Typografie - od olova k počítačům - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Typografie - od olova k počítačům

6. dubna 1999, 00.00 | Zajímáte se o písmo více, než jen jako o pouhý prostředek komunikace? Pak právě pro vás je určena tato téměř dvousetstránková kniha.

Obálka knihy
Dnešní příspěvek je pro server Grafika on-line možná trochu netypický. Není ani o hardware, ani o software, ale zcela prozaicky - o knize. Protože je to však kniha, která svým zaměřením na tento internetový magazín nesporně patří, představujeme ji nyní čtenářům.

Kniha z názvem Typografie - od olova k počítačům autorů Jean-Luc Dusonga a Fabienne Siegwartové je překladem francouzského originálu La Typographie vydaného v roce 1996. V Čechách ji vydalo v roce 1997 pražské nakladatelství Svojtka a Vašut v překladu Evy Dvořákové. Nejedná se tedy o titul, ze kterého by ještě voněla tiskařská barva. Protože však typografie jako obor netrpí překotnou dynamikou vývoje, je tato kniha svým způsobem nadčasová, a není tedy důvod proč ji čtenářům Grafika on-line dnes nepředstavit.

Větší část bezmála dvousetstránkové knihy je věnovaná historii typografie. Zdánlivě nezáživné téma přináší zaujatému čtenáři spoustu zajímavých poznatků. Víte například, že základ oblíbeného písma Garamond je starý 470 let?! V kapitolách o vývoji typografie nalezneme také několik paralel, jež je možné s úspěchem aplikovat i do dnešní doby. Při čtení o počátcích rozvoje tohoto řemesla zjišťujeme, že v tehdejší době nová profese typografů vznikala nejen z přeškolených písařů ale i zlatníků, jelikož práce vyžadovala precizní řemeslnou zručnost. Systémoví analytici a jiní computeroví géniové, přeškolení na operátory DTP studií, zpracovávající typograficky náročné tiskoviny v současné době, jsou jasnou paralelou. Historie typografie je přehledným způsobem zpracovaná od prvopočátků, až po současnost, spojenou s přechodem od klasické ruční sazby, přes fotosazbu, až po počítačovou technologii.

Další část knihy nazvaná Typografie, výtvarnictví a technologie, poskytuje čtenářům poměrně vyčerpávajícím způsobem základní pravidla pro práci s písmem, a to i ve vztahu k layoutu tiskoviny. Dozvíme se zde všeobecně platné informace o anatomii písma, měrných jednotkách používaných v typografii, klasifikaci písem, nebo třeba kontrastu sazby. V této části knihy nalezneme kromě výkladu o základních typografických prvcích - písmu, slovu, řádce a sloupci také poučky o layoutu, stránkování a vyřazení stránek. Závěr je věnovaný velmi stručnému popisu tiskařských technologií a krátké úvaze o konkurenci klasické tiskoviny v elektronických médiích.

Kniha formátu A4 je vytištěná na kvalitním křídovém papíře se spoustou ilustračních kreseb a fotografií. Šitá vazba zvyšuje užitnou hodnotu, avšak dojem kazí obálka. Budeme-li knihu posuzovat podle starého židovského přísloví: "První dojem uděláš jen jednou", nebude výsledek zrovna moc příznivý. Pomineme-li grafické zpracování obálky, což je přece jenom poměrně subjektivní záležitost (i když osobně bych ani zde nedal prémii), při návrhu knihařského zpracování autoři nepostupovali příliš šťastně. Barevné části grafiky jsou opatřené parciálním lakem, avšak dominantní černá plocha je bez jakékoliv ochranné povrchové úpravy. Marně jsem v knihkupectví vybíral výtisk, na kterém by nebyly patrné stopy předchozí manipulace ve formě daktyloskopické sbírky a škrábanců všeho druhu.

I přes tento nedostatek však lze knihu Typografie - od olova k počítačům hodnotit příznivě. Ani když nemáme potřebu zkoumat dějiny typografie, poskytne kniha široké spektrum informací použitelných pro každodenní praxi. Podíváme-li se pak na výtvory některých současných počítačových "typografů", bylo by možná vhodné tuto publikaci zařadit mezi povinnou četbu.

--
ex vizuální zóna

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Zprávy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: