Umí Photoshop česky? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Poradna

Umí Photoshop česky?

5. března 1999, 00.00 | Na toto téma u nás probíhalo hlasování, jehož výsledek komentujeme a navíc jsme jej doplnili o oficiální stanovisko distributora.

V minulých dnech probíhalo na našem serveru hlasování na téma spolupráce Adobe Photoshopu 5.0 s lokalizovanými verzemi fontů. Výsledek byl zcela přesvědčivý. Na naší otázku "Máte problémy s českými fonty v Adobe Photoshopu 5.0?" odpovědělo celkem 127 čtenářů pozitivně a pouze 52 negativně. To je myslím přesvědčivým důkazem toho, že není vše úplně v pořádku. Proto jsme požádali společnost Amos Software, která je distributorem a lokalizátorem Adobe produktů pro ČR, o vyjádření. Jeho plné znění přinášíme, ale bohužel dle našeho názoru není zcela přesné a hlavně nepodává úplnou a jasnou informaci, co v problémech podniknout. Takže se tomuto problému budeme i nadále věnovat.

--

Stanovisko firmy Amos Software k problémům s CE písmy v některých produktech Adobe

Bohužel vzhledem ke krátkému termínu se nám nepodařilo získat vyjádření firmy Adobe. Následující vyjádření je stanoviskem firmy Amos Software, která je autorizovaným distributorem Adobe pro Českou a Slovenskou republiku a autorem lokalizací produktů Adobe.

Adobe ve svých nových produktech (Photoshop 5 a Illustrator 8) přišla s novým modulem pro zpracování textu, který nazývá CoolType. Bohužel jeho první verze nepracovala správně s českými písmy (ale ani s ruskými, hebrejskými a dalšími). V souboru Readme k Illustratoru se dokonce objevila poznámka, že tato verze nepodporuje CE ani Cyrillic písma. Evropské zastoupení Adobe se rozhodlo vzniklou situaci řešit tím, že ve spolupráci s francouzskou firmou Winsoft vytvořila verzi Photoshopu 5 a Illustratoru 8 pro střední a východní Evropu. Tyto upravené verze jsou základem lokalizovaných verzí programu a fungují s většinou českých písem na Macintoshi i ve Windows. I v této verzi CoolType mohou nastat problémy s nesprávně lokalizovanými písmy, například s těmi, ve kterých názvy znaků nesouhlasí s obsaženými glyfy. Na Macintoshi to jsou například starší písma Type 1 od Adobe, lokalizovaná firmou Macron. Pro tato písma jsou k dispozici novější verze, které fungují bez problémů. Ve Windows jsou zase problémy se starými písmy z balíku CorelDraw 3.

V současné době Adobe v USA začleňuje úpravy firmy Winsoft do svého kódu, takže v příštích verzích (resp. aktualizacích) by měly s češtinou počítat i originální verze aplikací. Některé problémy již vyřešil update na Photoshop 5.0.2 (ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/photoshop/mac/5.x/updaters/ps502up.sit.hqx resp. ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/photoshop/win/5.x/updaters/ps502up.zip).

Firma Adobe již mnohokrát vyjádřila své odhodlání podporovat český trh, přestože vzhledem k velkému rozšíření softwarového pirátství je podíl našeho trhu na obratu Adobe nepatrný. Péče firmy Adobe o český trh se projevuje velkými investicemi do lokalizovaných verzí a v poslední době například vytvořením nezávislé firmy Techsoft, která bude poskytovat technickou podporu zákazníkům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Zprávy  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: