Programy na editaci písem I. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Sazba

Programy na editaci písem I.

4. listopadu 1999, 00.00 | Jaké jsou možnosti editace písem? Jaké existují aplikace? Čím se liší? Jaké formáty podporují? Přečtěte si recenzi těch nejznámějších.

Jaké jsou možnosti editace písem? Jaké existují aplikace? Čím se liší? Jaké formáty podporují? Přečtěte si recenzi těch nejznámějších.

Při podrobném srovnání funkcí níže uvedených programů je zřejmé jedno: ani jeden program není natolik dokonalý, aby splnil všechna očekávání, který by program na editaci písem měl mít. Nicméně ať už se chcete tvorbě písma věnovat profesionálně nebo pro zábavu, existují dobré aplikace, které vám jistě pomohu.

Fontographer 4 (Macromedia)

Za ohromné množství počítačových písem vděčíme mimo jiné tomuto programu, a to díky uživatelsky příjemnému a jednoduchému ovládání. Fontographer vznikl původně ve firmě Altsys, dnes spadá pod křídla Macromedie. Fontographer umožňuje vytvořit a editovat libovolné písmo z následujících platforem - Mac, PC, Next, SunOS veformátech Type 1 a 3, TrueType a Multiple Master.

Fontographer pracuje s vektorovým tvarem písme podobně jako Adobe Illustrator nebo Corel Draw, takže je velmi jednoduché vytvořit z abecedy navržené např. v Illustratoru funkční písmo (jednotlivé znaky lze zkopírovat přes schránku). Skvělou funkcí je umísťování zástupných objektů, takže např. znak "á" se může skládat z odkazu na znak "a" a na čárku. To usnadňuje např. vytváření kerningových párů, kdy není potřeba vytvářet speciální dvojice pro všechna "a" s akcenty zvlášť. Toto odkazování lze pochopitleně kdykoliv zrušit.

Fontographer samozřejmě umí běžné funkce jako korekce směru cesty, mazání osamocených bodů, ale i nasílení či ztenčení písmen, naklánění, změna proporcí apod. Poněkud nedořešené je seskupování písem do větších rodin (tak, aby bylo možné kurzívu volit klávesovými zkratkami a ne volbou v menu), pro tento účel je nutné použít zvláštní aplikaci. Další nevýhodou je absence podpory pro jiná než západoevropská kódování; není problém vytvořit např. na Macintoshi písma pro Windows, ale změna kódování se musí provést ručně.

Přestože firma Macromedia nenabídla aktualizaci tohoto programu již delší dobu, zůstává stále velmi populární mezi profesionály a amatéry.

Mac, Win95/98/NT, cena: 349 $, http://www.macromedia.com

Příští díl bude o programu FontLab 3 od firmy Pyrus.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: