XEP: zajímavý převodník XML do PDF - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

XEP: zajímavý převodník XML do PDF

21. září 2000, 00.00 | Přečtěte si, jak vypadá jedno z prvních reálných řešení propojující dvě významné
publikační platformy dneška.

Úvodem

XML - magický pojem dnešních dnů. O revolučním významu uvedené technologie pro publikování budoucnosti už přestává být pochyb, existujících reálných řešení je ovšem stále jen poskrovnu. Jednou z takovýchto výjimek je vysoce zajímavý produkt XEP, určený k transformaci předlohy vycházející z XML do PDF.

Popis produktu

Jak zasvěceným naznačoval již původní název utility FO2PDF, koncepce převodníku je založena na užití tzv. formátovacích objektů. Ty umožňují specifikovat transformaci výchozího XML souboru do stránkového popisu, který vyhovuje i náročnějším typografickým požadavkům. K převodu do tohoto popisu neslouží samotný program XEP, existuje však pro něj poměrně dost jiných produktů, a to i třídy freeware. (RenderX za tím účelem doporučuje využití dobře známého programu XT Jamese Clarka, odkaz viz dále.) Výsledek převodu pak XEP transformuje do PDF souboru.

Možnosti užití převodníku jsou opravdu netušené: to si řekne asi každý, který se seznámí s ukázkovými příklady, které má RenderX umístěny na svých stránkách. Na mě osobně nejvíce zapůsobil převod zápisu šachové partie, i když tato aplikace je jistě ve světě současného publikování spíše okrajová. Na dalších příkladech se lze podívat, jak s pomocí XEPu vytvořit například technickou dokumentaci, dynamicky publikovat na Internetu apod. Zajímavé je porovnání možností a výkonnosti programu s nekomerčním produktem FOP .

Stažení a instalace

Download evaluační verze produktu je možný přímo na domovských stránkách výrobce (zde). Před stažením musíte vyplnit poměrně obsáhlý registrační formulář, následný přenos instalačního souboru ve formátu zip (necelé 2 megabajty) do vašeho počítače probíhá poměrně svižně.

Po stažení je potřeba obsah komprimovaného souboru rozbalit - obsahuje adresář XEP1.02, který můžete ve vašem počítači umístit na libovolnou pozici. Letmým nahlédnutím do souboru README.TXT v kořenovém adresáři programu zjistíte, že vaše instalace ještě zdaleka není u konce. Produkt je totiž dodán v podobě JAVA-archivu a pro své spuštění potřebuje runtime prostředí. To sice na stránkách renderX nenajdete, nicméně k volnému stažení je například zde. Pro korektní chod je také potřeba do systému začlenit modul PDFlib - lze jej buď kompilovat nebo v případě Windows využít již hotovou DLL knihovnu, kterou musíte umístit do některého adresáře, ke kterému má váš systém nastavenu cestu (nebo do systémové proměnné PATH přidat cestu do podadresáře instalace XEPu LIB).

Pro opakované spouštění převodníku je vhodné vytvořit dávkový soubor, který ve Windows může vypadat například takto (adresář XEPu jste umístili do kořene disku c:, JAVA-runtime prostředí na defaultní pozici nabízenou při instalaci, systém zná cestu k PDFlib):

C:\Progra~1\JavaSoft\JRE\1.2\bin\java.exe
-cp c:\XEP1.02\lib\xerces.jar;c:\XEP1.02\lib\xep.jar;c:\XEP1.02\lib;
-Dcom.renderx.FO2PDF.ROOT=c:\XEP1.02 com.renderx.FO2PDF.Driver %1

Pojmenujete-li váš dávkový soubor xep.bat, používáte jej příkazem:

xep.bat název_převáděného_FO_souboru

Instalace je tedy poněkud složitější, nicméně je zvládnutelná i pro běžného uživatele, odborníkům pak příliš starostí nenadělá určitě.

Testování a provoz

Chcete-li XEP odzkoušet, můžete začít u převodu ukázkových příkladů v podadresáři XEPu TESTS. Ty ovšem obsahují soubory již převedené do formátovacích objektů. Chcete-li začít pracovat s vlastním převodem XML, je potřeba si opatřit příslušný převodník, jako je například již jednou zmíněný XT nebo SAXON a příslušný stylový soubor ve formátu XSL (Extensible Stylesheet Language; obsáhlé informace naleznete např. zde). Při transformacích je pak třeba brát v úvahu některé omezení XEPu, popsaná zde. Více o nastavení a užívání programu lze najít v již zmíněném souboru README.TXT.

Platba

Evaluační verze produktu je plně funkční, ale na spodní okraj každé generované stránky připojí upozornění, že používáte nelicencovaný produkt. Po zaplacení byste měli obdržet rovněž GUI verzi programu. Začnete-li se tedy pídit po ceně, zjistíte, že žádný údaj o ní stránky výrobce neobsahují. Místo něj je zde výzva, abyste se v případě zájmu obrátili přímo na . Učinili jsme tak a výsledek může na prostého uživatele zapůsobit jako ledová sprcha: orientační ceny produktu začínají na 1000 dolarech za jednu licenci! Nicméně podle ujištění zástupců firmy je možné o ceně smlouvat podle toho, kde a jak XEP hodláte využívat.

Závěr

XEP je jistě nadějný produkt, který naznačuje neohraničené možnosti publikování v XML. Zároveň ukazuje, jak tato nová platforma může kvalitně využít stávající publikační technologie (PDF). V blízké budoucnosti by měl XEP podle informací výrobce zajišťovat výstup do řady dalších formátů, jako například PostScript, HTML či PCL. Vzhledem k ceně zůstane asi většina uživatelů pouze u vyzkoušení programu, ale i to se jako investice do poznání budoucnosti vyplatí. Větší firmy a organizace plánující využití XML ve své publikační praxi možná zváží i zakoupení licence, ale i zde bude předchozí dlouhodobější testování programu jistě na místě.

Další relevantní články:

XML - budoucnost blízká či vzdálená?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: