Zákulisní politika kolem ADOBE - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Zákulisní politika kolem ADOBE

29. října 1999, 00.00 | Kolem produktů Adobe je živo a v zákulisí to vře. O napjatých vztazích svědčí i bouřlivé ohlasy na poslední články věnované tomuto tématu. Nahlédněme pod pokličku a vyjasněme trochu celou situaci.

Společnost Adobe patří nejen celosvětově, ale i u nás, mezi největší hráče na poli grafických programů. Její produkty se dobře prodávají a všichni grafici je znají. Například obliba Adobe Photoshopu je ohromná, a přestože se žádná oficiální čísla pro Českou republiku neuvádějí, dovolím si tvrdit, že Photoshop je dominantním produktem. Bohužel zákulisní politika, která se kolem produktů Adobe již hodně dlouho dělá, na dobrém jméně značce rozhodně nepřidává. Nebudeme zde prezentovat všechny spory, které proběhly v posledních měsících mezi distributory a dalšími zainteresovanými, šlo by pouze o přilévání oleje do ohně. Dnešní článek má přesně opačný záměr, pokusíme se osvětlit některé vztahy a předejít tak šíření nejrůznějších fám.

Aby náš článek nevycházel z nepotvrzených informací, pozvali jsme pana Metličku na rozhovor do naší kanceláře. Díky jeho pochopení tedy máme informace posvěcené od oficiálního zástupce Adobe pro ČR. Další informace jsme čerpali od zástupce společnosti SWS na jejich tiskové konferenci, od společnosti Amos Software, která je druhým distributorem a nechyběl ani rozhovor se zástupci ex-distributora, a stále velmi aktivního prodejce produktů Adobe, společnosti Quentin.

Primárním popudem k napsání tohoto článku bylo uvedení sady nástrojů pro InDesign. V krátkosti připomenu situaci. InDesign je zcela nový produkt společnosti Adobe, který se stal doslova šlágrem letošního roku. Jeho prodej v ČR byl zahájen teprve nedávno, ale tématem číslo jedna je již dlouhou řadu měsíců. O tom, že verze 1.0 nebude lokalizována se vědělo již dlouho. Problém nastal v okamžiku, kdy se ukázalo, že InDesign neumí pracovat s českým textem. Ještě ve třetí beta verzi tento problém nebyl, ale Adobe na poslední chvíli upravilo program tak, že podporuje pouze západní znakové sady. Připomínám, že tento problém se netýká pouze nás, ale všech zemí, kde používají speciální národní znakové sady, takže v tom nejsme sami.
Řešení problému přišlo netradičně a poměrně rychle od společnosti Amos Software, která připravila zmíněnou sadu nástrojů řešících problém. To znamená, že nešlo o iniciativu Adobe, ale jejího lokálního distributora. Podle našich informací neměli programátoři žádnou speciální podporu Adobe a pouze využili otevřenosti produktu, běžně dostupných SDK knihoven a doprogramovali, co bylo třeba. Odvedli zřejmě kus dobré práce, o kterou nikdo jiný neprojevil zájem. Stejně tak jako Amos Software mohl a stále může kdokoli naprogramovat jinou sadu se stejnou funkcí. Tuto sadu v tomto okamžiku již dodávají oba distributoři a neměl by být problém jí získat u jakéhokoli prodejce zároveň s InDesignem.

Kolem tohoto balíku se rozvířila hladina ze dvou důvodů. Prvním je bezesporu fakt, že šlo o iniciativu jednoho distributora a to se nemuselo všem líbit. Druhým impulsem byla uváděná cena, která není zrovna malá (4.900Kč). Pátrali jsme po jejím původu a to hlavně z toho důvodu, že s InDesignem je dodávána v podstatě zdarma a druhý distributor jej získává za "rozumných podmínek". Oficiálním důvodem nasazení této ceny je ochrana autorských práv, protože u produktu s nulovou cenou se velmi špatně dokazuje reálná újma způsobená porušením těchto práv. Osobně si myslím, že součastný stav je poměrně logický a nepoškozuje výrazně ani zákazníka ani prodejce.

Tolik k InDesignu. V průběhu našeho pátrání jsme se však dozvěděli celou řadu dalších zákulisních novinek. Tou první je kompletní reorganizace celé struktury společnosti Adobe. Britská pobočka pro Evropu se prakticky ruší a společnost nasazuje nový model řízení s výrazně centralizovanými prvky. Pro nás to snad bude znamenat zvýšení lokální podpory, protože cesta z ČR k rozhodovacímu aparátu by se měla zkrátit. A aby toho nebylo málo, Adobe v prosinci přejde na nový systém od společnosti SAP. U nadnárodního kolosu typu Adobe nejde zrovna o jednoduchou záležitost, takže pozor! Společnost Adobe nebude prakticky po celý prosinec dodávat žádné produkty a prodej bude realizován pouze ze skladových zásob distributorů. Byli jsme ujištěni, že běžných produktů bude snad dost, ale znáte to. Například InDesign se díky zaváděcí ceně dost dobře prodává a je otázkou, na jak dlouho zásoby postačí. Jeho cena od začátku příštího roku bude drasticky vyšší (víc jak dvojnásobná).

Další dobrou zprávou je, že i InDesign, stejně jako další produkty, se dočká lokalizace. Zatím není jasné, v které verzi k tomu dojde, ale ta následující to zřejmě ještě nebude. Doufejme, že se brzy dočkáme a hlavně že Adobe vyřeší svoje problémy s podporou lokálních znakových sad u všech svých produktů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: