Programy na editaci písem IV. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Sazba

Programy na editaci písem IV.

26. listopadu 1999, 00.00 | Hledáte-li levný editor, přečtěte si popis několika sharewarových aplikací na jednoduchou úpravu písem.

Hledáte-li levný editor, přečtěte si popis několika sharewarových aplikací na jednoduchou úpravu písem.

Softy

Sharewarová aplikace Softy běží pod Windows a podporuje pouze truetypová a bitmapová písma. Autor programu zemřel, takže již není nadále rozvíjena. Můj dojem z prostudované dokumentace k tomuto programu není dobrý. Spíše než vytváření nových, umožňuje deformaci či destrukci písem již hotových, popřípadě převod nakresleného ručně psaného písma (kde detaily nehrají roli) na počítačový font. Podle webové stránky navíc není program plně funkční...

Softy

Přesto je na webu podorbný návod, takže před downloadem této aplikace získáte přehled o tom, co (ne)umí.
http://members.home.net/eburke84/

Robofog

Robofog je plně skriptovatelná pomůcka pro kontrolu mnoha nastavení při tvorbě písem. Aplikace je založena na Fontographeru 3.5 pro Macintosh, využívá jazyka Python a jejím autorem je holandský typograf Petr van Blokland.
http://www.petr.nl/robofog

URW Ikarus

Ikarus byl vyvinut v polovině 70. let ve společnosti Rudolfa Webera v Hamburku (dnes firma URW). Tehdy byla písma poprvé reprodukována pomocí obrysových křivek. Program byl napsán v jazyce FORTRAN a byl používán pro digitalizaci písmem na pracovních stanicích Sun. Nyní je Ikarus k dispozici pro Mac, Windows a Unix.
http://www.urwpp.de/english/ik.htm

DTP Type Designer

Tento německý program by měl být schopen kvalitně převádět písma TrueType a Type 1. Bohužel internetová stránka byla v době psaní tohoto textu nepřístupná a ani jinde na internetu jsem nenalezl žádné další informace.
http://www.dtpsoft.de/

Ares FontMonger

I když to byl levný program, obsahoval potřebné nástroje k základní práci s TrueType i Type 1 písmy včetně dobře zpracované funkce "autohinting". Firmu Ares však pohltila společnost Adobe a program již není podporován, ale v některých obchodech lze ještě koupit. Běží na W3.1 a vyšších.

CorelDraw

Ačkoli Corel Draw obsahuje základní funkce pro vytváření písem TrueType a Type 1, grafici, kteří to s tvorbou písem myslí vážně, od tohoto programu rychle ustoupí. Postrádá totiž mnoho důležitých schopností pro korektní export TrueType a Type 1 písem. Pokud vás Corel a tvorba písma zajímá, zkuste si přečíst knihu Laurie McCannové Designing Type with CorelDraw.
http://www.corel.com

Předcházející díly seriálu:

Programy na editaci písem III.
Programy na editaci písem II.
Programy na editaci písem I.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: