka nemožná. Jsou jen dvě možnosti. Tou první je opsat text ručně a tou druhou je právě OCR program. Úspěšnost programů v tomto ohledu je různá a u některých dokonce velmi vysoká. Ale jejich principům se budeme věnovat v samostatném článku.

Co nabízí?
Recognita Plus 4.0 je velice vyzrálý produkt. Současná verze nabízí takřka dokonalou přesnost čtení, která kromě propracovaného algoritmu vychází i z podpory slovníkového porovnávání a samoučících algoritmů. Samozřejmě velice důležitým faktem je plná podpora češtiny. Kromě té je podporováno přes více jak 100 dalších jazyků. Program kromě samotného rozpoznávání ve svém prostředí nabízí i možnost rozpoznávání textu přímo do vaší oblíbené aplikace, kterou může být třeba Word či dokonce Excel. Tím samozřejmě narážím na jednu z největších novinek, kterou je možnost bezproblémového zpracovávání tabulek nebo formulářů.

Praktické zkušenosti
Program nás příjemně překvapil. Tradičně vysoká úspěšnost rozpoznávání je dotažena do extrému. U běžných fontů se pohybuje nad hranicí 95% v drtivé většině případů. Pokud potřebujete zpracovat netradiční písmo, nebo psaný text, je potřeba počítat s nižší úspěšností. Zde pak nastupuje nutnost program naučit dané písmo a tím úspěšnost zvýšit.
Prostředí programu doznalo výrazných změn. Zcela přepracována byla podpora více stránkových dokumentů, která v předchozích verzích nebyla úplně dotažena. Nyní již vše funguje, jak má a zpracovat třeba celou knihu není problém.
Zpracování tabulek je unikátní vlastností. Nabízí vám možnost přenést tabulku i se zachováním struktury z papíru přímo do digitální podoby. Bohužel zde autoři mají ještě co vylepšovat. Na rozdíl od čistého textu jste často u tabulek nuceni zastavit automatický chod programu a trochu pomoci s pochopením uspořádání údajů. Pak již vše probíhá korektně k vaší spokojenosti. Přesto jde o dramatický pokrok a nezbývá než chválit.

Hodnocení
Recognita Plus patří mezi absolutní špičku a verze 4.0 to jen zdůrazňuje. Maďarští tvůrci s podporou velkého amerického koncernu dokazují, že OCR programy mohou dosáhnout takřka dokonalosti v převodu papírových podkladů do digitální formy. Bohužel za kvalitu se platí, a proto takřka jedinou rozumnou možností, jak program pořídit je zakoupit jej v OEM verzi se skenerem, nebo jako upgrade. Pokud půjdete zakoupit krabicové balení zaplatíte za něj úctyhodných 30.000 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: