Microtek Phantom 336CX USB, zkušenosti s provozem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Microtek Phantom 336CX USB, zkušenosti s provozem

1. března 1999, 00.00 | Jaké jsou praktické zkušenosti s provozem skeneru nejnižší cenové kategorie? KOUPIT či NEKOUPIT?

V poslední době nastává převratný rozvoj veškeré výpočetní techniky související především se zpracováním obrazu a samozřejmě všeobecně i multimediálních technologií. Jednou z oblastí digitalizace obrazu jsou skenery, jejichž cena prudce klesá a které jsou tak dostupné pro každého. Ceny stolních deskových skenerů pro paralelní rozhraní začínají na 2000,- Kč bez DPH, jejich novější USB verze jsou pak obvykle o pár stokorun dražší. O skeneru Phantom 336CX už na grafice.cz řeč byla (recenzi naleznete ZDE) a chtěl bych Vás tedy seznámit s praktickými zkušenostmi při používání jeho USB varianty.

Instalace software

S instalací software přichází několik záludností a problémů, jejichž řešení je však relativně snadné. Takže za prvé - Phantom 336CX USB sice teoreticky může fungovat i pod Windows95 OSR2.1 (OSR2.1 totiž obsahuje právě podporu USB zařízení), ale samotný výrobce skeneru se o Windows95 nikde nezmiňuje a veškerá dokumentace se týká pouze Windows98. Pokud se Vám povede nainstalovat software (USB verze 1.0, čili jak už to bývá, ne zcela bez chyb...) na první pokus, s největší pravděpodobností máte po starostech a vše bude fungovat jak očekáváte. Jestliže ovšem instalace a následné spuštění skenovacího modulu selže, není třeba si dělat těžkou hlavu a stáhnout si poslední verzi knihovny ovládající TWAIN zařízení twain_32.dll a tu zkopírovat do adresáře Windows/System. Knihovnu i případné nové ovladače či skenovací software najdete na www.microtek.com, bude-li spojení pomalé, zkuste evropské zastoupení www.microtek.de nebo www.microtek.nl. Ačkoliv se skener prodává v Evropě pod obchodním názvem Phantom, jedná se o model SlimScan C3 - to jen na vysvětlení, proč ŽÁDNÝ model Phantom u oficiálního amerického Microteku nenajdete.

Dalším problémem je sice poněkud nepochopitelné, ale přesto možné - poškození jedné ze součástí skenovacího softu umístěného v adresáři Windows/Twain_32/SwUSB, které se mi stalo na jednom ze dvou počítačů, kde jsem skener provozoval. Z instalačního CD stačí znovu jednoduše překopírovat soubory obsažené v uvedeném adresáři nebo celý TWAIN modul znovu nainstalovat. Jakmile jednou zprovozníte detekci skeneru (viz obrázek), máte po starostech a vše už bude pracovat bez problémů.

Hlučnost a rozmazané okraje

Skenování je relativně rychlé, nenechte se zaskočit překvapivě velkou hlučností (způsobenou hlavně rezonancí umělohmotného povrchu skeneru s deskou stolu), kterou tak na deskový skener až neuvěřitelně malé zařízení vydává. Phantom 336CX bohužel nemá žádné gumové nožičky, ale pouze klasické plastové, takže je vhodné umístit ho buď na tenkou polystyrenovou desku nebo jinou měkkou položku a hlučnost se rázem sníží.

Skenovací plocha je na výšku přesně formátu A4, na šířku zhruba o necelý centimetr víc, žádné rezervy tedy při skenování stránek větších než A4 mít nebudete. Okraje skenovaného dokumentu A4 nejsou, díky konstrukčnímu řešení Phantomu přesněji řečeno jeho víka, příliš ostré a občas se kolem okrajů naskenují celkem kvalitní šmouhy. Tento problém nelze odstranit úplně beze zbytku, ale jeden tip mám. Přilepte nebo jinak upevněte na spodní víko skeneru bílou neprůhlednou čtvrtku formátu větším než A4, nebo skenovaný dokument překryjte opět třeba několika obyčejnými bílými čtvrtkami (můžete zkusit i černé, ale tato barva se mi příliš neosvědčila) a výsledky se výrazně zlepší.

Skener nemá žádný síťový vypínač a pokud zrovna neskenujete, je úplně zbytečné mít přístroj zapnutý. Jste-li alespoň trochu zručnější, můžete si na přívodní nízkovoltážní kabel (12V) přidělat nějaký vypínač, ušetříte si tak hledání trafa po zásuvkách. Ještě jednodušším řešením je prostě vytáhnout vždy ze skeneru napájecí kablík, funkci přístroje ani počítače při případném dalším skenování to nijak neovlivní.

Nechte skener pracovat za vás…

Microtek dodává ke všem svým skenerům celkem kvalitní skenovací software, jehož některé funkce jsou obvyklé až u skenerů vyšší kategorie. Například nepříliš používané, ale velmi užitečné dávkové skenování je skutečně vynikající pomůckou v případě, potřebujete-li z jedné předlohy naskenovat více výřezů, například z velké fotografie vybrat pouze portréty jednotlivých osob. Jednoduše vložíte předlohu do skeneru, aktivujete funkci Preview a pro každý Job (viz obrázek) si zvolíte vše potřebné - software si pamatuje nejen vyznačený výřez, ale i všechny ostatní parametry jako rozlišení v DPI, typ skenování (barva, stupně šedi či pérovky ve dvou barvách) apod. (viz další obrázek). Pak už stačí spustit skenovací proces a skočit si třeba na kafe, program vše naskenuje zcela sám bez jakékoliv asistence uživatele.

A co závěrem?

Od skenerů v této cenové kategorii rozhodně nečekejte zázraky. USB verze Phantomu je rychlejší než paralelní, skenovací TWAIN software je i přes první verzi 1.0 překvapivě kvalitní a při používání Windows98 byste se neměli setkat s problémy při připojení.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: