Lahůdkový skener - Kodak RFS 3600 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Skenery

Lahůdkový skener - Kodak RFS 3600

Kodak RFS 3600

12. března 2001, 00.00 | Je libo opravdu lahůdkový skener pro 35 mm diapozitivy a negativy? Kodak RFS 3600 umí odvést opravdu velmi dobrou práci a bohužel si za to nechá i řádně zaplatit.

Do redakce se nám dostalo nové, velice zajímavé zařízení. Kodak RFS 3600 jsme měli možnost poprvé vidět na loňském veletrhu Photokina 2000, kde byl oficiálně představen veřejnosti. Tento filmový skener v sobě netradičním způsobem kombinuje vlastnosti amatérského i profesionálního skeneru. Navíc je určen výhradně pro práci s 35 mm materiály, což mu dává prostor pro opravdu špičkové výsledky.

Konstrukce a design
První, čím tento skener bezesporu zaujme, je konstrukce a hlavně netradiční design. Většina filmových skenerů této kategorie se vyznačuje strohým funkcionalistickým pojetím, které má zřejmě evokovat dojem profesionálního řešení. Skenery jsou většinou konstruovány tak, aby na stole zabraly minimum místa a pomocí modularity nabízely možnost připojení různých podavačů a adaptérů. Kodak naopak zvolil zcela netradiční oblé ploché tvary doplněné výraznými barvami. Šedo-modrá barevná kombinace spolu s charakteristickým plochým tvarem a výraznými nožičkami si vysloužila přezdívku "žabák", která rozhodně neznamená, že by se nám zařízení nelíbilo. RFS 3600 vypadá opravdu velice dobře, což ocení zejména domácí uživatelé. Přesto jsme přesvědčení, že i většina profesionálů z řad kreativců ocení trochu výstřední pojetí skeneru, které může příjemně oživit pracovní stůl.
Po konstrukční stránce si také Kodak s konvencemi příliš hlavu nelámal. V přední části je umístěn otvor pro zakládání jednotlivých rámečkovaných diapozitivů. Díky hornímu okénku je možné snadno kontrolovat založený diapozitiv a manipulace s ním je velmi jednoduchá. Nevýhodou je absence automatického podávání, které v tomto případě nepřichází v úvahu. Naopak pro svitkové filmy je skener vybaven vestavěným automatickým podavačem. Na levé straně skeneru je štěrbina, do které stačí film zlehka vsunout a podavač již zajistí veškerou manipulaci s překvapivou přesností.
Pro přímé ovládání skeneru slouží čtyři tlačítka umístěná v přední části horní stěny skeneru. Tři z nich slouží k ovládání podavače filmů a poslední je určeno k aktivaci skenování.

Technické parametry
RFS 3600 je skener špičkových profesionálních parametrů. Je vybaven řádkovým CCD snímačem s optickým rozlišením 3 600 dpi. Snímání probíhá s 12-bitovou barevnou hloubkou a maximální denzitou Dmax 3,6 D. Zpracovávat lze pozitivní i negativní předlohy s formátem políčka 35mm, a to jak barevné, tak i černobílé. Jiné formáty bohužel skener nepodporuje.
K počítači lze zařízení připojit buď prostřednictvím USB portu, případně prostřednictvím SCSI. Ovladače jsou k dispozici jak pro počítače Macintosh, tak i pro počítače s operačním systémem Windows.

Práce s diapozitivy
Po vložení diapozitivu do skeneru proběhne velice rychlé primární určení polohy předlohy, které zajistí základní ostrost. Prostřednictvím ovladačů je možné aktivovat cca minutové automatické doostření, které dosahuje opravdu velmi slušných výsledků. Pokud by přece jen nestačilo, může obsluha využít i manuální ostření. Vše se pochopitelně točí kolem rámečků, protože jejich různorodost vyžaduje často opravdu zvláštní pozornost. Skener nelze použít na jednookénkové předlohy bez rámečků.

Práce se svitkovým materiálem
Zpracování svitků je v případě tohoto skeneru opravdu luxusní záležitostí. Jak jsme již psali výše, RFS 3600 disponuje automatickým podavačem, který je schopen pracovat s libovolným filmovým pásem s třemi až 36 políčky. Založení filmu je velice jednoduché a za celou dobu testování se nám ani jednou nestalo, že by byla předloha podána nepřesně. Posun filmu lze ovládat jak pomocí tlačítek přímo na skeneru, tak i z prostředí ovladačů. Jediným potenciálním problémem podavače je vysouvání filmu. Pokud k němu zapomenete použít speciální tlačítko, skener přestane akceptovat jiné předlohy, protože si pamatuje vložení posledního "nevysunutého" média. Jedinou pomocí je fiktivní vysunutí.
Podávání bez potřeby speciálních rámečků či složitého zakládání do podavače je opravdu velmi příjemné. Zde se konstruktérům podařilo odvést opravdu velmi dobrou práci.

Prostředí ovladačů
Ovladače jsou dodávány ve formátu TWAIN v případě verze pro Windows. Pro MacOS je dodáván plugin pro Adobe Photoshop, který je ve verzi 5.0LE ke skeneru také přibalen. Prostředí ovladačů je poměrně bohaté na ovládací prvky. V levém horním rohu je k dispozici náhled jednotlivých políček v případě práce se svitkovým materiálem. Ten slouží k přípravě dávkového zpracování. Vpravo vedle náhledu je ovládají panel pro posun svitku. Většinu plochy zabírá velké okno s náhledem snímku, se kterým se právě pracuje. Tento náhled v reálném čase zobrazuje výsledky všech korekcí a nastavení. Další ovládací prvky se mění podle toho, který z režimů úpravy uživatel aktuálně používá.
V režimu "settings" se nastavují parametry skenování a určuje se typ materiálu, se kterým se pracuje. Na výběr jsou tři základní typy materiálů (pozitiv/negativ/BW), ke kterým je kontextově nabízen seznam LUT hodnot jednotlivých značek materiálů. Dále je samozřejmě možné zvolit odpovídající barevné profily pro vstupní materiál, monitor i výstupní zařízení. Samostatná část je věnována nastavení rozlišení, barevnosti a doostření snímků. Zde se jedná o USM softwarové doostření, které je k dispozici bohužel pouze ve čtyřech přednastavených hodnotách.
Vpravo od náhledu jsou ikonky pro rotaci a převracení obrazu. Dále je zde manuální doostření, které je aktivní pouze v případě práce s materiálem v rámečku. Nechybí ani automatická analýza a korekce barevnosti obrazu spolu s lupou.
V režimu "Color balance" jsou k dispozici nástroje pro základní barevné korekce. Jedná se o korekci jasu, kontrastu, saturace či globální barevný posun CMY. Pro lepší orientaci je zobrazován vždy obrázek před i po korekci současně.
V posledním režimu "Levels & curves" jsou k dispozici nástroje pro práci s gradační křivkou a histogramem. I zde je zobrazován jak stav před úpravou, tak i po úpravě.

Dolní lištu tvoří ikonky se základními příkazy pro ovládání. Skenovat lze buď do otevřeného grafického editoru, či případně přímo do zvoleného adresáře na disku. Ovladače podporují i dávkové zpracování, které se aktivuje jednoduchým označením více políček v náhledu.

Praktické zkušenosti
Instalace zařízení proběhla zcela bez problémů. Testovali jsme skener v prostředí Windows 98 a pro co nejvyšší objektivitu získaných časových údajů jsme zvolili pomalejší připojení prostřednictvím USB rozhraní. Přesto jsme nezaznamenali situaci, při které by skener viditelně čekal na přenos dat do počítače.
Pracovní postup je v podstatě běžný. Vše začíná příkazem "preview", který zajistí základní náhled snímaného materiálu. V případě práce s filmem je proveden náhled všech políček najednou, což skeneru zabere zhruba dvě a půl minuty. Výhodou je pak poměrně rychlá práce s jednotlivými políčky a možnost využít dávkového zpracování.
Při práci s rámečkovanými předlohami jsme ocenili velice precizní automatické doostření. Celá procedura sice zabere skoro jednu minutu, ale výsledkem je velice ostrý výstup bez ohledu na typ materiálu a hlavně použitý rámeček. Digitalizace jednoho diapozitivu v rozlišení 1 200 dpi trvala skeneru pouhou minutu a půl včetně základních korekcí. Tato rychlost je velice příjemná a pro amatérského uživatele ideální. Při zpracování velkých objemů předloh by byl samozřejmě výhodou automatický podavač, ale ten bohužel u RFS 3600 pro tento typ materiálů nepřichází v úvahu.
Za práci s negativy si skener zaslouží jednoznačnou pochvalu. Zcela bezproblémový podavač a zejména brilantní převod barev nás příjemně překvapily. Pro barevné zpracování se využívá jak analýzy obrazu, tak i LUT tabulky s popisem materiálů. V té jsou zastoupeny jak amatérské, tak i profesionální materiály většiny v Čechách dostupných značek, takže práce je velmi jednoduchá. Nástroje pro barevné úpravy a zejména softwarové doostření jsou sice na základní úrovni, přesto jsme nezaznamenali žádné problémy při zpracování nejrůznějších předloh. Jedinou trochu nepříjemnou vlastností podavače je nutnost korektního vysunutí filmu. Pokud k němu dojde bez použití speciálního příkazu, skener si mylně stále pamatuje nastavení provedené pro poslední materiál a odmítá korektně spolupracovat. Stačí stisknout tlačítko "eject" na skeneru nebo v ovladačích a problém se vyřeší, přesto nás tato drobnost mírně zaskočila.
Testovací sken 4 políček negativu při rozlišení 1 200 dpi trval skeneru přes USB necelých 8 minut, což je stále velice dobré. Zejména pokud si uvědomíme, že cca minutu zabrala jednorázová detekce materiálů, což při dávkovém zpracování může ještě dále zvýšit produktivitu práce se skenerem.

Hodnocení
Kodak RFS 3600 se pohybuje na hranici amatérské a profesionální sféry. Na jedné straně postrádá podavač diapozitivů, má netradičně pestrý design a velice snadné ovládání. Na straně druhé nabízí opravdu špičkové parametry, poměrně vysokou rychlost a bohužel není z nejlevnějších. Je pravda, že ke skeneru je přibaleno deset filmů Kodak SUPRA 400, Photoshop 5.0LE a veškerá potřebná kabeláž, přesto je cena necelých 60 000 Kč bez DPH podle našeho názoru poměrně vysoká. Skener je ideální všude tam, kde je vyžadována vysoká kvalita skenů, stačí zpracování pouze 35 mm předloh a objemy skenů nejsou příliš velké. Toto určení opravdu hodně široké a bude jen otázkou, kteří uživatelé budou ochotni za toto povedené zařízení zaplatit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: