Creo iQsmart - nové špičkové profesionální skenery - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Reportáže

Creo iQsmart - nové špičkové profesionální skenery

12. dubna 2002, 00.00 | Na veletrhu IPEX 2002 představila společnost Creo novou řadu profesionálních plošných skenerů iQsmart. Co nového přináší a v čem se liší od klasických EverSmartů?

Hlavní sponzor zpravodajství
z IPEX 2002:

PRESSTEK

Partneři zpravodajství:
Grafitec
Elektronika-Navrátil
Xerox ČR
Indigo

Mediální podpora:
Printing.cz

Sám Shuky Garibi, generální manažer Creo Scanning Solutions, představil na IPEXu nové skenery nesoucí označení iQsmart. Po konstrukční stránce mají tyto nové špičkové profesionální CCD skenery mnoho společného s řadou EverSmart, což je patrné i po úpravě designu. Ten se mimochodem asi nejvíc blíží modelu JAZZ a je tudíž na poměry profi třídy mírně excentrický.

Hardware
Skenery iQsmart jsou osazeny XY Stich hlavou s invertovaným CCD snímačem. XY Stiching je u Crea (Creo-Scitex, Scitex) dobře známou technologií, takže novinkou je ono Invertované CCD. Pod tímto honosným názvem se skrývá velmi jednoduché ale o to elegantnější řešení problému s mikroskopickými prachovými částicemi. Konstruktéři jednoduše otočili snímač vzhůru nohama a přivedli obraz zespodu. Tím zabránili usazování jemných prachových částic přímo na povrch snímače.
Snímací hlava nabízí fyzické rozlišení do 5.500dpi po celé aktivní ploše s tím, že model iQsmart3 nabízí možnost zvětšování až do 3300%. Navíc skener pracuje jak interně, tak i na výstupu fyzicky s 16ti bitovou barevnou hloubkou, takže výrobce slibuje excelentní kvalitu a dynamiku výstupu.
IQsmarty je možné připojit prostřednictvím FireWire k počítačům Apple Macintosh s operačními systémy MacOS 9.2 nebo MacOS X.


Creo iQsmart 3 z expozice na IPEXu 2002

Softwarové řešení - oXYgen
K oběma modelům je dodáván jakožto softwarové řešení systém oXYgen, který nabízí poměrně zajímavou kombinaci možnosti precizního zpracování obrazu s řadou nových automatizovaných funkcí. K modelu iQsmart2 je dodávána verze Lite, k modelu iQsmart 3 pak verze plná. V obou případech systém podporuje technologii SOOM ( Scan Once, Output Many) umožňující paralelní či odložené zpracování syrových dat pořízených skenerem. Po digitalizaci je možné uložit ještě nezpracovaná data včetně informací o snímacím procesu do speciálního souboru a ten pak opakovaně používat v kombinaci s různými výstupními parametry pro získávání nového výstupu bez nutnosti dalšího skenu. U modelu iQsmart3 je dosahováno vyšší produktivity práce díly možnosti plně paralelního zpracování různých předloh umístěných ve skeneru včetně prioritního zpracování, možnosti kombinovaného workflow či využití technologie DT.
Dle dostupných informací oXYgen nabízí řadu nových funkcí pro lepší automatizaci a tudíž i zrychlení zpracování. Nově jsou k dispozici funkce jako automatické vyhledávání a rozpoznávání předloh či možnost uložení nastavení všech parametrů včetně geometrických korekcí apod.


Schéma uložení invertovaného CCD

Příslušenství
Díky příbuznosti s řadou EverSmart jsou i pro iQsmarty k dispozici různá rozšíření a doplňky. Počínaje řešením oXYgen DOT pro copydot (pouze u modelu 3), přes možnost olejové montáže, až po nejrůznější rámečky apod.


Popis rozdílu mezi tradičním a SOOM workflow

Hodnocení
Creo viditelně zúročilo svojí mnohaletou zkušenost s řadou EverSmart a přichází na trh s novým optimalizovaným řešením. Mimochodem jde po více jak roce o první představení nového profesionálního skeneru nejvyšší kategorie.

Konstrukčně by měl skener nejvíce těžit z nově umístěného snímače a to zejména v dlouhodobé persketivě stabilně kvalitního výstupu a minimalizace nutnosti retuší. Creo slibuje dramatický nárůst kvality a její stability díky Invertovanému CCD, ale to zatím nemůžeme posoudit. Rozhodně se těšíme na možnost srovnání jak s JAZZem, tak třeba i se Suprimem.

Podle našich neoficiálních informací je i iQsmart vyvíjen a vyráběn ve spolupráci s Microtekem. Bylo by to pochopitelné, protože konstrukčně mají tyto skenery hodně společného s předchozími modely zrozenými stejnou cestou. Mimochodem iQsmart je rozměrově nejmenším z celé rodiny skenerů Creo.

Na IPEXu jsme zatím o skeneru nezískali příliš mnoho podrobných technických informací, ale přesto jsme zaznamenali jeden drobný žurnalistický úspěch. Podařilo se nám zjistit cenu pro britský trh. Ta je zatím stanovena u modelu iQsmart2 na 10 756liber u modelu iQsmart3 na 16 903liber.

Oficiální www stránky: http://www.creo.com/products/scanning/eversmart/iq_smart3.asp
Recenze skeneru EverSmart JAZZ: /bazar/bazar---kupuji/fotoaparaty-klasicke-a-prislusenstvi/stredni-format/scitex-eversmart-jazz-127705cz

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Reportáže  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: