Faktory ovlivňující vznik dokumentu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Sazba

Faktory ovlivňující vznik dokumentu

17. ledna 2000, 00.00 | V prvním díle nového seriálu určeného pro začínající i zkušené designéry se zamyslíme nad faktory ovlivňujícími tvorbu a publikování vašich dokumentů.

Úvodem

V prvním díle našeho seriálu určeného všem, kdo chtějí zvýšit své designérské kvality, zaměříme svou pozornost na faktory, které nejvýznamněji ovlivní způsob tvorby dokumentu, ať už se jedná o nenáročnou interní tiskovinu nebo výpravnou barevnou publikaci.

Kdo jsou čtenáři?

Hlavní otázkou, kterou si musíte položit dříve, než se pustíte do tvorby dokumentu je, kdo budou jeho čtenáři. Zkuste si je představit jako osoby, nikoli beztvářnou masu, zamyslet se nad jejich věkem, pohlavím a sociálním postavením.

I když se uvedený požadavek zdá být triviální, bývá často opomíjen. Přitom mezi různými skupinami čtenářů existují přímo propastné rozdíly. Porovnáme-li například mladé a staré čtenáře, můžeme si všimnout zcela rozdílných požadavků na uspořádání, ladění a tón dokumentu. Mládí se dožaduje spontaneity, nevázanosti a hravosti, na stáří zase působí spíše tradiční prvky a přehlednost.

Další otázky týkající se vašich čtenářů jsou například jejich motivace, akce, jakou mají na základě publikace učinit a v neposlední řadě také to, jakým způsobem se k vašemu dokumentu dostanou.

Typ použitého softwaru

Faktorem výrazně ovlivňujícím způsob návrhu vašeho dokumentu může být také software, který máte k dispozici. Příliš jednoduchý produkt vám asi neumožní realizovat všechny vaše smělé myšlenky. V takovém případě musíte buď svůj design přizpůsobit omezením vašeho programu, anebo investovat do produktu dokonalejšího.

Na druhou stranu vás dokonalejší software může zahrnout tak nepřebernou možností návrhu, že se váš výsledný produkt stane spíše přehledem jeho možností než optimálně navrženým dokumentem. V potaz je také třeba brát vyšší pořizovací náklady a čas strávený učením se zvládání nového produktu.

Každopádně při svém návrhu nikdy nezapomeňte o své publikaci uvažovat jako o fyzickém objektu, nikoli virtuálním obrázku, který vidíte na obrazovce svého počítače. S tím souvisí i následující kritérium.

Způsob vytištění a distribuce

Než se pustíte do návrhu dokumentu, zvažte formu, jakou bude distribuován. Jde o publikaci tištěnou v opravdové tiskárně nebo interní materiál kopírovaný svépomocí? Uvedené kritérium jistě ovlivní množství a druh použitých barev, typ a velikost papíru, atd.

Pokud se například jedná o dokument zasílaný poštou, zamyslete se nad tím, jak ovlivní jeho vzhled vložení do obálky. Je-li určen většímu počtu čtenářů, měl by být vytištěn na odolnějším typu papíru.

Množství času a financí

Dalším významným faktorem ovlivňujícím vaši práci je množství času, které můžete dokumentu věnovat. Máte-li času málo, zaměřte svou pozornost na nejdůležitější prvky vašeho sdělení a ty se snažte ve svém návrhu obsáhnout. Máte-li času dostatek, nijak nepodceňujte svůj úkol. Vypracujte si takový časový plán, aby vám zbylo dost času na případné závěrečné úpravy. Úpravy na poslední chvíli bývají ty nejhorší!

Návrh a publikování dokumentu také pochopitelně ovlivňují finance, kterými disponujete. Máte-li jich málo, omezíte možná množství stránek na minimum a použitý papír nebude patřit k nejluxusnějším. Lze ovšem tvrdit, že s trochou péče věnované návrhu nemusí tento fakt atraktivitu vašeho dokumentu příliš ovlivnit.

Tisk v barvě pochopitelně vždy znamená vyšší náklady. Jste-li omezeni financemi a potřebujete dokument s barevným zvýrazněním, omezte počet použitých barev na jednu či dvě. Každopádně náklady konzultujte s tiskárnou předem.

Závěrem

I když náš přehled nebyl zcela jistě vyčerpávající, věřím, že vám poskytl aspoň rámcovou představu o faktorech, na jejichž zvážení závisí úspěch vašeho publikování. V příštím díle našeho seriálu se zaměříme na to, jaké vlastnosti by měly splňovat vaše dokumenty, aby se o nich dalo říct, že jsou dobře navržené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Design  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: