Kdy podložit předlohu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Poradna

Kdy podložit předlohu?

22. března 2000, 00.00 | Popíšeme si 4 základní situace, ve kterých vám může jednoduchý trik pomoci při práci se skenerem. Naučte se lépe využívat svůj skener.

Dnes přinášíme jeden z klasických triků spojených s digitalizací obrazu. Snad každý, kdo kdy používal skener slyšel o podkládání předloh. Tuto drobnou fintu mohou používat stejně dobře profesionální skeneristé jako domácí uživatelé. Důvodů proč podložit předlohu může být celá řada a mi se dnes pokusíme vyjmenovat ty základní. Samozřejmě uvedené typy platí pro plošné skenery všech kategorií.

1) Prosvítání textů
Častým problémem, se kterým se při digitalizaci můžete setkat je prosvítání rubové stránky předlohy. Důvodem je buď nízká gramáž papíru nebo jeho řídkost. V každém případě jde o problém, se kterým se těžko něco dělá. Pomoci může podložení předlohy černým papírem, který eliminuje prosvícení předlohy. Nejde o univerzální řešení, ale často pomůže.

2) Zkreslené okraje
Častým problémem levnějších plošných skenerů je zkreslené snímání u okrajů předlohy. Důvodů je několik. Prvním může být špatný přítlak, o kterém budeme hovořit níže. Druhým je interference odraženého světla. Zde právě může pomoci podložení papírem o větších rozměrech. Je pochopitelné, že nejlepší je podložit papírem ve stejné barvě, která převládá na okrajích předlohy. Na druhou stranu pokud to situace dovoluje je nejlepší cestou nesnímat celou plochu předlohy, ale pouze výřez.

3) Špatný přítlak
Je až neuvěřitelné, že i mnoho profesionálních skenerů nezajišťuje důsledný přítlak tenkých předloh. U několika skenerů s cenou převyšující 500.000Kč jsem se setkal s tím, že předlohy s tloušťkou pod 1 mm se prohýbali i po přiklopení víka. A řešení? Použijte nějakou podložku, která vyplní prostor nad předlohou. Optimální jsou gumové podložky, které perfektně kryjí a přilnou. Je důležité překrýt maximální plochu, takže se vyplatí trocha úsilí pro získání podložky velikosti aktivní plochy skeneru.

4) Průsvitové nástavce
Tyto nástavce, často označované jako DIA, jsou určeny pro snímání průsvitných předloh. Bohužel k některým skenerům není dodáváno klasické víko. Při digitalizaci slabších odrazivých materiálů může dojít k nerovnoměrnému odrazu světla a zkreslení výstupu. Opět pomůže podložení vhodnou tmavou podložkou.

Všechny uvedené tipy jsou pochopitelně určeny pouze pro odrazivé předlohy. Jde o takové drobnosti, které mohou zpříjemnit život a zjednodušit práci. Ono se dá ve Photoshopu zachránit ledacos, ale dá to hodně zabrat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Poptávka bazar

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: