Programy na editaci písem III. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Sazba

Programy na editaci písem III.

17. listopadu 1999, 00.00 | FontStudio firmy Letraset. Přestože se jedná o aplikaci, která dnes již není v prodeji, mnozí profesionální tvůrci písem jí zůstavají věrní.

FontStudio firmy Letraset. Přestože se jedná o aplikaci, která dnes již není v prodeji, mnozí profesionální tvůrci písem jí zůstavají věrní.

FontStudio (Letraset)

Tento program se již nedá koupit, nicméně stále zůstává volbou profesionálů. Neoplývá příliš rozsáhlými editačními funkcemi, autoři předpokládají, že složitější práci s křivkami provedete v jiném editoru a písmena do FontStudia importujete. Aplikace nepatří mezi ty, které by si oblíbili začátečníci. Ovládání programu a nastavování parametrů je totiž poměrně složité a pro laika nepřehledné. Testoval jsem verzi 2.0 pro Macintosh, která umožňovala export písem pouze ve formátu Type 1 a Type 3 pro Maca. Přesto má tento program vynikající možnosti pro vytváření kvalitních postscriptových písem, jeho síla spočívá zejména v editoru kerningových párů. O schopnostech FontStudia svědčí jeho obliba mezi současnými tvůrci písem, říká se, že většina nových fontů Adobe vznikla ve FontStudiu a pokud vím, tento program používá i český typograf František Štorm.


Jednoduchost, s jakou lze vytvářet písma na počítači, láká mnohé amatéry, aby si vyzkoušeli navrhnout vlastní řezy. Proto vzniklo množství sharewarových editorů, které nabízí alepsoň základní funkce (jedná se především o programy pro platformu Windows). Na rozdíl od předchozích profesionálních editorů, které jsem měl možnost osobně testovat, dále uvedené programy přináším pouze pro doplnění výčtu a informace o nich získávám z recenzí nalezených na webových stránkách.

Font Creator 2.0 (High Logic)

FontCreator je shareware pro uživatele PC. Umožňuje editovat pouze TrueType písma. Je určen zejména k modifikaci hotových písem, ale lze s jeho pomocí navrhovat i nová. Má základní nápovědu, umožňuje vytváření znaků tvořených z odkazů na jiné znaky (s + háček = š) a nabízí i jednoduchý kerning (ale bez náhledu!). Originální funkcí jsou základní formy znaků, které můžete umístit na místo zvoleného písmene a editovat k obrazu svému. Nabídka funkcí pro práci s křivkami je však nízká, program například nedokáže spojit dva překrývající se objekty v jeden. Font Creator zatím nemůže konkurovat profesionálním aplikacím, ale protože je stále ve vývoji, může nás ještě překvapit.

Windows, shareware, cena od 35 $, www.high-logic.com

Poslední díl bude o dalších možnostech editace písma.

Další díly seriálu naleznete v rubrice Sazba

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: